Co je typické pro Itálie?

Co si dát k jídlu v Itálii

Italskou klasikou jsou těstoviny s rajčaty (al pomodoro), olivovým olejem a pálivou papričkou (aglio olio e peperoncino), mletým masem (ragú), vajíčkem a špekem (alla carbonara) nebo houbami (ai funghi). Z Itálie pochází také známé zapečené těstoviny lasagne.
Archiv

Co se vyplatí koupit v Itálii

Oblíbeným suvenýrem je italské víno, Grappa, různé likéry. Mezi nejoblíbenější likéry patří Limoncello, Limoncillo, které se vyrábí v oblasti kolem Neapole, v Sorrentu. Známý je také likér mandlový Amaretto, který se používá na výrobu oblíbeného zákusku Tiramisu. K tomu potřebujeme ještě Mascarpone.

Co vymysleli Italové

Typické italské pojmy jako espresso, pizza, Ferrari, opera a italská kosmetika zná celý svět. Středomořský styl života prostý shonu, plný chuťově doušků dobrého vína, a malých šálků kávy doplněných výtečným jídlem může být inspirací pro každého z nás.

Co se nosí v Itálii

Chodit v Itálii v nevhodném oblečení je tak trochu faux pas, být situaci přiměřeně oblečen je tu bráno jako projev úcty k okolí i k sobě samému. Při návštěvě Říma myslete především na nutnost mít zakrytá ramena a kolena při návštěvě kostelů, kterých jsou tu desítky.

Jak se jí pizza v Itálii

Italové u své pravé pizzy příbor neuznávají a říkají, že se má jíst rukama, kdy se začíná od tenkého středu a pokračuje se až ke křupavým okrajům. Tento způsob je nejčastější a nejednoduší. Rukama můžete jíst pizzu téměř všude.

Jak draho je v Itálii

Zahraniční láci nebo drahotu vyjádříme procentuálně, vůči průměrným cenám v České republice. V Itálii stojí hotely a restaurace 153,4 %, potraviny 122,3 % a nealkoholické nápoje 84,6 % toho, co platíme za stejné produkty a služby v tuzemsku.

Co je levné v Itálii

Levnější jsou lokální produkty (zelenina, ovoce, těstoviny, …), o něco dražší jsou sýry a uzeniny, které jsou ovšem kvalitní. V supermarketech se dívejte po akcích, dobré víno můžete v akci koupit za 3–4 eura. Drahé jsou cigarety. Na trzích se prodávají místní kvalitní potraviny a oproti cenám u nás jsou dražší.

Jak je draho v Itálii

Zahraniční láci nebo drahotu vyjádříme procentuálně, vůči průměrným cenám v České republice. V Itálii stojí hotely a restaurace 153,4 %, potraviny 122,3 % a nealkoholické nápoje 84,6 % toho, co platíme za stejné produkty a služby v tuzemsku.

Co se vyrábí v Itálii

Z průmyslu převládá strojírenství a dopravní průmysl. Nejznámější společností je FIAT Holding, která vyrábí vozy značky Lancia, Alfa Romeo, Maserati a Ferrari. Dále je zde zastoupen chemický, potravinářský, elektrotechnický, textilní a papírenský průmysl. Významný je průmysl stavebních hmot a výroba železa a oceli.

Čím se proslavila Itálie

Pyšní se nesčetným množstvím kulturních památek, které každoročně lákají milióny turistů. Když se řekne Itálie, každý z nás si jistě představí pizzu, špagety a dobré víno a samozřejmě temperamentnost a srdečnost místních obyvatel, které si každý zamiluje, stejně, jako celou Itálii.

Jak se oblékají Italové

V Itálii se nenosí ponožky v sandálech, ani v pantoflích. Také se po městě nechodí v žabkách, ty patří dle Italů pouze na pláž. Bílé ponožky jsou přijatelné jen ve sportovní obuvi.

Jak se stoluje v Itálii

Klasická italská večeře v lepší restauraci není tříchodová jako u nás, ale čtyřchodová. Začíná se předkrmem (antipasta), po něm následuje druhý chod v podobě lehkých těstovin či rizota (primo), pak přijde na řadu pokrm s masem nebo rybou (secondo) a vše uzavře dezert.

