Co je to Kadeřavost?

Kdy se stříká proti kadeřavosti

Preventivní postřiky na kadeřavost „mědí“ na podzim a v předjaří se doporučují i u dalších peckovin a v některých oblastech i u jádrovin. Ošetření měďnatými fungicidy v době těsně po opadu listů má účinek fungicidní i baktericidní, zejména proti bakterii Pseudomonas syringea.

Jak se zbavit kadeřavosti broskvoní

Pro komplexní ošetření broskvoní doporučujeme sadu: PROTI KADEŘAVOSTI A CHLORÓZE (ZDRAVÁ broskev plus). Souprava obsahuje 2 přípravky, a to fungicid Champion 50 WG a speciální listové hnojivo PROTI Nedostatku železa ( Harmonie Železo), v dávkách připravených vždy na 5 l vody.
Archiv

Jak na Kadeřavost

Proti kadeřavosti nejlépe zabírají chemické fungicidy. Mezi jejich nevýhody ale patří vedlejší negativní účinky, jako například hromadění mědi v půdě nebo toxické dopady na půdní život, a dále třeba zdravotní rizika spojená s aplikací.
Archiv

Kdy se stříká

Ideální dobou k postřikování je rozhraní zimy a jara. Obvykle ve chvíli, kdy teploty jsou kolem 10 °C. Nižší teploty tlumí účinek postřiku, takže předčasně stříkat se rozhodně nevyplatí.

Co zpusobuje Kaderavost

Kadeřavost je nejrozšířenější choroba postihující broskvoně, která napadá všechny její odrůdy, ale i jiné ovocné dřeviny. Jedná se o virové onemocnění, které způsobuje mikroskopická houba palcatka broskvoňová. Tato choroba způsobuje pěstitelům velké problémy, jelikož zkracuje životnost stromu a snižuje výnosy z plodů.

Jaký postřik na ovocné stromy

Ideální je kombinace olej a insekticid (například Biool a Mospilan 20 SP plus přípravek proti strupovitosti jabloní). Měl by proběhnout ve fázi zeleného pupenu až myšího ouška. Stejný postřik podruhé proveďte ve fázi zeleného nebo růžového poupěte.

Co způsobuje Kadeřavost

Kadeřavost je způsobena mikroskopickou houbou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans). Tato škodlivá houba má i další názvy: puchýřnatka broskvoňová, kadeřavka broskvoňová nebo kadeřavka zhoubná.

Kdy hnojit broskve

Broskve potřebují přihnojování, aby dobře rostly a hojně plodily. Na jaře přihnojíme hnojivem s obsahem dusíku, abychom podpořili růst zelených částí. V létě přihnojujeme zejména hnojivy s obsahem fosforu a draslíku, protože tyto prvky pomáhají s růstem plodů. K obojímu se hodí Hnojík.

Kdy a jak stříhat broskvoně

Broskvoně řežeme nejlépe po odplození. Pokud jste to ale nestihli, můžete provést i jarní řez, protože tyto stromy je potřeba řezat intenzivně každý rok, kdy se snažíme zapěstovat jednoleté výhony.

Jak se ředí Kuprikol

Dobrý den, postřik na jahody (na skvrnitost listů) se ředí – 35-40 g / 5 l vody aplikuje se po sklizni, opakuje se podle potřeby v intervalu 10-14 dnů.

Co proti kadeřavosti

Kuprikol, Zdravá Broskev, Kadeřavost Stop

Alternativou, opět na bázi hydroxidu měďnatého, je postřik Kadeřavost Stop. Oba přípravky lze v současnosti doporučit jako nejvhodnější postřik proti kadeřavosti broskvoní.

Co způsobuje Kadeřavost broskví

Kadeřavost broskvoně je choroba broskvoně způsobená houbou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans) z podkmene hub Taphrinomycotina. Choroba se projevuje deformací listů broskvoně téměř pravidelně, každoročně, v jarním období. Rozvoj choroby podporuje teplé počasí v období rašení.

Kdy se stříkají ovocné stromy

Předjarní ošetření ovocných stromů a dřevin se má provést až v období, kdy se již neočekává silný pokles teplot. Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.

Kdy postřik Sulkou

Velmi důležitá je také teplota při aplikaci. Sulku použijte až tehdy, kdy venkovní teplota po tři dny za sebou překročí 15°C.

Jak stříhat broskvoně

Abychom zajistili stabilní výnosy kvalitního ovoce, je nutné každoročně provádět řez plodného obrostu. Pokud stromek vysadíme na jaře, zkrátíme kosterní výhony na 3–5 pupenů. V dalších letech pak každoročně zkracujeme nejlépe na počátku kvetení jednoleté přírůstky o třetinu až polovinu.

Jak pečovat o broskev

Broskvoním vyhovuje pH v rozmezí 6,5–8, tedy neutrální až zásaditá půda s obsahem vápníku, lehká a úrodná. Půdu je třeba důkladně vyhnojit již při sázení stromku a dále jej pravidelně přihnojovat, neboť bohatá tvorba plodů půdu rychle vyčerpává.

Proč usychá broskev

Hlavní příčinu kadeřavosti broskvoní je houba palcatka broskvoňová. Projevy tohoto onemocnění lze poznat poměrně jednoduše. Hned po vyrašení lístku se na nich objeví drobné puchýky. Následně dochází k tvarovým deformacím listů, což vede postupně k jejich usychání a destrukci.

Kdy Ostrihat broskev

Broskvoně řežeme nejlépe po odplození. Pokud jste to ale nestihli, můžete provést i jarní řez, protože tyto stromy je potřeba řezat intenzivně každý rok, kdy se snažíme zapěstovat jednoleté výhony.

Na co je dobrý kuprikol

Kuprikol 50 je fungicidní postřikový přípravek k ochraně proti houbovým chorobám rostlin. Kuprikol je tradiční a osvědčený český fungicid s vysokou účinností.

Na co se používá Kuprikol 50

Fungicidní přípravek Kuprikol proti houbovým chorobám – plíseň bramborová, plíseň cibulová, septorióza celeru, plíseň révová

Jak odstranit mech z ovocných stromů

Nejúčinnějším a nejjednodušším způsobem, jak se zbavit neestetických lišejníků, je jejich seškrábání. Obvykle se doporučuje jemně odstranit lišejníky kartáčem ještě koncem listopadu a následně postříkat kmeny a silné větve vápenným mlékem.

Na co je dobrá Sulka

Sulka – K je kapalný sirný koncentrát obsahující 19 % polysulfidické síry, bezchloridový draslík a dusík. Je určená především pro základní hnojení půdy. Dále se tento koncentrovaný postřikový přípravek používá k ochraně rostlin proti houbovým chorobám a živočišným škůdcům.

Jak se ředí Sulka

SULKA EXTRA je vhodná pro moření sadby česneku a cibule. Doporučuje se před výsadbou namáčet po dobu 6–12 hod. v 4% roztoku, tj. 40 ml v 1 litru vody.

Kdy a jak řezat broskve

Broskvoně se stříhají až třikrát ročně

Pokud je broskvoň poměrně mladá, ke střihu přistupujeme až třikrát ročně. Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září. Pokud vám však na zahradě roste už starší strom plodící vynikající šťavnaté ovoce, střih provádějte pouze dvakrát ročně.

Kdy se stříkají broskve

Postřiky je nutné aplikovat nejen na větve, ale i kmen postižené broskvoně. S první fází ochrany se začíná už na podzim, a to v době, kdy je strom už téměř bez listí. Musí se však provádět ještě před příchodem mrazů a po dvou týdnech je nutné zásah opakovat.