Co je to Kvašák?

Jak Chutnaji kvašáky

Hotové kvašáky – mírně nažloutlé, kořeněné a hezky křupavé. Občas se návštěvám, když cítí tu „krásnou” vůni, obrací oči v sloup a odmítají něco takového pozřít. Ale jestli vám chutná třeba kysané zelí, věřím, že vám zachutnají i kvašáky.
Archiv

Jak udělat kvašáky

Okurky skládejte do velikých sklenic a prokládejte koprem, vinnými listy a kolečkama křenu. Je možné přidat i další koření (pepř, nové koření, chilli, bobkový list, česnek…) podle Vaší chuti. Zalijeme studeným nálevem – na 1l vody 4dkg soli – nálev musí být až po vrch aby se k okurkám nedostal vzdušný kyslík.
Archiv

Jak dlouho vydrží rychlokvašky

„Kvašáky vydrží opravdu až do nové sklizně, pokud se ovšem nesnědí. Zatímco normální rychlokvašky musíte během 10 dnů sníst. Já jsem s těmi svými dokonce vyhrál malou sázku. Bylo to v květnu, kdy mi v jedné restauraci nechtěli věřit, že mám kvašáky.

Jak udržet kvašáky

Protože okurky kvašením lehce změknou, už nejsou natěsno a konce vystrkují nad hladinu, a to je špatně. Musíme je zatížit talířkem a udržet pod hladinou, protože jinak by se začaly kazit. V nálevu není žádný stabilizátor. Kvašák postavíme na chladnější místo nebo do ledničky a můžeme začít ochutnávat.
Archiv

Proč jsou rychlokvašky měkké

Během dozrávání plodů se tvrdé, ve vodě nerozpustné pektiny, mění na ty ve vodě rozpustné — ovoce či zelenina měknou.

Jak se nakládají rychlokvašky

Okurky skládejte do větší sklenice a prokládejte je vinnými a višňovými listy, chilli papričkami a stroužky česneku. Mezitím si přiveďte k varu vodu na nálev, na litr vody přidejte 1 až 2 lžíce soli. Pak okurky horkým nálevem zalijte a zatižte je, aby zůstaly potopené.

Co je kvašená zelenina

Pickles označuje zkvašenou (fermentovanou) zeleninu pomocí bakterií mléčného kvašení (tzv. anaerobní fermentace). Je to ideální uchování zeleniny pro zimní období. Tento způsob konzervace zeleniny je lidstvu znám tisíce let a je jedním z důležitých prvků zdravé výživy, protože obsahuje řadu vitamínů a minerálů.

Jak uchovat hotové Kvašáky

Rychlokvašky neboli letní močáky se zalévají teplým nálevem, bývají rychle hotové a měli byste je co nejrychleji zkonzumovat. Kvašáky se naopak zalévají studeným nálevem a na chladném místě vydrží klidně až do další sezóny.

Jak se dělají kvašené okurky

Okurky naskládáme do sklenic a zalijeme nálevem, navrch položíme vinné listy a zatížíme, zakryjeme čistou utěrkou a necháme na teplém, dobře větraném místě 1–2 týdny kvasit. Jakmile kvašení začne, nálev se zakalí. Kvasný proces je dokončen, když se nálev začne čistit. Sklenici pevně uzavřeme a uskladníme.

Jak dlouho trvaji Kvasaky

Jak dlouho kvasit

Kvaste při pokojové teplotě, trvá to 3–7 dní v závislosti na druhu zeleniny a ročním období. Čím tužší zelenina a nižší okolní teplota, tím déle kvašení trvá.

Proč se dává křen do okurek

Ať už okurky zavařujete podle osvědčeného rodinného receptu, zkoušíte stále nové postupy a ingredience, či s okurkovou vášní teprve začínáte, mohou se vám hodit naše tipy a recepty. Proč se do láku přidává mrkev, křen a cibule Tato osvědčená kombinace zvýrazní chuť láku a sklenici příjemně zpestří i na pohled.

Jak kvasit okurky

Okurky naskládáme do sklenic a zalijeme nálevem, navrch položíme vinné listy a zatížíme, zakryjeme čistou utěrkou a necháme na teplém, dobře větraném místě 1–2 týdny kvasit. Jakmile kvašení začne, nálev se zakalí. Kvasný proces je dokončen, když se nálev začne čistit. Sklenici pevně uzavřeme a uskladníme.

