Co je to Lombardní sazba?

Jak funguje lombardní sazba

Lombardní sazba je zpravidla o jeden procentní bod nad limitní sazbou. Za tuto sazbu si mohou komerční banky půjčit na jeden den likviditu od ČNB za poskytnutou zástavu. Naopak za diskontní sazbu si mohou komerční banky v ČNB likviditu na jeden den uložit.
Archiv

Jaká je lombardní sazba

Bankovní rada ČNB dne 21.6.2023 potvrdila výši úrokových sazeb, které předtím s účinností od 23.6.2022 zvýšila takto: dvoutýdenní repo sazba byla zvýšena na 7,00 % (od 6.5.2022 do 22.6.2022 platila sazba 5,75 %) lombardní sazba byla zvýšena na 8,00 % (od 6.5.2022 do 22.6.2022 platila sazba 6,75 %)
Archiv

Jaká je diskontní sazba

Jak se vyvíjela diskontní sazba ČNB

Platná od: %
27.3.2020 0,05
1.10.2021 0,50
5.11.2021 1,75
23.12.2021 2,75

Co je diskontní a lombardní sazba

Lombardní a diskontní sazba

Za lombardní sazbu si komerční banky mohou přes noc likviditu od ČNB půjčit oproti poskytnuté zástavě v rámci zápůjční facility. Naopak za diskontní sazbu si komerční banky likviditu u centrální banky v depozitní facilitě přes noc ukládají.

Co se stane když se zvýší sazby

Zvýšením základních úrokových sazeb se v podstatě zdražují peníze domácnostem a firmám. Čím vyšší je úroková sazba, tím méně se jim vyplácí půjčovat si peníze – což vede k tomu, že je méně peněz v oběhu. To pak může tlumit růst cen, tedy inflaci.

Jak se vyvíjela lombardní sazba ČNB

Jak se vyvíjela lombardní sazba ČNB

Platná od %
24.6.2021 1,25
6.8.2021 1,75
1.10.2021 2,50
5.11.2021 3,75

Co je to repo sazba

Repo sazba je úroková sazba stanovená ČNB, která se užívá při finančních operacích na volném trhu. Nejen s její pomocí reguluje ČNB množství peněz v ekonomice. Repo sazba se využívá jako maximální sazba úroku v situaci, kdy komerční (obchodní) banky vrací půjčené peníze zpět ČNB.

Co to je repo sazba

Repo sazba je úroková sazba stanovená ČNB, která se užívá při finančních operacích na volném trhu. Nejen s její pomocí reguluje ČNB množství peněz v ekonomice. Repo sazba se využívá jako maximální sazba úroku v situaci, kdy komerční (obchodní) banky vrací půjčené peníze zpět ČNB.

Co to je repo operace

Repo operace jsou jednou z forem operací ČNB na volném trhu, prostřednictvím kterých ČNB dodává, či naopak stahuje korunovou likviditu od komerčních bank (a jiných finančních institucí). Rozlišujeme tedy dodávací a stahovací repo operace.

Jak diskontovat

Diskontování je postup, kdy jsou na současnou hodnotu přepočteny (diskontovány) budoucí výnosy – budoucí výnos je ponižován o diskont (kapitalizaci). Také zde praktici využívají diskontní tabulky, počítačové programy a kalkulačky. V případě diskontování se používá diskontní (kapitalizační) sazba.

Proč Česká národní banka zvedá sazby

ČNB pomocí diskontní sazby říká bankám, za kolik procent u ní mohou bezrizikově umístit své peníze (10 mil. a více). To má vliv na cenu úvěrů podnikům a také na výši úrokové sazby u půjček pro spotřebitele. Pokud tedy ČNB diskontní sazbu zvyšuje, české banky zvyšují své úrokové sazby vkladů i úvěrů.

Jak snížit inflaci

Nízká až mírná inflace může být vedle růstu peněžní zásoby vysvětlována i kolísáním reálné poptávky po zboží nebo výkyvy v nabídce a dodávkách zboží.

