Co je potreba na perník?

Co je potřeba na perníčky

Ingredience1kg medu.1 kg mouky hladké pšeničné (zdravější a o nic méně luxusní verze s žitnou celozrnnou)4 žloutky.250 g cukru moučka (může být třtinový)1 lžička jedlé sody.1/2 lžičky prášku do pečiva.10 hřebíčků20 kuliček nového koření

Co se dává do perníku

Jejich základem je mouka, med a koření. Med patří mezi nejstarší sladidla a perníčky pekly už naše praprabáby. Co se týká perníkového koření, patří do něj například badyán, fenykl, hřebíček, nové koření, koriandr, skořice, anýz, muškátový ořech, pomerančová kůra…

Jakou mouku na perník

Na perníčky se používá hladká mouka, základem je prosít ji, a když to uděláte dvakrát, nic se nezkazí.

Jaký cukr se dává do perníku

Cukr moučka

Používá se na zdobení sladkého pečiva (koláče, moučníky, buchty, bábovky). Pečivo jím poprášíme přes jemné sítko, často v kombinaci s vanilkovým cukrem. Je vhodný do těst na drobné cukroví, které pečeme především na Vánoce, např. linecké nebo perníkové těsto.

Co na perníčky aby se leskly

Aby se perníčky krásně leskly a dobře se zdobily, stačí je hned po vyndání z trouby potřít rozšlehaným vajíčkem.

Čím se potírají perníčky před pečením

Většinou potírám žloutkem s kapkou vody. Někdy jsou krásně lesklé,ale někdy bohužel nevábně jakoby zamlžené.

Co místo prášku do perníku

Kypřící prášek lze nahradit jedlou sodou. Pomohou též šlehaná vejce či alkohol. Kypřicí prášek do pečiva je už dlouho stálicí receptů všech možných moučníků.

Jak dlouho se peče perník

Perník nalijte na vymazaný nebo pečicím papírem vyložený vyšší plech a vložte ho do předehřáté trouby. Pečte na 180 stupňů Celsia zhruba 25 minut. Upečený perník poznáte za pomoci špejle, kterou zapíchnete do středu pekáče. Když se těsto přestane lepit na špejli, máte hotovo.

Kdy dát polevu na perník

Postup přípravy receptu

Mléka dáváme dle požadované hustoty. Pokud je poleva hustá, dá se dobře naředit a opět rozmíchat. Na suché koláče, buchty a bábovky můžeme lít polevu prakticky ihned a můžeme jí například ještě posypat kokosem, ořechy…

Kdy dát čokoládu na perník

Postačí vám na to vařečka. Těsto vylijte na plech vyložený pečicím papírem. Dejte péct na 30 minut do trouby vyhřáté na 180 °C. Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni a upečený, vychladlý perník polijte.

Jak vylepšit perník

Čím dozdobit perník po upečení

jindy perník potřeme čokoládovou polevou, nebo polijeme citronovou polevou, případně ještě potřený perník posypeme kokosem, nasekanými ořechy či plátky mandlí, a pokud chceme perník vylepšit až při servírování, pak ho doplníme kopečkem šlehačky a lístkem máty.

Kdy se mají zdobit perníčky

Na zdobení perníčků, které probíhá až ideálně třetí den po upečení, budeme potřebovat: 1 vaječný bílek. 140 g až 180 g moučkového cukru – podle velikosti bílku. 4 kapky citrónové šťávy.

Jak dlouho vydrží perník

Suché perníkové stavby vydrží roky. Měkké perníčky časem vyschnou, pokud nejsou správně skladované, a je lépe je sníst co nejdříve – ideálně asi měsíc po upečení.

Co se stane když nedám prášek do pečiva

Jedlá soda

Nemáte-li po ruce kypřicí prášek do pečiva, můžete jej nahradit jedlou sodou. Aby byl výsledek srovnatelný, použijte ji v poměru jednu až dvě kávové lžičky zhruba na půl kila mouky a zakápněte citronem. Na jednu lžičku sody přijde jedna lžička vymačkané citronové šťávy.

Jak udělat prášek do perníku

Do větší misky nasypeme 400 g polohrubé mouky, 250 g cukru krupice, 250 ml mléka, 1 vejce, 100 ml (10 PL) oleje, plnou lžíci kakaa a balíček Kypřicího prášku do perníku Dr. Oetker. Vše šleháme elektrickým ručním šlehačem nebo metličkou 3 minuty.

Jak poznam hotový perník

Když se těsto nelepí na špejli

Jako "tester" upečenosti můžete použít jakoukoliv dlouhou tenkou jehlici, které se k tomuto účelu prodávají. Většina hospodyněk si ale vystačí s obyčejnou špejlí. Tu zapíchněte do nejvyššího bodu bábovky nebo středu korpusu a vytáhněte ji. Když se na ni těsto nepřilepí, je moučník hotový.

Kdy se dává poleva na perník

Po upečení můžeme perník potřít čokoládovou nebo citronovou polevou.

Jak udělat polevu na perník

Do kastrůlku, který je ve vodní lázni, dáme rozpustit tuk s cukrem a mlékem. Neustále směs mícháme. Dosypeme kakao a mícháme nad vodní lázní, dokud se směs nespojí a nezhoustne. Polevu můžeme využít na moučníky, perníky a řezy.

Kdy nalit polevu na perník

4/ Po upečení nechat perník vychladnout. 5/ Připravit polevu: Vodu a citronovou šťávu nalít do misky a postupně přisypávat a zašlehávat (ruční metlička) cukr, až poleva získá hladkou hustší konzistenci. 6/ Polevou polít hotový vychladlý perník a polevu nechat zaschnout.

Jak poznat že jsou perníčky hotové

Hotový perníček by měl být při vytažení z trouby stále ještě měkký, ale nemělo by být možné do něj obtisknout prst.

Jak uložit perníčky aby změkly

Tím zázračným výtvorem je chleba. Nakrájejte jej na plátky a přidejte je do krabice s perníčky. Zda necháte krabici bez víka nebo na ni dáte víko, záleží na vás. Na výsledný efekt to nebude mít vliv.

Proč se dává jedlá soda do perníku

Jedlá soda je čistý hydrogenuhličitan sodný. V okamžiku, kdy se spojí s vlhkými či kyselými látkami (jogurt, čokoláda, podmáslí), dojde k chemické reakci, při níž vznikají bublinky oxidu uhličitého okamžitě po smíchání přísad. Z toho důvodu musíte těsta, kypřená jedlou sodou, péct hned, jinak takzvaně spadnou.

Co dělá jedlá soda

Jedlá soda neutralizuje žaludeční kyseliny a ulevuje od pálení žáhy, poruch trávení a dokonce také od vředových bolestí. Stačí ½ lžičky prášku rozmíchat ve sklenici čisté vody a popíjet každé dvě hodiny do odeznění potíží.

Co použít místo prášku do perníku

Kypřící prášek lze nahradit jedlou sodou. Pomohou též šlehaná vejce či alkohol. Kypřicí prášek do pečiva je už dlouho stálicí receptů všech možných moučníků.

Co místo perníkového koření

Lze přidat různé další koření:koriandr.muškátový oříšek i květ.nové kořenífenykl.anýz.kardamom.zázvor.citronovou kůru.