Proč jíst kvašenou zeleninu

Kvašená zelenina je stravitelnější a také výživnější než stejná zelenina tepelně upravená a dokonce i syrová. Kvašené potraviny mají velmi příznivé účinky na zdraví a náladu. Kvašeným potravinám jsou na základě výzkumů připisovány až zázračné vlastnosti.

Co způsobuje kvašení

Kvašení je anaerobní proces, při kterém kvasinky žerou cukry a vyrábí oxid uhličitý a alkohol. Oxid uhličitý polapený do těsta toto nadýchá a alkohol se hodí tak nějak na cokoliv. Třeba dezinfekci.

Co vše se dá kvasit

Mléčně kvasit můžete mnoho druhů zeleniny. Pro náš kraj jsou nejtypičtější zelí a okurky. Lze ale kvasit i mrkev, cibuli, ředkve, ředkvičky, kedlubnu, červenou řepu, cukety, růžičky květáku, kapustu… Výroba je velmi, velmi jednoduchá.

Jak dlouho nechat uležet okurky

Rychlokvašky. Okurky umyjeme, propícháme vidličkou, naskládáme do větších sklenic, proložíme koprem, zalijeme převařenou horkou vodou se solí (1 l vody + 30 g soli), sklenici převážeme celofánem a necháme v teple. Za 3 až 4 dny ochutnáme.

Jak dlouho vařit okurky aby byly křupavé

Snadno si tak vypočítáte, kolik sklenic a nálevu potřebujete na množství okurek, které potřebujete zavařit. Jak dlouho sterilovat Okurky ve sklenici o objemu 720 ml se zavařují ponořené ve vodě o teplotě 85 °C po dobu 20 minut. Okurky tak budou krásně křupavé a nikoliv blátivé.

Čím zatížit okurky

Do velké sklenice naskládejte okurky, které můžete proložit koprem, stroužky česneku, kusy křenu, kolečky mrkve, petržele, kousky celeru, čili papričkami nebo třeba kuličkami vinné révy. Na dno také můžete pro chuť naskládat pár křenových, višňových nebo vinných listů.

Jak se říká kvašené zelenině

Slovo pickles označuje zeleninu kvašenou pomocí bakterií mléčného kvašení. Díky obsahu velkého množství vitamínů, minerálů, enzymů a probiotik je pickles přímo zázračný pokrm.

Jak se dělá kvašená zelenina

Kvašení jen se solí je poměrně jednoduché. Převaříte vodu a na litr vody dáváte cca 15 gramů soli. Zeleninu, kterou chcete kvasit, napěchujete do sklenice, případně přidejte koření, a poté zalijete solným nálevem. Dávejte ale pozor, aby solný nálev byl úplně studený, jinak byste tím mohli proces kvašení narušit.

Co se deje při kvašení

Kvašení či fermentace je proces přeměny organických látek (nejčastěji sacharidů), při němž za účasti mikroorganismů a jejich enzymů vznikají látky energeticky chudší. Kvašením získávají mikroorganismy energii podobně jako dýcháním; kvašení je sice jednodušší, ale také méně efektivní než dýchání.

Jak probíhá kvašení

V potravinářství je využíváno pár základních procesů, které zajišťují nejrůznější mikroorganismy. Kvašení je anaerobní proces, při kterém kvasinky žerou cukry a vyrábí oxid uhličitý a alkohol. Oxid uhličitý polapený do těsta toto nadýchá a alkohol se hodí tak nějak na cokoliv. Třeba dezinfekci.

Proč fermentovat

Během celého procesu se složitější látky v potravinách štěpí na jednodušší, pro naše tělo jsou v této formě stravitelnější a živiny mnohem lépe využitelné. Současně se fermentováním odstraňují tzv. antinutriční látky, které naše tělo mohou zatěžovat.

Jak vyčistit okurky

Nejdříve všechny okurky namočte alespoň na hodinu do studené vody, pak každou důkladně vydrhněte jemným kartáčkem nebo nepoužitou houbičkou na mytí nádobí a několikrát opláchněte ve studené tekoucí vodě. Rychle a v podstatě bez práce je možné okurky očistit v pračce.

Proč se dává do okurek sacharin

Někdo přidává místo sacharinu křen, který prý křupavost zajistí, ale zatím mě nikdo nepřesvědčil o tom, že okurky budou stejně dobré.