Co to je repo

Repo sazba je úroková sazba stanovená ČNB, která se užívá při finančních operacích na volném trhu. Nejen s její pomocí reguluje ČNB množství peněz v ekonomice. Repo sazba se využívá jako maximální sazba úroku v situaci, kdy komerční (obchodní) banky vrací půjčené peníze zpět ČNB.

Co je to Lombardní úvěr

Lombardní úvěr je krátkodobý úvěr, který je zajištěn zástavou movitých věcí, například cennými papíry, šperky, drahými kovy nebo některými komoditami. Lombardní úvěr se poskytuje do výše tržní ceny zástavy. Pokud klient úvěr řádně nesplácí, může banka lombard prodat a z utržených finančních prostředků splatit.

Co je depozitní sazba

Různé úrokové sazby, které banka platí z různých druhů depozitních účtů.

Co je diskontní sazba ČNB

Diskontní sazba je úroková sazba, za kterou si mohou komerční banky uložit své peníze u ČNB. Je to obvykle kladná úroková míra. V praxi je tato situace podobná, jako když si posíláte své peníze na spořicí účet, tak i komerční (obchodní) banka pošle své "přebytečné" peníze na "spořicí účet" u ČNB.

Jaké jsou sazby ČNB

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %.

Jak ČNB ovlivňuje inflaci

Při dosahování cenové stability používá ČNB režim cílování inflace, který se opírá o veřejně vyhlášený inflační cíl ve výši 2 % a otevřenou komunikaci centrální banky. Hlavním nástrojem měnové politiky jsou úrokové sazby, jejichž nastavení se promítá do tržních sazeb a následně ovlivňuje vývoj ekonomiky a inflace.

Co je to repo fond

Jedná se o očekávaný průběžný výnos během roku, který nezahrnuje jednorázový dopad poplatku do rezolučního fondu ve výši 0,2 %, jenž negativně ovlivní výnos fondu na přelomu kalendářního roku. Při dodržení horizontu 1 roku tak očekávaný výnos dosáhne hodnoty 6,05 % (za předpokladu stability sazeb).

Co je to NPV

Net Present Value, NPV) je metoda, která se používá při hodnocení výnosnosti investic. Tento ukazatel počítá jen s budoucími finančními toky (cash flow) a informuje, kolik finančních prostředků daná investice (projekt) ve zvolené době životnosti přinese.

Co to je Diskontovani

Diskontování je matematický postup, kdy jsou diskontovány (přepočítány a sečteny) budoucí výnosy (zisky/peníze/peněžní toky) v jednotlivých obdobích na současnou hodnotu investice (Present value) s použitím diskontní míry (odhadnuté výnosové míry).

Co má vliv na úrokové sazby

Výši úrokové sazby ovlivňuje mnoho faktorů. Základ sazby vychází z úrokových sazeb České národní banky, ovšem může ji zvýšit předpokládaná doba inflace i zhodnocení rizikovosti klienta, který o úvěr žádá.

Co má vliv na inflaci

Nízká až mírná inflace může být vedle růstu peněžní zásoby vysvětlována i kolísáním reálné poptávky po zboží nebo výkyvy v nabídce a dodávkách zboží. Nicméně panuje konsenzus, že dlouhé období významné inflace je způsobeno rychlejším růstem peněžní zásoby než celkového produktu.

Kdo může za inflaci v ČR

Kdo za to může Z pohledu makroekonoma je jasné, že za ni mohou oba. Jak fiskální, tak měnová politika totiž inflaci ovlivňují. Deficit státního rozpočtu za první čtyři měsíce roku ve výši 200 mld.

Jak fungují úrokové sazby

Pokud si chcete vzít úvěr od banky, musíte se nejprve dohodnout na určité sazbě, obvykle na sazbě roční. Řekněme, že si půjčujete 10 000 EUR s roční sazbou 3 %. To znamená, že vedle splácení úvěru budete muset své bance platit 300 EUR ročně. Úroková sazba je tedy v podstatě to, co si banka účtuje za půjčování peněz.