Co je ráfek u auta?

Co je to ráfek

Ráfek je část kola, na níž je usazena duše. Je zhotovený zpravidla z hliníku, který zajišťuje nízkou hmotnost a odolnost. Dříve se vyráběly také z oceli, která je však těžší a není tak odolná. Koloběžky KOSTKA jsou vybaveny pouze vysoce kvalitními ráfky české značky Remerx.

Jak opravit ráfek

Pokud je ráfek prasklý, svařuje se metodou TIG-WIG (netavící se elektrodou v ochranné atmosféře inertního plynu), po obou typech opravy je opět proměřen. Pokud se kolo nelakuje, vše je možné zvládnout za jediný den. Celý postup opravy je pro zákazníka dokumentován a odnese si i protokoly z měření.
Archiv

Kde najdu ET kola

Označení ET je uvedené na zadní straně disku ve tvaru : ET a dvě čísla například ET35. Co znamená a jaký má význam nechceme zbytečně popisovat. Prostě jen opiště .) Rozměry alu kol jsou vždy uvedené na zadní straně alu kol.

Jak zjistit šířku ráfku

Nejjednodušší způsob, jak zjistit rozměry disků, je přečíst si štítek na disku. Složitá posloupnost kódů může poskytnout řadu užitečných informací. Odborník dokáže během několika sekund přečíst označení disku a zjistit jeho velikost (číslo ET), rozteč, šířku a průměr.

Co drží kolo u auta

Disky drží na kole díky speciálním maticím případně šroubům. Ty mají různé tvary, které jsou přizpůsobeny povrchu disku. Proto nedoporučujeme záměnu matic/šroubů za jiné. Při montáži kola a utahování šroubů je dobré dodržovat předepsaný utahovací moment neboli sílu, kterou je matice/šroub utažen.

Jak se měří disky

První číslo 8,5 udává šířku disku v palcích (1 palec = 2,54 cm). Číslo 17 je průměr v palcích. Znak x mezi těmito dvěma čísly označuje tvar profilu ráfku. Někdy se za prvýcm číslem, v tomto případě za 8,5, objevuje i písmeno J.

Jak renovovat kola

Postup, jak opravit odřený alu disk se u jednotlivých servisů může sice lišit, ale pravděpodobně bude vypadat nějak takto: Disky se v první fázi dají do odlakovací lázně. Zde se speciální kapalina, případně kyselina postará o odstranění původní barvy. Následně se alu kola kvůli dočištění ještě takzvaně jemně pískují.

Jak poznat špatné vyvážení kol

Nevyvážená kola poznáte podle 4 znaků. Poznáváte se v nichPři jízdě cítíte, že podvozek vibruje a volant se chvěje.Snížená životnost pneumatik a jejich nerovnoměrné opotřebeníNezvykle vysoká spotřeba paliva (nevyvážená kola mají horší valivý odpor)Špatné reakce při řízení a prodloužená brzdná dráha.

Co znamená ET 40

Tímto údajem se označuje tzv. zális neboli (ET), což udává, jak je alu kolo zapuštěné dovnitř vozidla či vysunuté ven z automobilu. Čím je ET větší, tím je kolo více schováno v podběhu (zapuštěné dovnitř). Čím je ET menší, tím kolo více vystupuje ven z podběhu (vystupuje z blatníků).

Co je H2 na disku

H2 – podvojný hump (může se lišit, je více tvarů humpu). Hump zamezuje sezutí pneumatiky z ráfku při velkých bočních silách při jízdě do zatáčky, aby se pneumatika nesezula a také při defektu, aby se nesesmkla z disku. Humpů je více, např. disky na run flatové pneumatiky mají specifický hump.

Jak se měří ráfek

Průměr ráfku – disku změříme tak, že změříme jeho největší průměr (ne průměr vnitřního osazení pro vystředění pneumatiky). Výška pneumatiky je pak měřena od tohoto okraje ráfku disku (ne od středícího osazení pneumatiky).

Co je šířka ráfku

Šířka ráfku je parametr, který udává vzdálenost mezi předním a zadním okrajem ráfku. Tato vzdálenost se udává v palcích. Obruba ráfku je vyboulení, o které se opírá patka pneumatiky. Šířka kola (ráfku) se uvádí v palcích – např.

