Co je to místní samospráva?

Co je to územní samospráva

Územní samospráva je prostorově vymezený funkční celek, který je nadán právem sám rozhodovat o svých záležitostech. Příkladem územní samosprávy v České republice jsou obce jako základní územní samosprávné celky a kraje jako vyšší územní samosprávné celky.
Archiv

Co dělá samospráva

Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy (rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.

Co je mistni Samosprava

Územní samospráva nebo místní samospráva je obecný termín pro nejnižší úrovně veřejné správy v rámci konkrétního suverénního státu. Někdy se používá výrazu místní vláda, což odkazuje na úroveň správy, která je jak geograficky lokalizovaná, tak má omezené pravomoci.

Co dělá obecní samospráva

Pečuje o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů, při plnění svých úkolů chrání též veřejný zájem. Obce se od sebe liší rozsahem výkonu státní správy. Rozlišujeme dvě skupiny obcí – obce se základní rozsahem přenesené působnosti a obce s rozšířeným rozsahem přenesené působnosti.

Co je základní územní samosprávný celek

Česká republika se člení na obce, které jsou základními územními samosprávnými celky. Podle zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení) v platném znění je obec základním územním samosprávným společenstvím občanů, tvoří územní celek, který je vymezen hranicí území obce.

Co spadá do samosprávy

Do samostatné působnosti obce patří záležitosti, které jsou v zájmu obce a občanů, které nejsou svěřeny krajům. Také záležitosti, kdy nejde o přenesenou působnost na orgány obce či o působnost, kterou zvláštní zákon svěřuje správním úřadům jako výkon státní správy.

Kdo vykonává samosprávu

Samosprávné orgány jsou ustavovány volbou, základní samosprávný orgán je volen občany. Neexistuje vertikální hierarchická struktura, nižší samosprávný orgán proto není podřízen vyššímu. Pro samosprávu jsou rozhodující zájmy příslušného samosprávného společenství.

Co v ČR tvoří základní územní samosprávný celek

Česká republika se člení na obce, které jsou základními územními samosprávnými celky. Podle zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení) v platném znění je obec základním územním samosprávným společenstvím občanů, tvoří územní celek, který je vymezen hranicí území obce.

Co v ČR tvoří vyšší územní samosprávný celek

Vyšší územní samosprávný celek je větší celek než základní územní samosprávný celek, jímž je zpravidla obec, ale nižší než stát. V České republice jsou podle článku 99 Ústavy vyššími územními samosprávnými celky kraje, původní znění ústavy připouštělo i to, že by jimi byly země.

Jaké činnosti zahrnuje samostatná působnost obce

Pokud je nějaká činnost v samostatné působnosti obce nebo kraje, znamená to, že ji obec nebo kraj spravuje samostatně ve vlastním zájmu nebo v zájmu svých občanů. [1] Může jít třeba o zajištění bydlení (například pronájem obecních bytů), veřejné dopravy, zdravotní péče, vzdělávání nebo kulturního života.

Co patří do státní správy

V České republice působí řada orgánů státní správy, například:Celní správa.Finanční úřady.Česká správa sociálního zabezpečeníÚřady práce.Živnostenské úřady.Katastrální úřady.Stavební úřady.Matriční úřady.

Co je to VUSC

Územní samosprávný celek je obvykle označován jako územní samospráva. V ČR existují dva druhy územních samosprávných celků: základní územní samosprávné celky (ZÚSC) – obce. vyšší územní samosprávné celky (VÚSC) – kraje.

Jaký je vztah státu k územním samosprávným celkům

Podle zákona je kraj územním společenstvím občanů, kterému náleží právo na samosprávu. Toto právo vykonávají orgány kraje v rozsahu stanoveném zákonem a v souladu s potřebami kraje. Kraj je veřejnoprávní korporací, která vystupuje v právních vztazích svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající.

Jaké jsou v ČR základní a vyšší územní samosprávné celky

Česká republika se člení na obce, které jsou základními územními samosprávnými celky, a kraje, které jsou vyššími územními samosprávnými celky.

Co znamená samostatná působnost

Samostatná působnost je samostatné spravování vlastních záležitostí, které jsou v zájmu obce a jejích občanů nebo se bezprostředně týkají daného místa a jeho rozvoje. Řadí se sem záležitosti, které obec vykonává vlastním jménem a ve vlastní odpovědnosti.

Co je to samostatná působnost kraje

Co je to samostatná působnost Pokud je nějaká činnost v samostatné působnosti obce nebo kraje, znamená to, že ji obec nebo kraj spravuje samostatně ve vlastním zájmu nebo v zájmu svých občanů.

Kdo provádí kontrolu veřejné správy

Parlamentní kontrola veřejné správy

jedná se o kontrolu vykonávanou zákonodárným orgánem, resp. zastupitelskými orgány obcí a krajů. Obecně platí, že zákonodárná moc ovlivňuje moc výkonnou (veřejnou správu) především vydáváním zákonů.

Co spadá do veřejné správy

Vymezení veřejné správyspráva území, státu, kraje, obce.správa věcí, ke kterým má veřejnost vlastnická práva.správa veřejných záležitostíspráva veřejných financíspráva užívání veřejných objektů a zařízení

Co je to kraj

(1) Kraj je územním společenstvím občanů, které má právo na samosprávu. (2) Kraj je veřejnoprávní korporací, která má vlastní majetek a vlastní příjmy vymezené zákonem a hospodaří za podmínek stanovených zákonem podle vlastního rozpočtu.

Jaký je rozdíl mezi přímou a nepřímou účasti občanů na výkonu veřejné správy

Veřejnou správu lze podle subjektů veřejné správy rozlišovat také na přímou, prováděnou přímo orgány státu, a nepřímou, vykonávanou v přenesené působnosti na základě a v souladu se zákony jinými orgány (obcemi, kraji) nebo určitými fyzickými osobami (např. lesní stráž).

Co patří do samostatné působnosti kraje

Do samostatné působnosti patří například:Vydávání obecně závazných vyhlášek.Schvalování rozpočtu a hospodaření podle něho.Rozhodování o spolupráci s jiným obcemi a kraji.Rozhodování o vyhlášení místního a krajského referenda.Stanovení pravidel pro přijímání a vyřizování petic a stížností.Poskytování dotací.

Co patří do samostatné působnosti obce

Do samostatné působnosti obce patří záležitosti, které jsou v zájmu obce a občanů, které nejsou svěřeny krajům. Také záležitosti, kdy nejde o přenesenou působnost na orgány obce či o působnost, kterou zvláštní zákon svěřuje správním úřadům jako výkon státní správy.

Jaké jsou druhy obcí

obce prvního typu – veškeré obce, vydané nařízení se vztahuje jen na svoje území, obce druhého typu – jedná se o obce s pověřeným obecním úřadem, nařízení se vztahují na svoje území i na jeho správní obvod, obce třetího typu – obec s rozšířenou působností, veškeré obce s rozšířenou působností a obce druhého typu.

Co je to dozor

Dozor (něm. Aufsicht, angl. supervision; naproti tomu surveillance znamená sledování) je pozorování faktického stavu a jeho porovnání s ideálním. V platném právu bývají místo pojmu dozor užívány pojmy kontrola, dohled, revise, inspekce a prověrka.

Kdo vykonává správní dozor

správní dozor vykonávají VYKONAVATELÉ VS o některé orgány mají na starost i další činnosti v oblasti VS (např. konkrétně stavební úřady a ČNB) o ale u některých vykonavatelů je však dozor jediná nebo převažující činnost ▪ např. inspekce (Česká zemědělská inspekce, Česká školní inspekce atd.)