Co je to Nitrak?

Co je to Nitrat

Dusičnany (též ledky, nitráty) jsou soli kyseliny dusičné, často využívané v zemědělství na výrobu hnojiv (pro přítomnost dusíku) a v pyrotechnice (protože jde o oxidační činidla) např. pro výrobu střelného prachu.

Na co se používá nitroglycerin

Schopnosti rozšiřovat rychle cévy se využívá v medicíně k rychlému snížení krevního tlaku, především u pacientů s chorobami srdce a vysokým krevním tlakem. Využívá se jako lék na srdeční arytmii.

Kdy si vzít nitroglycerin

Právě ty se užívají, pokud se objeví příznaky anginy pectoris, jako třeba zmiňovaná svíravá bolest na hrudi. Brát se také mohou před činnostmi, při kterých pacient očekává, že bolest vznikne – třeba před chůzí do kopce či před pohlavím stykem.
Archiv

Co obsahuje nitroglycerin

Co přípravek Nitroglycerin-Slovakofarma obsahuje

Léčivou látkou je glyceroli trinitras 0,5 mg v jedné sublinguální tabletě. Pomocnými látkami jsou laktosa, mastek, magnesium-stearát, krospovidon.

Kde jsou dusitany

Obvykle však bývá vysoký obsah (nad 1000 mg/kg) hlavně v salátu, špenátu, endivii, ředkvi, ředkvičce, celeru, reveni a cukrové kukuřici. Středně vysoký obsah má zelí, kapusta květák, lilek, petržel, mrkev, brokolice, česnek, brambory.

Proč se podávají léky pod jazyk

Ačkoli mohou vypadat podobně jako perorální tablety, jsou umísťovány pod jazyk, kde se velmi rychle vstřebávají. Pokud je lék spolknut, jeho absorpce a působení se zpomalí.

Co to je angina pectoris

Angina pectoris je známkou onemocnění koronárních tepen, které zásobují srdce okysličenou krví. Typicky se projevuje svíravou bolestí na hrudi při zvýšené zátěži srdečního svalu. Stejně jako u všech onemocnění spojených s aterosklerózou zde riziko výskytu roste s nezdravým životním stylem.

Jak začíná infarkt

Jak poznáte blížící se infarkt Projevy nastupují náhle, zcela bez jakéhokoliv předchozího varování. Nejčastěji se projeví tupým tlakem nebo pálením za hrudní kostí, bolestí, která se šíří do levé paže a krku.

Kde bolí při infarktu

Hlavním klinickým projevem infarktu myokardu je typicky klidová, dlouhotrvající, ostrá a bodavá bolest na hrudníku, která může postupovat směrem do krku, dolní čelisti, zubů, jedné nebo obou horních končetin, může být v zádech nebo v oblasti břicha.

Jak se vyrábí nitroglycerin

Nitroglycerin vyrábí se z čistého glycerinu nitrací. V olověných nádobách smísí se 270 dílů /dle váhy) kyseliny dusičné 94 %ní a 450 dílů kyseliny sírové 96 %ní a do směsi se vpouští pomalu glycerin a to asi 100 dílů. Celý pochod musí se díti úplně stejnoměrně při teplotě 25o C.

Kdo vymyslel nitroglycerin

setkal s Ascanio Sobrerem, mladým italským chemikem, který vynalezl nitroglycerin. Alfred Nobel se vrátil do Švédska v roce 1863. Po návratu zkoumal Alfred Nobel nitroglycerin spolu s otcem.

Jak se zbavit dusičnanů v Zelenine

Pokud chcete s příjmem dusičnanů bojovat, omezte příjem rychlené zeleniny, hlavně listové. Pokud se přeci jen rozhodnete pro její konzumaci, zbavte se košťálů a stonků. Obecně je nejvíc dusičnanů u kořene a stopky, u mrkve ve vnitřním válci.