Jak se projevuje špatná geometrie

Opotřebené díly řízení a zavěšení kol způsobují špatnou geometrii vozidla. Dále mohou vznikat problémy po střetu auta s výmolem nebo obrubníkem. Špatně nastavenou geometrii poznáte na pneumatikách, jejich nepravidelném sjíždění, neochotě auta držet přímý směr a výrazným zatáčením pouze na jednu stranu.

Jaký je rozdíl mezi 16 a 17 koly

Kompletní kola s větším průměrem ráfku mají větší hmotu soustředěnou dále od středu rotace a důsledkem je jejich větší moment setrvačnosti. Vezmete-li R15 jako základ, potom 16“ kolo bude mít moment setrvačnosti asi o 19 % vyšší, u 17“ disku asi o 36 % a u 18“ zhruba o 50 % vyšší.

Co je ET na disku kola

zális neboli (ET), což udává, jak je alu kolo zapuštěné dovnitř vozidla či vysunuté ven z automobilu. Čím je ET větší, tím je kolo více schováno v podběhu (zapuštěné dovnitř). Čím je ET menší, tím kolo více vystupuje ven z podběhu (vystupuje z blatníků). Udávaná hodnota ET je v milimetrech.

Jak vyčistit kola u auta

Nejúčinnějším přípravkem na čištění kol jsou odstraňovače polétavé rzi, které máme v nabídce od více výrobců. Ty zbaví kola brzdového prachu a dalších i výrazně usazených nečistot, včetně asfaltu.

Jakou barvu na kola

Jako vrchní vrstva poslouží akrylátová rychleschnoucí barva ve spreji, která je vysoce přilnavá a odolná proti vnějším povětrnostním vlivům, rzi a chemikáliím (olej, nafta). Vybrat si můžete ze širokého spektra odstínů.

Jak často vyvážit kola

Kola byste měli s ohledem na nerovnováhu kontrolovat alespoň jednou ročně. Pro vyvažování kol není žádná ideální doba. Je však zcela nezbytné ho provést, když se na ráfky nasazují nové pneumatiky. Vyvážení zajistí hladké a bezchybné fungování kol.

Co znamená J na disku

Šířka ráfku je 7 palců. J značí typ patice (u alu kol je prakticky vždy označení J, výjimečně N). Průměr kola je 16 palců. Zális je 45 mm.

Co je et43

Tímto údajem se označuje tzv. zális neboli (ET), což udává, jak je alu kolo zapuštěné dovnitř vozidla či vysunuté ven z automobilu. Čím je ET větší, tím je kolo více schováno v podběhu (zapuštěné dovnitř). Čím je ET menší, tím kolo více vystupuje ven z podběhu (vystupuje z blatníků).

Jaké pláště na ráfek

Zda je plášť vhodný na ráfek, který máte na kole

Průměr pláště musí souhlasit s průměrem ráfku. Velikost pláště 37-622 je například pro ráfek 622x19C. Kromě toho musí být šířka pláště přizpůsobena vnitřní šířce ráfku. Tabulka uvádí možné kombinace šířky pláště a ráfku podle ETRTO.

Jak poznat průměr kola

Konkrétní označení lze obvykle najít na bočních stranách plášťů. Základním značením u plášťů jsou palce, kdy se pneumatiky na jízdní kola vyrábí v průměrech 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 27.5, 28 a 29 palců. Druhé číslo udává jejich šířku. Finální forma označení je tedy například 26×2,1.

Co znamená ET u ráfku

zális neboli (ET), což udává, jak je alu kolo zapuštěné dovnitř vozidla či vysunuté ven z automobilu. Čím je ET větší, tím je kolo více schováno v podběhu (zapuštěné dovnitř). Čím je ET menší, tím kolo více vystupuje ven z podběhu (vystupuje z blatníků). Udávaná hodnota ET je v milimetrech.

Kdy je potřeba udělat geometrii

Měření geometrie náprav by mělo být prováděno alespoň 1x ročně, nejlépe po výměnách pneumatik, výměnách čepů, dílů řízení, nebo opravách nápravy. Samozřejmostí by mělo být nastavení geometrie kol po každé havárii, ale může být potřeba i po najetí do větší díry, na obrubník apod.

Jak často dělat geometrii u auta

Kontrolovat by se měla aspoň jednou za rok nebo vždycky, když máte pocit, že ta díra v silnici, kterou jste vymetli, byla už moc velká. Špatnou geometrii nejlépe odhalíte na nerovnoměrně sjížděných pneumatikách.