Co snídají Italové

Italové mají ve zvyku snídat málo, typicky sladké pečivo a kávu. V průměrných 3hvězdičkových hotelech čekejte podobnou snídani. Během dne si v baru můžete sednout na menší jídlo jako „panino“ – plněná bageta, jak studená, tak zapečená, toasty, případně nějaké těstoviny. Večer se v nich podává „aperitivo“.

Jak platit kartou v Itálii

Platba kartou a bankomaty

Platební karty jako je MasterCard či Visa jsou všeobecně přijímány v obchodech, hotelech, půjčovnách aut i restauracích. Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut.

Jak nejlépe platit v Itálii

eurozóny, tedy se zde platí eurem. Kromě těchto moderních bankovek můžete použít také platební karty Visa, MasterCard, Diners a American Express. Kolik peněz v Itálii ponecháte, záleží také na místu a na době, kdy tuto přátelskou zemi navštívíte. K nejdražším městům patří Benátky a Řím.

Kam na nakupy v Itálii

Nejlevněji nakoupíte v obchodní síti Carrefour. V menších obchůdcích se naopak setkáte s dražšími výrobky. Výhodou však jsou vstřícnější obchodníci a široká nabídka místních specialit či domácích produktů. Italové rádi kupují moderní značkové oblečení.

Čím je proslulá Itálie

Itálie je jednou z kulturních kolébek lidstva a není to náhoda, že už v dávných dobách byli právě italští architekti, malíři a sochaři známí po celém světě. Na Apeninském poloostrově se i mnohé umělecké styly zrodily. Milovníci umění si tu jednoduše přijdou na své, najdou tu totiž poklady nepředstavitelné hodnoty.

Jak se platí v Itálii

Itálie patří do tzv. eurozóny, tedy se zde platí eurem. Kromě těchto moderních bankovek můžete použít také platební karty Visa, MasterCard, Diners a American Express. Kolik peněz v Itálii ponecháte, záleží také na místu a na době, kdy tuto přátelskou zemi navštívíte.

Co se nesmí v Itálii

Osm věcí, které nesmíte nikdy udělat v ItáliiKapučíno po poledni. V Česku si dopřáváme kapučíno, espresso s krásně napěněným mlékem, v kteroukoliv denní hodinu.Latte.Coffee to go.Krájet knedlíky nožem.Nemračte se na „bambini“Do kostela v šortkách.Nevěřte navigaci.Nespěchejte.

Na co si dát pozor v Itálii

Bezpečnostní situace je v Itálii v zásadě stejná jako v jiných jihoevropských zemích. Dejte si pozor na kapesní krádeže, krádeže v automobilech, v dopravních prostředcích a na pláži.

Na co je třeba si dát pozor při platbě kartou

Osm věcí, na které si dát při placení kartou opravdu pozorPIN si prostě nikam nepište.Zkontrolujte bankomat, než do něj vložíte kartu.Zjistěte, zda kartou smíte platit na internetu.Nedávejte kartu z ruky ani na chvíli.Plaťte u důvěryhodných obchodníkůZkontrolujte limity na kartě

Na co si dát pozor při cestě do Itálie

AKTUÁLNĚ Od 1.6.2022 ke vstupu do Itálie není vyžadován EU certifikát o očkování/uzdravení/test na Covid 19. Od 1. října 2022 zůstává povinnost nosit respirátor FFP2 pouze při návštěvě nemocničních zařízení, hospiců, léčeben pro dlouhodobě nemocné, domovů pro seniory a obdobných zařízení.

Jak se mluví v Itálii

V Itálii je úředním jazykem italština. Kromě ní se používá mnoho místních dialektů či jazyků, např. piemontština, lombardština, furlánština a benátština. V některých částech země se můžete také domluvit jinými jazyky.

Jak se jmenuje hlavní město Itálie

ŘímItálie / Hlavní město

Hlavním městem sjednocené Itálie je od roku 1870 Řím.

Jak se platí mýtné v Itálii

Platbu lze uskutečnit jak v hotovosti, tak i kartou. Některé brány jsou s obsluhou, u většiny je však již pouze automat. Doporučujeme platit kartou nebo mít nachystáno dostatek drobnějších mincí. U mýtných bran se vyhněte pruhům označeným jako TELEPASS, jsou pouze pro držitele automatického platebního systému.