Jak udělat bednění
Nejběžnější je jehličnaté řezivo – prkna tloušťky asi 25 mm. Málo zatížené bednění stačí stavět z prken tloušťky 20 mm, k velmi zatíženému bednění je třeba 35 mm. Prkna nemají být širší než 150 mm, aby se příliš nekroutila. Pokud to rozsah prací umožní, sestavíme bednění z dílců, které si vyrobíme z prken předem.
Jak na Šalování
Ztraceným bedněním vyskládaným z betonových tvarovek vznikne rovná plocha, kterou lze zaizolovat extrudovaným polystyrenem XPS. Je také možné použít pro šalování základů systémové polystyrénové desky, které se osadí do stavební rýhy, zafixují kotevními prostředky a vylijí betonem.
Archiv
Co je to Šalovat
Sloveso šalovat slovníky označují za slangové, v jazyce zedníků, ale i nás kutilů, znamená obkládat prkny, bednit.
Archiv
Co znamená Šalung
Šalung, jinak také šalování či bednění, je forma pro monolitické odlití stavebního prvku z betonu či železobetonu. Bednění je vytvářeno před zahájením procesu lití a je odstraněno až po dosažení dostatečné pevnosti betonu.
Jaké Roxory do ztraceného bednění
Současně se skládáním tvárnic se do konstrukce ukládá ocelová výztuž (roxory) o průměru 8 – 10 mm. Ocelová výztuž je ukládána jak vodorovně, tak svisle.
Co pouzit na Salovani
Základním, po dlouhou dobu používaným materiálem pro šalování betonových konstrukcí je však dřevo. Desky, dřevěné trámky, hranoly a latě se používají pro zhotovení bednění již hodně dlouho. Pro zhotovení velkoplošného bednění se používají OSB desky, dřevotřískové desky či překližka.
Jak udělat bednění věnce
Tradiční způsob bednění věnce
Při tradičním postupu je nutné připravit bednění z dřevěných prken po obvodu celé stavby. To nemusí být snadné dostat na požadované místo, ani ho tam upevnit tak, aby udrželo váhu betonu. Do hotového bednění se pak ukládá výztuž, která se izoluje a následně zalévá betonem.
Čím natřít bednění
Nejdříve použijte penetraci a potom můžete ztracené bednění natřít fasádní barvou Barlet nebo Remal. Na těchto odkazech je i kalkulačka spotřeby, kde si můžete vypočítat potřebné množství barvy.
Jak Šalovat věnec
Šalování pozedního věnce
Pozední věnec se šaluje z OSB desek či dřevěných prken tl. 24 mm. Systémové řešení nabízí keramické či plynosilikátové věncovky dostupné v několika velikostních provedeních. Šalování věnce musí být dobře zajištěno proti posunu řádným provázáním, zapřením či ukotvením do stěny.
Jak hluboko roxor
Dle projektu jsem měl napíchat 10mm roxor po 500 mm. A vychází to v pohodě. Na lavičkách jsem si odměřil střed ZB ( v mém případe ZB 30 tj. 15 cm od okraje ZB) natáhl provázek a olovnicí po 0,5 m jsem si značil v betonu značku kam jsem potom zapíchl roxor.
Jak hluboké základy
V mírném podnebním pásu, kam spadá i Česká republika, je nezámrzná hloubka stanovena na 80 až 140 centimetrů. Přesnější číslo nám určí složení substrátu. Hloubka 80 cm obvykle postačí u běžných hlinitopísčitých a písčitohlinitých půd, v případě jílovitohlinitých půd musíme jít do hloubky zhruba jednoho metru.
Jak dlouho zraje věnec
Zdivo a věnec
Vyzdíme obvodové zdi, nosné zdivo a zhotovíme betonový věnec, který je zpevní. Realizace zdiva trvá většinou od 2 do 4 týdnů. Věnec necháme 3 týdny vyzrát.
Jak daleko od sebe Trminky
Třmínky rozmístěte v celém výztužném koši do požadované vzájemné vzdálenosti 250 mm. Výztužný koš přidrátujte zatím jen bodově na několika místech vzdálených od sebe přibližně 2000 mm. Tím výztužný koš získá už požadovaný tvar a další drátování bude mnohem snadnější.
