Jak hluboky Truhlik na rajčata?

Co do truhliku k Rajcatum

Půdoochranné rostliny

S rajčaty lze pěstovat téměř jakoukoli půdoochrannou rostlinu. Mnohými z nich jsou také například majoránka či oregano, ale můžete s nimi pěstovat jakoukoli rostlinu, která roste nízko nad zemí. Nezaberou moc místa a ani ony nebudou soutěžit o důležité živiny v půdě.

Jak hluboko koření rajčata

Sázejte hluboko

Při tzv. přepichování se nebojte zasadit rajčata co nejhlouběji! Z hlíny by měl vykukovat jen růstový vrchol, který měří 10 až 15 cm. Rostlina tak může vytvářet mohutnější kořeny a lépe vstřebávat vodu i živiny ze zálivky.
Archiv

Jak casto Zalevat rajčata v Truhliku

Zalévání – většinou jedenkrát denně, podle počasí, v létě klidně 3-5 litrů vody denně do jedné nádoby. Před kratší dovolenou zaleju tak, že rajče „plave“ ve vodě, vždy se obešlo bez problémů, nehnije. Hnojení – sázím do zahradnického substrátu, který obsahuje hnojivo na 6 týdnů.

Jak hluboko se sází rajčata

Sazenice vysazujeme mírně šikmo a hlouběji než rostli v květináči, neboť pak mají bohatší kořenový systém. Pokud jste si však pořídili roubovanou sadbu, tak tu nesmíte vysadit hlouběji. Rýčem nebo sázecí lopatkou připravíte jamku tak, aby byl kořenový bal maximálně deset centimetrů hluboko.

Co nemaji radí rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Co potřebují rajčata

Rajčata potřebují hodně sluníčka, hodně světla. Zaléváme vždy pod rostlinu, nikdy nezaléváme na list. Pokud máme možnost, třeba při pěstování rajčat na terase, rostlinku dát pod stříšku, je to vhodné, protože mnohem méně trpí na houbové choroby a plísně.

Jak zalévat rajčata v květináči

Zalévání rajčat v květináči

Rajčata zalévejte odstátou vodou ke kořenům a nejlépe ráno. Zavlažujte opatrně, abyste zbytečně nepolili i listy či plody, které by se pak mohly stát snadným cílem houbovitých onemocnění. Půdu pravidelně kypřete a zbavujte případné plevele.

Jak pěstovat rajčata v truhlíku

Sázení rajčat do květináče

Je to docela jednoduché. Rostlinku v květináči namočte do vody, nebo pořádně polijte, aby se snadno uvolnila. Pak opatrně rozrušte kořenový bal. Do nádoby, kde ji budete pěstovat, dejte drenáž, trochu substrátu, do ní položte rajče a zasypte zbylým substrátem.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co dělat když černají rajčata

Jestliže zrovna řešíte tento problém, je stále naděje na záchranu úrody. Stačí jen začít aplikovat KRISTALON Zdravé rajče a paprika s aktivním vápníkem a ten v týdenním intervalu používat alespoň po dobu 1 měsíce. I včasná prevence odvrátí ztrátu úrody a dovede pěstitele ke zdravým a šťavnatým rajčatům.

Jak přírodně hnojit rajčata

Draslík podporuje kvetení a tvorbu plodů, proto se poohlédněte po hnojivu NPK v poměru 5-10-10. Kromě základních prvků potřebují rajčata také dostatek mikroživin, hlavně hořčíku. Pokud rostliny trpí nedostatkem hořčíku, končí jejich růst zakrněním, protože tato živina pomáhá rostlinám správně vstřebávat dusík a fosfor.

Jak urychlit růst rajčat

Rajčata vyséváme 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky rostlin vysadit ven, případně do skleníku. Vyšší teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit (doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenům a sazeničkám dopřejeme), rychlejší klíčení podpoříme i máčením.

Jak často se mají zalévat rajčata

Ideální zálivka Dvakrát denně Pokud to tedy bude jen trochu možné, zalévejte rajčata mírněji, ale pravidelně. Pokud k nim dorazíte (podle počasí) každé ráno a večer, pak rozhodně neuděláte chybu.

Proč mi nekvetou rajčata

Nejznámějšími nemocemi rajčat jsou plíseň na listech a plíseň na plodech rajčat, dále suchá hniloba konců plodů (abiotická porucha způsobená nedostatkem vápníku), čerň rajčatová či septorióza rajčat. Plíseň na rajčatech je nejčastější z těchto nemocí.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Co okusuje rajčata

Nejčastějšími škůdci rajčat jsou mšice, molice, slimáci včetně plzáka španělského, ale i svilušky a třásněnky.

Jaké je nejlepší hnojivo na rajčata

Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.

Jak podpořit zrání rajčat

Pokud chcete celý proces zrání urychlit, můžete k rajčatům přidat i kousek jablka. Pokud máte na rostlině velké množství nedozrálých rajčat, můžete vyzkoušet další způsob dozrávání. Uřízněte celou rostlinu, zbavte jí všech listů a pak zavěste do místnosti vzhůru nohama. Místnost musí být teplá a světlá.

Kdy začnou červenat rajčata

Srpen je důležitým obdobím pro budoucí úrodu rajčat. Právě začínají červenat první plody a keříčky slibují bohatou úrodu. Aby stačila dozrát, nesmíme se bát razantního zásahu.

Kdy nejlépe zalévat rajčata

Rostliny zalévejte nejlépe ráno nebo večer, kdy už nepraží slunce a voda se neodpařuje. Rozhodně se vyvarujte zalévání kolem poledne nebo brzy odpoledne, rostliny by dostaly teplotní šok. Pro zálivku je nejlepší dešťová voda nebo voda odstátá, napuštěná do sudů nebo konví. Stát by v nich měla alespoň den.

Proč mi nekvetou Rajčata

Nejznámějšími nemocemi rajčat jsou plíseň na listech a plíseň na plodech rajčat, dále suchá hniloba konců plodů (abiotická porucha způsobená nedostatkem vápníku), čerň rajčatová či septorióza rajčat. Plíseň na rajčatech je nejčastější z těchto nemocí.

Co napadá Rajčata

Když je rajče nemocné aneb ochrana proti škůdcům a chorobámPlíseň na listech.Plíseň na plodech rajčat.Mšice na listech.Molice na listech.Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku.Svilušky.Trásněnky.septorióza rajčat.

Co skodi Rajcatum

Ani rajčatům se totiž nevyhýbají nemoci a obtíže.Plíseň na listech.Plíseň na plodech rajčat.Mšice na listech.Molice na listech.Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku.Svilušky.Trásněnky.septorióza rajčat.

Co dělat s Nedozrálými rajčaty

Nedozrálá rajčata uložte v bedýnkách nebo lískách v teple, aby zčervenala. Pokud máte celé rostliny zavěšené v suché, větrané místnosti, pravidelně je kontrolujte. Nahnilé plody v obou případech ihned odstraňujte. Plody, které se již začínají červenat, trhejte a skladujte i se stopkou.