Co je to Ektoderm?

Z jakého zárodečného listů vznikla nervová soustava

Nervová soustava se vyvíjí z neuroektodermu, jehož základem je medulární ploténka. Ta se tvoří v mediální čáře na dorzální straně zárodečného terčíku a začíná se odlišovat buňkami neuroektodermu.

Co vzniká z Entodermu

Vzniká z něj většina epitelů, pokožka a její deriváty (vlasy, nehty), výstelka začátku a konce zažívací trubice, dále například čichové buňky, mozeček, tyčinky a čípky a dřeň nadledvin; u vzdušnicovců vzdušnice a u triblastik ve stadiu neuruly nervová soustava, rohovka a čočka oka.

Co je to Mezoderm

Mesoderm vzniká ve třetím týdnu vývoje zárodku, který se označuje, jako gastrulace. Gastrulace začíná vývojem primitivního proužku, skrz který následně invaginují buňky pod epiblast. Buňky, které při invaginaci zůstanou ve střední časti, se nazývají mesoderm.

Co je to Gastrulace

Gastrulace je u člověka složitý proces, v němž se uplatňuje buněčná migrace, výběrové dělení některých skupin buněk a další mechanismy. Před gastrulací vypadá zárodečný terčík lidského embrya jako placička tvořená pouhými dvěma vrstvami (hypoblastem a epiblastem).

Co je to Endoderm

Entoderm nebo také endoderm je vnitřní zárodečný list, vznikající během embryogeneze. Vzniká imigrací buněk do vnitřního prostoru gastruly. Entoderm se zpočátku skládá ze zploštělých buněk, které se postupně řadí do sloupců.

Co vzniká z Mezoderm

Mezi lidské orgány mezodermálního původu patří například svaly, kostra, oběhová soustava, vylučovací soustava, pohlavní soustava; v podstatě však také orgány vzniklé ze stěn coelomu (např. část cévní soustavy) a dále struna hřbetní.