Co jsou slovenské lokše
Lokše (krajově také laty, přesňáky, šumpále nebo patenty) je druh bramborových placek oblíbený v kuchyni západního Slovenska a jižní Moravy. Na jižní Moravě se lokše také říká širokým nudlím přidávaným do polévky.
Jak jíst lokše
Lokše se sádlem se hodí přikusovat k polévkám, třeba ke sladkokyselým luštěninovým. Lokše lze namazat tvarohovou pomazánkou nebo brynzou a bohatě posypat pažitkou a složit na čtvrtiny nebo srolovat. Lokše je možné také natrhat a na teplo smíchat s tvarohem a mlékem. Lokše se mohou plnit kysaným zelím.
ArchivPodobné
Jak se dělají lokše recept
1) Brambory uvařte ve slupce do měkka a nechte je zcela zchladnout. 2) Teprve pak je oloupejte a nastrouhejte na jemné straně struhadla, přidejte k nim mouku a sůl a vypracujte elastické těsto. 3) Postupně z něj vyválejte tenké placky a opečte je nasucho na pánvi.
Jakou mouku na lokše
hladká mouka (v poměru 1:3, tedy přibližně 1 díl mouky na 3 díly vařených brambor nebo 300 g mouky na kilo vařených brambor) + na podsypání pracovní plochy. sůl.
Archiv
Jak se dělá bramborák
Strouhané brambory ochutíme solí a pepřem. Přidáme vejce, majoránku, podle potřeby mouku a mléko, aby těsto nebylo tuhé. Do tuku rozpáleného na pánvi klademe lžíci připravené bramborové směsi, kterou rozetřeme na placky a osmažíme po obou stranách dozlatova. Zlatavé bramboráky podáváme teplé nebo studené.
Jak ohřát lokše
A když placky nesníte ten den, můžete je druhý den ohřát na páře nebo v mikrovlnce. Uvařené, oloupané a studené brambory nastrouhejte nebo propasírujte, přidejte mouku (ideálně postupně, přidat lze vždycky) a sůl.
Jaké brambory na lokše
Jen je potřeba troška citu pro těsto a trpělivost s přípravou těsta. Začneme tím, že necháme vcelku vařit brambory (typ B či C, rozhodně ne A) ve slupce do změknutí. Takto uvařené brambory necháme úplně vychladnout – chladnutí můžeme urychlit tak, že uvařené brambory dáme do ledové vody, aby se ochladily.
Co na lokše
Lokše na talíři
Chutnají výborně s mákem, skvěle si rozumí s jablečnými, hruškovými nebo švestkovými povidly. Ukázkově si pochutnáte, pokud je naplníte kysaným zelím anebo restovanými husími či kachními nebo kuřecími játry. No a pochopitelně k svatomartinské huse lokše poslouží jako parádní příloha namísto knedlíků.
Co je to cmunda po kaplicku
Cmunda po kaplicku, alias bramborák plněný uzeným masem, je oblíbené staroslovenské jídlo. Tradičně se peklo na plotně, nasucho nebo na sádle, a patřilo mezi jídla chudých. Nyní už si ho může dopřát každý a s přípravou není až tak moc práce.
Jak se delaji Vosouchy
Strouhané brambory ochutíme solí a pepřem. Přidáme vejce, majoránku, podle potřeby mouku a mléko, aby těsto nebylo tuhé. Do tuku rozpáleného na pánvi klademe lžíci připravené bramborové směsi, kterou rozetřeme na placky a osmažíme po obou stranách dozlatova. Zlatavé bramboráky podáváme teplé nebo studené.
Co k bramborovým Lokším
Po suchém opečení bramborovým plackám sluší, když je potřete rozpuštěným sádlem – husím, kachním nebo vepřovým. Chutnají výborně s mákem, skvěle si rozumí s jablečnými, hruškovými nebo švestkovými povidly. Ukázkově si pochutnáte, pokud je naplníte kysaným zelím anebo restovanými husími či kachními nebo kuřecími játry.
Jak skladovat lokše
Zákonný název: Dr. Oetker Bramborové Lokše 280g.Hmotnost ∕ objem: 280 g.Podmínky skladování: Skladujte v suchu!Minimální trvanlivost: uvedeno na obalu.
