Co je to Ctvrtkmen?

Jak vysoký je Čtvrtkmen

čtvrtkmen – 100–120 cm. polokmen – 120–160 cm.

Co je to Polokmen

Zákrsek je přitom tvar stromku, který má korunu začínající ve výšce 60–90 cm. Následuje čtvrtkmen s výškou kmene 90–120 cm, polokmen, který má korunu ve výšce 120–150 cm. Vysokokmen začíná s větvemi nejméně 150 cm nad zemí.
Archiv

Co znamená Zákrsek

Zákrsek je odborný termín, který označuje v ovocnářství ovocnou dřevinu, jejíž výška kmene dosahuje od povrchu země k rozvětvení 60–90 cm. Zákrsek je tvar používaný při intenzivním pěstování ovoce. Při pěstování ovoce v tomto tvaru jsou použity slabě rostoucí podnože a slaběji rostoucí odrůdy.

Co je to Špičák

Špičák je označení pro zpravidla jednoletý někdy i tříletý očkovanec prodávaný jako školkařský výpěstek, ovocná dřevina k výsadbě. Po naočkování podnože a odstranění zbytku podnože řezem naostro nebo na čípek vyraší očko v dlouhý jednoletý výhon, jenž je prodáván jako tzv. špičák.

Jak vysoko vyroste Čtvrtkmen

Jako čtvrtkmen jsou označovány stromy, které mají korunu založenou ve výšce 100 až 120 cm. První plody u nich můžeme očekávat čtvrtým až pátým rokem a doba plné plodnosti trvá cca 20 let.

Jak stříhat Špičák

Při zapěstování korunky jednoletých nenavětvených stromků tzv. špičáků, na jaře po výsadbě zastřihneme stromek tak vysoko, kde chceme aby začínala korunka + 6 oček. Při délce cca 5 – 7 cm délky výhonu probírkou odstraníme od spodu polovinu výhonů a vrchních 6 oček ponecháme. Za cca 3 týdny odstraníme zbytek výhonů.

Co to je podnož M26

M26 – ( podnož pro jabloně ) středně bujně rostoucí, dobře kotvící v půdě, vhodná do lehkých a nezamokřených půd, podnož vhodná pro zákrsek a čtvrtkmen. Je mrazuvzdorná .

Co je Špičák s Obrostem

Školkařské výpěstky bez korunky jsou označovány jako špičáky, stromek s obrostem, stromek s nepravidelným obrostem nebo také jednoletý výpěstek.

Co je to podnož MM106

MM106 -středně vzrůstná podnož, bujně rostoucí, velký kořenový systém, odolná k mrazu, vhodná do kamenitých i vlhkých půd, podnož je vhodná pro tvary polokmen a vysokokmen. Stromky brzy a dobře plodí.Je hodná i do vlhkých půd.

Kdy začne rodit jabloň

Jabloně Zákrsky jabloní začínají plodit po výsadbě za 2 až 3 roky, čtvrtkmeny za 4 až 5 let. Doba plodnosti se pohybuje u zákrsků okolo 15 let, u čtvrtkmenů okolo 20 let.

Kdy se vysazují ovocné stromy

Ovocné stromky se vysazují v chladném období, v době vegetačního klidu, na podzim přibližně od poloviny října, než je půda promrzlá do hloubky. Stromky je vhodné vysazovat i pozdě na podzim. Při chladném počasí stromky nevysychají a mají lepší podmínky pro zakořenění.

Kdy se vysazují stromy

Zahradníci doporučují sázet stromy na podzim či na jaře. Prakticky kdykoli mezi říjnem a březnem, pokud nemrzne. V chladnějším počasí stromy lépe zakoření a není tak velké riziko, že uschnou.

Co je podnož M9

M9 – slabě rostoucí podnož, malý kořenový systém, mělce kořenící,středně odolná mrazu,podnož vhodná pro tvar zákrsek, nejrozšířenější podnož slabého růstu u nás. Stromy vyžadují podpěru. Odrůdy na této podnoži brzy plodí a dosahují nejvyšší výnosy.

Jak zastřihnout Špičák

Při zapěstování korunky jednoletých nenavětvených stromků tzv. špičáků, na jaře po výsadbě zastřihneme stromek tak vysoko, kde chceme aby začínala korunka + 6 oček. Při délce cca 5 – 7 cm délky výhonu probírkou odstraníme od spodu polovinu výhonů a vrchních 6 oček ponecháme. Za cca 3 týdny odstraníme zbytek výhonů.

Co je podnož A2

Popis rostliny

podnož A2 – ( podnož pro jabloně ) bujně rostoucí, velký kořenový systém, odolná k mrazu, bez zvláštních nároků na půdu , je vhodná pro vysokokmen i polokmen.

Jak ošetřit ovocné stromy před zimou

Ovocné stromy bychom měli již od poloviny října, ještě předtím, než listí úplně všechno opadá, přestříkat roztokem s močovinou. Močovina je preventivní opatření před strupovitostí. Později, když je listí už všechno opadané, je vhodné strom ošetřit přípravkem Kocide 2000 s obsahem mědi.

Proč mi nekvete jabloň

Pokud je vybrána špatná odrůda, která není vhodná pro vaši oblast, kvetení nemusí čekat. Jabloň může být nepříjemná: horká nebo studená, příliš vlhká nebo příliš suchá. Takový strom nebude kvést, vynaloží veškerou svou sílu na boj o přežití.

Co dát pod ovocné stromy

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.

Jak často zalévat ovocné stromy

Zalévejte stromy nejvíce jednou týdně v závislosti na počasí. Nechte půdu částečně vyschnout, než aplikujete další dávku vody. Tímto jsou kořeny nuceny hledat vodu a jsou stimulovány k růstu mimo zemní bal. Nicméně, nikdy nenechávejte půdu zcela vyschnout.

Jak daleko od domu zasadit strom

* Stromy je nutné vysazovat dále od staveb – na jílovitých půdách by měla být vzdálenost od domu 3/4 výšky vzrostlého stromu, u alejí a skupin dřevin pak vzdálenost minimálně rovná výšce stromu.

Jak dlouho roste strom

Rychleji roste od 15 let věku a výškový růst dosahuje maxima mezi 30 a 60 lety. V uzavřených lesních porostech plodí přibližně od 60 let věku.

Jak daleko od sebe ovocné stromy

Z praktického a estetického hlediska je však vhodné sázet stromky v řadě v jednom rozestupu např. 1,5 m. Třešně, slivoně, ryngle, meruňky a broskvoně – rostou o něco bujněji než jabloně, doporučený spon v řadě je od 1,5 do 2 m.

Jak dlouho roste ovocný strom

Ovocný strom se v podmínkách ČR nejčastěji množí očkováním. Celková doba pěstování klasického stromu ve školce je tři roky. U vyšších tvarů 4 roky, vřetena dva roky. Při pěstování lze použít i slabší podnože.

Kdy a čím hnojit ovocné stromy

Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.

Proč nerodí jabloně

Proč jabloně neplodí Pokud stromy nechtějí nasazovat na plody, může být jednou z příčin příliš hluboké zasazení. Místo kde byla jabloň na podnož naroubována, poznáme jako zesílený úsek na kmeni, a právě toto místo by mělo zůstat po výsadbě asi 5 cm nad zemí. Pokud tomu tak není, pomůže, když stromek vyzdvihneme.