Co je to ledek

Dusičnan amonný, triviálním názvem ledek amonný či amoniumnitrát, je chemická sloučenina (dusičnan amoniaku) s chemickým vzorcem NH4NO3. Je to bílá krystalická látka používaná jako zemědělské hnojivo a díky oxidačním vlastnostem také v pyrotechnice.

Co znamená po jídle

Jídlo a nápoje mohou významně ovlivňovat účinek nebo snášenlivost léčivých přípravků. Potrava nám může ovlivnit rychlost nástupu, zvýšit nebo naopak snížit účinek. Někdy může způsobit naprostou neúčinnost léku nebo naopak může dojít k projevu nežádoucího účinku.

Kdy jíst prášky

Pro maximální účinek většiny užívaných léků je nejvhodnější, užívat je půl hodiny před jídlem a nejméně dvě hodiny po jídle, tedy nalačno. Pokud není možné interval- lék jídlo dodržet, volíme raději interval delší než kratší. Jedinou výjimkou jsou kapky, kde je možné interval zkrátit.

Kde bolí angina pectoris

Angina pectoris se projevuje v typické formě tlakovou až svíravou bolestí za hrudní kostí, která často vyzařuje do spodní čelisti, levého ramene nebo až na vnitřní stranu levé paže.

Jak poznám že jsem měl infarkt

Hlavním klinickým projevem infarktu myokardu je typicky klidová dlouhotrvající bolest na hrudníku, která se může šířit do krku, dolní čelisti, zubů, jedné nebo obou horních končetin, může být v zádech nebo v oblasti břicha. U části nemocných proběhne infarkt myokardu jako klinicky němá příhoda bez jakýchkoliv příznaků.

Kde presne bolí při infarktu

"Při klasických příznacích infarktu myokardu se objevuje bolest v oblasti za hrudní kostí, leckdy i svírání a tlak. Šíří se do krku, do mandlí, případně i do levé horní části ruky," potvrzuje lidové pozorování doc. MUDr. Martin Mates, CSc.

Jak moc bolí infarkt

Silné bolesti: Bolesti často vyzařují ze srdce do jiných oblastí těla, např. do paží, horní části břicha, mezi lopatky, do zad, krku nebo čelistí a zubů. Pocit tíhy na hrudníku: Při infarktu myokardu mohou být bolesti vnímány i jako tlak – pacienti často popisují pocit, „jako by jim někdo seděl na hrudi“.

Co delat kdyz si myslím že mám infarkt

Při jakémkoliv podezření na akutní infarkt myokardu volejte rychlou záchrannou službu 155 (nebo 112). Během čekání na sanitku se snažte být v klidu — fyzickém i psychickém!

Jak se projevuje slabý infarkt

Bolest na hrudi, nevolnost, ale i pocení

Jeho příznaky totiž mohou být velmi slabé, nebo dokonce téměř žádné. Asi nejčastěji si spojíme tuto chorobu s tupou bolestí, kterou nemocní cítí nejčastěji za hrudní kostí. Obvykle popisují pocit jakéhosi stísnění, svírání či poměrně silného tlaku.

Co vymyslel Nobel

DynamitGelignitRozbuška
Alfred Nobel/Vynálezy

Co vynalezl a Nobel

DynamitGelignitRozbuška
Alfred Nobel/Vynálezy

Co způsobují dusičnany

Co způsobují dusičnany ve vodě

Začnou ohrožovat vaše zdraví. V největším nebezpečí jsou především těhotné ženy a děti. I když dusičnany vylučujeme močí, při požití extrémní dávky dochází k otravě. Mezi příznaky dusičnanové intoxikace patří žízeň, průjmy, koliky a křeče.

Jak škodí dusičnany lidskému organismu

Větší množství dusičnanů v lidském organismu přemění bakterie svým působením na toxičtější dusitany. Z akutních poškození zdraví je to především dusičnanová methemoglobinemie. Ta výrazně omezuje přenos kyslíku krví.