Jak zakrýt ztracené bednění
Ideální ochranou je zakrytí betonu plachtou. Pokud tuto možnost nemáte, doporučuje Dan Šmíd povrch desky alespoň napenetrovat, aby bylo v co největší míře zabráněno nasákavosti betonu. Napenetrovat můžete desku rovnou asfaltovou penetrací nebo vodním sklem.
Jak silná prkna na střechu
Prkna je nutno osazovat na těsný sraz, nejmenší tloušťka prken může být 24-25 mm, od osové vzdálenosti podpor 900 mm musí být tloušťka zvýšena nejméně na 30 mm. Prkna je vhodné opatřit impregnací proti škůdcům, což zajišťuje ochranu před houbami, plísněmi, škůdci, atd..
Kdy sundat bednění z věnce
Nenosné části bednění můžeme odstranit, jakmile beton dosáhne pevnosti zachovávající tvar konstrukce. Za běžných podmínek tuhnutí a tvrdnutí uvolňujeme bočnice trámů a průvlaků již druhý nebo třetí den, bočnice pilířů a sloupů po deseti dnech.
Jak dlouho musí žrát věnec
Doba zrání věnce
Doba zrání betonu závisí na mnoha faktorech, nicméně doba, kdy beton dosáhne předepsané pevnosti, je 28 dnů. Zatížit jej však (alespoň částečně) lze již po pár dnech.
Jak davat Roxory do bednění
Roxory rozmístíme mezi první a druhou řadu ztraceného bednění po obvodu a současně je přivážeme ke svislé výztuži vedoucí ze zabetonovaných základů.
Jaký průměr Roxorů do ztraceného bednění
Roxory – betonářské tyče
Ocelové žebrované tyče o průměru 4 – 32 mm a výrobních délkách 6 m, 12 m a 14 m se využívají pro výztuž ztraceného bednění. Roxory, známé také jako betonářské tyče, betonky či roksory, slouží ke zvýšení stability a únosnosti celé konstrukce.
Jak hluboko Roxory
Dle projektu jsem měl napíchat 10mm roxor po 500 mm. A vychází to v pohodě. Na lavičkách jsem si odměřil střed ZB ( v mém případe ZB 30 tj. 15 cm od okraje ZB) natáhl provázek a olovnicí po 0,5 m jsem si značil v betonu značku kam jsem potom zapíchl roxor.
Jaké třmínky do věnce
Armatura je vedena ve věnci po celém obvodě stropu a nad vnitřním nosným zdivem. Skládá se ze čtyř prutů žebrové oceli o průměru zpravidla – ∅12 mm a třmínků ∅6 mm. Žebrová ocel na sebe vzájemně navazuje a musí být uložena podle stanovených pravidel. Třmínky slouží k držení správného tvaru výztužného koše.
Jak ohnout Roxory
Z těchto rozměrů je ale nezbytné odečíst několik centimetrů tak, aby byla výztuž dostatečně krytá betonem. Nakrátíme roxory na potřebnou délku a v potřebném množství kusů. Vložíme ocelový prut do drážky tak, aby vyčníval alespoň cca 7 cm, a provedeme první ohnutí.
Jaká výztuž do ztraceného bednění
Ocelová výztuž ztraceného bednění
Proto se provádí spojení těchto segmentů jak svislou, tak vodorovnou betonářskou výztuží. Standardní průměr vodorovné žebříkové výztuže je 10 mm třídy B500B. Vodorovná výztuž se umísťuje k okrajům tvarovek, tedy k vnitřnímu a vnějšímu okraji, a prochází průběžně všemi tvarovkami.
Jaké hřebíky na bednění střechy
Pro latě 30 x 50 mm se používají hřebíky 3,55/70 mm nebo 4/80 mm. Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí. Pro střešní latě se používá řezivo pevnostní třídy C24.
Co se dává pod krytinu
Podkladové pásy se používají jako pojistná hydroizolace pod asfaltové šindele a to zněkolika důvodů. Podkladní pásy chrání prkený nebo deskový záklop před deštěm a větrem než dojde k samotnému položení střešní krytiny dále nám retušuje drobné nerovnosti které by mohli po realizaci kazit celkový dojem nové střechy.