Co je to řízkování?

Co lze Řízkovat

Řízkovat můžete krásně kvetoucí ibišek syrský, hortenzie, skalník, nebo i ostružiník… konec léta je ideální dobou. Pozdní léto je příznivé pro řízkování nejen stálezelených bylinek, ale i popínavých rostlin a keřů, které se používají jako solitéry i pro výsadbu živých plotů.

Kdy Řízkovat rostliny

Právě předjaří je ideálním obdobím pro řízkování mnoha druhů rostlin a nejen těch pokojových. U řízkování jde v principu o to, že z kousku výhonu rostliny, jehož odebrání rostlině neuškodí, vyroste nová rostlina se stejným genetickým materiálem, jaký měla rostlina mateřská. Využít přitom můžeme i výhony z řezu.
Archiv

Jak Řízkovat stromy

Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.

Kdy dělat řízky

Řízkování je prováděno v srpnu a v září, kdy jsou letorosty poněkud vyzrálejší. K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem.

Jak se dělá řízkování

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Jak zakořenit dřeviny

Dřeviny množíme polodřevitými řízky získanými z mladých (letošních) větviček, které již začínají dřevnatět. Optimální doba je červenec až začátek srpna. Řízky upravujeme řezem stejně jako v případě drobného ovoce, do sadbovačů je vysazujeme mírně šikmo až po horní očko a opět je zakryjeme fólií.

Jak se starat o řízky

Abyste řízku vytvořili co nejlepší podmínky pro zakořenění a růst, seřízněte ho v šikmém úhlu 45°. Seříznutím vytvoříte větší plochu pro růst kořenů. Spodní pár listů a větví ořízněte, aby nezahnívaly. Spodní část klonu poté namočte do gelového či práškového stimulátoru.

Kdy řízkovat keře

Ideální doba pro řízkování vašich okrasných keřů nastává s příchodem pozdního léta. Dobré je nastudovat, které typy okrasných keřů jsou vůbec pro tento typ množení vhodné. Za nejlepší okrasné keře považujeme například ptačí zob, vrba, růže, svída nebo tavolník.

Jak zakořenit malinu

K výsadbě postačí část výhonu i kořenu, mladé výhony nebo vybíráme zdravé, jednoleté sazenice. Maliníky se vysazují o trochu hlouběji, než původně rostly. Po vysazení nadzemní část seřízneme na 2 až 3 pupeny, aby se rostlina dobře ujala. Kvůli její poléhavosti se doporučuje drátěná opora.

Jak zakořenit monsteru

Monsteru není těžké si namnožit. Stačí uříznout list společně se vzdušným kořenem a nechat zakořenit buď ve vodě, nebo rovnou sázet do zeminy. Podařit se může i pokus, kdy do vody dáte pouhý utržený list rostliny. Zanedlouho na něm mohou vyrůst kořínky.

Jak podpořit zakořenění

Velmi oblíbené je hřížení, kdy větévku ohneme k zemi, přichytíme drátem a necháme zakořenit. Pak už jen stačí větévku odstřihnout od matečné rostliny a na konci léta přesadit na budoucí stanoviště.

Kdy množit Skalník

Ani množení skalníků není nijak obtížné, obzvláště druhů poléhavých. Uříznuté větvičky snadno zakoření, čili skalníky se výborně množí řízkováním. Letorosty je nejlepší odebrat po půlce června.

Jak urychlit zakořenění

Pokud bychom chtěli jejich růst podpořit a i urychlit, můžeme sáhnout třeba po lignohumátu (výživa a podpora kořenového systému), který zředíme s vodou dle návodu. Další možností je použít stimulátor kořenů (bílý prášek), který opatrně nasypeme na řízek v místech, kde má vzdušné kořeny.

Jak zakořenit kytku

Postupuje se tak, že řízky z mateční rostliny odříznete ostrým nožem nebo řezákem. Lepší zakořenění můžete podpořit růstovým stimulátorem, které jsou běžně k dostání v zahradnictví nebo hobby marketech. Je to bílý prášek, do kterého "namočíte" tu část rostliny, která by měla zakořenit.

Jak daleko od sebe sázet maliny

Maliník vysazujte v řadách, abyste k němu měli snadný přístup. Jednou plodící rostliny s rozestupy 40 cm, stále plodící alespoň 60 cm od sebe. Pokud vysazujete více řad, myslete na to, že se maliny hodně rozrostou, mezi řadami proto nechávejte vzdálenost alespoň 120 cm.

Kdy začne plodit maliník

Pro první skupinku, u níž sklizeň nastává mezi červnem a červencem, jsou typické větší plody. Odrůdy remontantní plodí během léta a poté ještě v září až říjnu.

Jak často rosit monsteru

Monstera se v přírodě pne po okolních stromech, takže jí bude dobře, když jí do květináče přidáte oporu. Výborně poslouží kokosová vzpěra. Každé dva roky byste pak měli rostlinu přesadit do většího květináče.

Proč žloutne monstera

Žloutnutí listů: postupné žloutnutí a ztráta barvy listů může znamenat příliš mnoho slunečního světla, zasychající žloutnutí potom málo vláhy a opad a žloutnutí do jasně žluté potom příliš mokrý substrát. POZOR na děti a zvířata – monstera je jedovatá!

Jak urychlit růst kořenů

Abychom docílili takových výsledků, je nezbytná stimulace tvorby kořenů. Obecně jsou stimulátory zakořeňování používány pro máčení semen, tím pak podporují produkci klíčků a kořínků před samotným setím nebo pro máčení kořenů rostlin a dřevin před výsadbou.

Jak urychlit zakořenění řízků

Šťáva z aloe s nehodí jen na popáleniny. Jde o nezastupitelného pomocníka,kterého by měl mít doma prakticky každý. A to včetně zapálených zahrádkářů. 10 kapek čerstvé šťávy stačí na to, aby stimulovaly růst kořenů u řízků květin nebo bylinek.

Jak pečovat o skalník

Skalníky jsou velmi nenáročné, bujně rostoucí rostliny, kterým postačí pouze základní péče. Preferují slunná až polostinná stanoviště, prospívají ve všech typech půdy, které jsou dobře propustné. Při jeho výsadbě je tedy vhodné keříčku vytvořit drenážní vrstvu například za pomoci štěrku.

Jak daleko od sebe sázet skalník

Hodí se i nenáročné skalníky. Pokud chcete, aby svah hezky kvetl, můžete na něj použít levandule, perovskie, mochyně nebo tavolníky japonské či vajgélie. Doporučuji sázet rostliny ve skupinách po 10 kusech ve vzdálenosti podle velikosti rostlin cca 30–50 cm od sebe tak, aby rostliny do 3–5 let srostly do sebe.

Kdy přesazovat řízky

Jakmile kořínky prorostou sadbovacím médiem, jsou řízky připravené k přesazení. S tím byste neměli otálet, protože pokud kořenům neumožníte se vitálně rozvíjet, rostliny to stresuje a jejich růst se může výrazně zpomalit.

Jak na řízkování

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Jak urychlit zakořenění řízku

Šťáva z aloe s nehodí jen na popáleniny. Jde o nezastupitelného pomocníka,kterého by měl mít doma prakticky každý. A to včetně zapálených zahrádkářů. 10 kapek čerstvé šťávy stačí na to, aby stimulovaly růst kořenů u řízků květin nebo bylinek.