Jak udělat placky z mouky
Na vál nasypeme kopeček hladké mouky se špetkou soli. Do mouky uděláme důlek, přilijeme vodu a vypracujme vláčné těsto. Kousky těsta rozválíme na placky a pečeme na sucho po obou stranách na plotně, pánvi s těžkým dnem nebo na litinovém tálu. Můžeme vyzkoušet i variantu, kdy vodu nahradíme mlékem.
Odkud je bramborák
Bramborák (starší, zejména jihočeský název je cmunda, moravský starší název krompelák, v Plzni starším názvem vošouch) je tradiční pokrm většiny slovanských a germánských národů a Maďarů. Zvlášť rozšířený a dominantní je v Bělorusku a Lucembursku.
Jak se říká bramboráku
Krajové názvy a variantyBramborka – Podkrkonoší (Náchodsko)Baba (Zemiaková baba) – západní Slovensko.Báč – okolí Domažlic, okolí Prostějova.Bandorák – Krkonoše.Cmonda – HanáCmunda – Jižní Čechy (Kaplicko, Besednicko, Třeboňsko, Táborsko)Ertepliak – oblast Spiše – Krompachy.Haruľa – Horehroní (Slovensko)
Kde koupit bramborové lokše
Ve kterém obchodě, můžu najít tuto Bramborové lokše Nejlepší možností je zakoupit tento produkt v Kaufland.
Jak se jmenuje indická placka
Parota je indická „chlebová“ placka. V každém regionu jí dělají jinak. Dělá se jak obyčejná, tak s bramborami či česnekem. Parota z Keraly je zvláštní tím, že je v těstě jednak hodně tuku (ghí), oproti sušším variantám více ze severu.
Co je to Gozleme
Gözleme, neboli plněná turecká placka, dostala jméno podle tureckého slova göz – oči, protože při pečení se začnou vytvářet hnědé skvrny. Angličané používají slovo pancake – palačinka, ovšem tradiční placka gözleme ani trochu palačinku nepřipomíná.
Jak se řekne jinak bramborák
Jihočeská cmunda, nasucho pečené sejkory, kramfleky, jenerálky, baštýřové, pastušky – a kdovíjak ještě se bramboráku přezdívá – mají totiž mnoho podob. Základem jsou samozřejmě strouhané brambory, ale přísady dělají z bramboráku specialitu, která se mnohdy liší nejen krajově, ale i vesnici od vesnice.
Odkud pochází cmunda
Jihočeská cmunda
Tentokrát však o těch z jižních Čech. Slovo cmunda je jihočeskou variantou bramboráku. I na našem webu naleznete hned několik skvělých receptů na cmundu po kaplicku, což je reference na jihočeské pohraniční město Kaplice.
Co se NEJI v Indii
Karí: není jen směs koření, ale také kořeněný pokrm z masa, ryb, zeleniny či luštěnin, dušených v omáčce. Kófty: kuličky z mletého masa nebo ryb, podávané v omáčce. Kórma: dušené drůbeží nebo jiné maso na šťávě, ochucené jogurtem a kořením. Maláí: pokrm z masa, ryb nebo krevet, vařených s kokosem, má nasládlou chuť.
Co se pije v Indii
Z nealkoholických nápojů je v Indii nejoblíbenější čaj, dále káva, lassí, čerstvé džusy, třtinová šťáva, kokosová voda a pitná voda. Indové připravují čaj obvykle z čajového prášku, mléka a vody. To vše důkladně povaří a nalijí do šálku nebo sklenice s pořádnou dávkou cukru.
Jak se dělají indické placky
Postup: Mouku smícháme s přepuštěným máslem, solí a cukrem. Poté po trošce přidáváme vlažnou vodu a propracováváme v hladké, husté, elastické těsto. Hotové těsto přikryjeme utěrkou či igelitem a necháme 30-60 minut odpočinout v pokojové teplotě.
Proč se dává mleko do bramboráku
Z nastrouhaných brambor vymačkejte přebytečnou vodu a ihned přelijte horkým mlékem. To zabrání zhnědnutí brambor. Ochuťte solí, pepřem, kmínem, majoránkou, prolisovaným česnekem a přidejte vejce. Umíchejte těsto, které ještě dolaďte moukou.
Co to je bramborák
Bramborák je slovo z kuchyňského prostředí; jak již jeho název napovídá, jedná se o pokrm připravovaný z brambor. Konkrétně jde o smažené placky, do kterých se přidává cibule a česnek. Slovník spisovné češtiny jej popisuje takto: bramborák, smažená nebo pečená placka ze strouhaných syrových brambor.