Co je to Cvikel?

Co je to Cvikl

Pokud jste dosud nevěděli, co je to cvikla nebo jste to slovo nikdy ani neslyšeli, možná budete překvapeni, že ji ve skutečnosti dobře znáte. Cvikla je totiž jiný název pro červenou čepu. Říká se jí také řepa cviklová (latinsky Beta vulgaris) a patří spolu s celerem, petrželí či mrkví mezi kořenovou zeleninu.

Kdo napsal Babičku od Boženy Němcové

Božena NěmcováBabička / AutorkaBožena Němcová, rodným jménem Barbora Novotná, později Barbora Panklová byla česká spisovatelka národního obrození. Někdy bývá řazena k pozdnímu romantismu nebo ranému realismu, většinou je však umisťována na rozhraní těchto dvou směrů, případně je označována za autorku, která se těmto zařazením vymyká. Wikipedie

Kde se odehrává babička

Božena Němcová (4.2.1820 – 21.1.1862) – česká spisovatelka, která výrazně ovlivnila národní kulturu a literaturu. V Ratibořicích, kde se odehrává děj jejího nejslavnějšího díla, prožila většinu dětství. Provdána za Josefa Němce, komisaře finanční stráže.

Co to je Klucek

Zdrobnělina lidového podstatného jména kloc, 2. pád -u, „hadr, hadříček“, zní klůcek, 2.

Co je to Cvikla po slovensky

Okolí

cvikla řepa cvikla mangold m , cvikla f listová
řepa červená řepa cvikla f , červená repa

Kdo řekl Šťastná to žena

Praha – Kdybych měla volit, tedy bych si přála narodit se znova as za dvě stě let, anebo ještě později, neboť nevím, bude-li do té doby takový svět, v jakém bych já chtěla žít s rozkoší, napsala Božena Němcová téměř deset let před svou smrtí.

Jak zemřela Viktorka

Ani blesk ji nezabil, jak se píše v Babičce. Zemřela stářím v šestasedmdesáti letech a pohřbena byla ve společném hrobě v Červeném Kostelci. Barboru Němcovou přežila o šest let. Podle pamětníků drobná, kulatá v obličeji, nosila kabátek s varhánkami, strakatý šátek na placku – cestou si hvízdala, sprostě nadávala.

Jak se řekne Slovenský inkoust

inkoust (slovensky)

otázka z křížovky odpověď stav
inkoust (slovensky) na 8 písmen atrament zkontrolováno
inkoust (sloven.) na 8 písmen atrament zkontrolováno
inkoust něm. na 5 písmen tinte zkontrolováno
inkoust slov. na 8 písmen atrament zkontrolováno

Jak se řekne slovensky kapusta

Kapusta (slovensky kel) po bulharsku – TopRecepty.cz.

Co to je babička

babička (rodina) – ženu (prarodičku), která je matkou jednoho z rodičů; dříve označovalo otcovu matku, zatímco matčina matka se nazývala stařenka; viz Seznam členů rodiny. babička, bába – historické označení pro porodní asistentku bez ohledu na věk.

Jak vypadala babička

Charakteristika hlavních postav: Babička – zidealizovaná osoba – moudrá, zručná a milující, vždy ochotná každému pomoci a poradit, pracovitá, silně věřící, drží se zvyků Barunka – babiččina nejoblíbenější vnučka, nejstarší, poklidná, poslušná, vidí v babičce vzor. Jan a Vilém – divocí a zlobiví bratři Barunky.

Kdo je Viktorka v babičce

Byla dcerou chalupníka a jmenovala se Židová. Pověst, že se zamilovala do vojáka, otěhotněla, zabila své dítě a zešílela, se zřejmě zakládá na pravdě. Svoje dítě neutopila v řece, jak napsala Barbora Němcová v Babičce, ale shodila do rokle.

Kdo hrál Viktorku v babičce

V roce 1971 dostala velkou nabídku z Barrandova. Režisér Antonín Moskalyk v novém zpracování Babičky od Boženy Němcové svěřil Libuši Geprtové roli bláznivé Viktorky.

Jak se řekne slovensky veverka

Podle Česko-slovenského slovníku se veverka slovensky řekne veverica nebo veverička. Folklorista Petr Janeček zařadil slovo drevokocúr mezi jazykové anekdoty. Jazykovědkyně Mira Nábělková uvádí slovo jako příklad mezijazykového mýtu, tj.

Co znamená budzogáň

Říkáte, že nevíte, co je budzogáň Česky bychom řekli kyj a v tomto konkrétním případě se jedná o název skály, která jej svým tvarem připomíná.

Jak se na Slovensku říká zelí

Slovensky, polsky a rusky se zelí řekne kapusta (капуста), což je v češtině název pro jinou zeleninu.

Kdo je stařenka

Slovo babička (též babka, bába) označuje: babička (rodina) – ženu (prarodičku), která je matkou jednoho z rodičů; dříve označovalo otcovu matku, zatímco matčina matka se nazývala stařenka; viz Seznam členů rodiny.

Kdy zemřela Viktorka

Před 150 lety, 17. října 1868, zemřela Viktorka Židová, jejíž osud popsala v postavě Viktorky od splavu Božena Němcová v Babičce. Polomrtvou šestasedmdesátiletou choromyslnou žebračku Viktorku tehdy nalezl Josef Kaněra ze Zlíče na svém pozemku v malé jeskyňce v dubině pod Žernovem na Náchodsku.

Která herečka hrála Viktorku

Libuše Geprtová
Významné role Viktorka v Babičce (1971) Polana v Hordubalovi (1979) Anežka ze Schauenburka v Královském gambitu (1974) Frosina v Lakomcovi (1978) Lída v seriálu Plechová kavalerie (1979) mamienka v Pasáčkovi z doliny (1983) vdova Morousová v Četnických humoreskách (díl Vdavky za všechny prachy, 1997)

Jaký je rozdíl mezi kapustou a zelím

Zelí nebo kapusta Zelí má zelenou, nebo fialovou pevnou hlávku s těsně přiléhajícími listy. Kapusta je tmavě zelená s vrásčitými kadeřavými listy, které k sobě přiléhají volněji.

Co je to babička

Slovo babička (též babka, bába) označuje: babička (rodina) – ženu (prarodičku), která je matkou jednoho z rodičů; dříve označovalo otcovu matku, zatímco matčina matka se nazývala stařenka; viz Seznam členů rodiny.

Jak vzniklo slovo babička

Slovo babička, jehož základní význam je „matka jednoho z rodičů“, sice slovotvorně souvisí se slovem bába i se slovem babka, ale jejich významové vztahy už nejsou v současné češtině nijak přímočaré. U slova bába (s variantou baba) totiž význam rodinného příslušníka postupně zcela mizí z užívání.

Kdo je Viktorka v Babičce

Viktorie Terezie Židová (9. června 1792 Červená Hora – 17. října 1868 Červená Hora) byla podkrkonošská žebračka, která inspirovala spisovatelku Boženu Němcovou k napsání postavy Viktorky ve svém románu Babička.

Jak to bylo s Viktorkou

Tak smutně skončil neradostný život ženy, která se stala předobrazem nebohé bláznivé Viktorky od splavu. Boženu Němcovou, která ji ve své Babičce značně přikrášlila a přiřkla jí mnohem romantičtější osud, přežila o více než šest let.

Kdo hrál babičku ve filmu Babička

Obsazení filmu Babička

Jarmila Kurandová .. babička [81]
Květa Fialová .. paní kněžna [41]
Magda Vášáryová .. Hortensie [22]
Petr Čepek .. černý myslivec [30]
Jan Hrušínský .. Orlík [16]