Co je v Sisce?

Co je v Siskach

Samčí šištice obsahují tyčinky (mikrosporofyly), se dvěma prašnými pouzdry, které produkují pylová zrna. Po jejich vyprášení zasychají a opadávají. Samičí šištice obsahují ploché semenné šupiny, které vyrůstají v úžlabí podpůrných šupin a nesou dvě vajíčka.

Jak vypadají šišky smrku

Smrk omorika: Jeho šišky nepřehlédnete

Samčí šištice jsou světle červené, samičí purpurové. Mladé šišky mají nepřehlédnutelnou tmavě fialovou až namodralou barvu, a když dozrají, zhnědnou.

Jaký je rozdíl mezi Šišticí a Šiškou

Šiška (odborně šištice) je orgán rostlin, který jim slouží k rozmnožování. Obsahuje pohlavní orgány, které slouží k produkci semen. Šišky vytváří vajíčka (samičí šišky) a pyl (samčí šišky).

Kdy se oteviraji šišky

Dokud je šiška v procesu vývoje semen vyživována stromem, je zavřená. Jakmile ale semena dozrají, strom ji vyživovat přestane a šiška začíná schnout a rozevírat se. Za vlhkého počasí se však opět uzavře. Tento pohyb není aktivně řízen stromem, souvisí pouze se strukturou šupin; proto k němu dochází i u spadlých šišek.
Archiv

Jak casto rostou šišky

Smrk pichlavý (Picea pungens) začíná plodit asi ve 20 (30) až 50 letech, maxima plodnost dosahuje v 50-150 letech, semenné roky se opakují v několikaletých intervalech. Šišky s měkkými rýhovanými šupinami vytrvávají po dozrání do příštího roku a pak opadávají.

Na čem rostou šišky

Zdřevnatěním samičí šištice vzniká šiška. Šišky se otevírají při vyschnutí (např. u smrku, borovice, modřínu) nebo se rozpadají přímo na stromě (např. u jedle).

Co to je douglaska

Douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii) je stálezelený jehličnatý strom z čeledi borovicovité (Pinaceae). Před poslední dobou ledovou byla domácí dřevinou jak v Severní Americe, tak i v Evropě. Po ní se však její výskyt uchoval jen v západní části Severní Ameriky.

Jak často má smrk šišky

Semena mají střední klíčivost. Smrk pichlavý (Picea pungens) začíná plodit asi ve 20 (30) až 50 letech, maxima plodnost dosahuje v 50-150 letech, semenné roky se opakují v několikaletých intervalech.

Kdo jí šišky

Křivkám nejlépe vyhovují právě podhorské smrčiny s bohatou úrodou šišek. Z šišek vybírají semínka, jimiž se živí. K tomu jim dokonale slouží jejich zakřivený zobák. Čelisti vnoří mezi šupiny šišek, rozevřou je a jazykem vybírají chutná smrková, borová nebo jedlová semínka.

Kdy má smrk šišky

Šišky dávají velké množství semen, jejichž klíčivost trvá několik let. Smrk omorika ("Pančičův smrk", Picea omorika) začíná plodit již od 12. roku, v porostech ovšem později. Fialově naběhlé šišky se šupinami sbíhajícími na stopku vytrvávají na stromě asi 3 roky; šišky z první úrody mnohem déle.

Jak rychle roste douglaska

Douglaska tisolistá 'Argentea' – poměrně rychle rostoucí, stálezelený jehličnan. V 10ti letech dosahuje do výšky okolo 4 m. Roční přírůstky bývají okolo 30 cm, dle podmínek pěstování a péče.

Jak vypadá douglaska tisolistá

Douglaska tisolistá je velmi vysoký, rychle rostoucí strom, druhý nejvyšší jehličnan na světě (po sekvoji vždyzelené). Stromy dorůstají výšky 60–75 m a více. Ve starých porostech jsou časté stromy o průměru 1,5–2 m. Maximální výška bývá 100–120 m s průměrem 4,5–6 m, což jsou nejvyšší zdokumentované hodnoty.

Jak poznat Douglasku

Jehlice douglasky jsou v mládí měkké, později tvrdší, ploché, 15 – 25 milimetrů dlouhé, jen 1 až 1,5 milimetru široké a rozložené do stran. Po rozemnutí voní po citrusech. Šišky jsou převislé, nerozpadavé, krátce stopkaté (7 – 10 milimetrů), podlouhle vejčité, 5 – 10 centimetrů dlouhé a 2 – 3 centimetry široké.

Jak se pozna smrk

Smrky jsou vždyzelené stromy obvykle dosahující mohutného vzrůstu (nejvíce smrk sitka až 80 m), s korunou většinou kuželovitého nebo válcovitě kuželovitého tvaru. Větvení je výrazně monopodiální, větve vyrůstají v přeslenech.

Jaký je rozdíl mezi smrkem a jedli

Rozpoznáte smrk od jedle Mnozí to nedokážou, a přitom je to tak jednoduché – na smrku rostou šišky dolů, na jedli stojí jako svíčky. Smrkové jehličky jsou kulaté a špičaté, jedle je má ploché a na rubu jsou dva světlé proužky.

Jak dlouho žije smrk

V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů. Strom žije dál a dožívá se až 400 let.

Jak poznat jedli od smrku

Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.

Na co jsou vyhonky že smrku

Kromě sirupů můžeme výhonky nakládat do medu nebo je použít k přípravě nálevu a popíjet formou čaje či kloktat. Nebojte se je ochutnat, dříve si je lidé přidávali na syrovo do jídel, a jsou také pěknou netradiční ozdobou dezertů. Dezinfekční a uvolňující účinky smrkových silic se dále doporučují k inhalacím a koupelím.

Jak je vysoký smrk

Strom dosahující v podmínkách přírodního lesa velkých rozměrů. Výšky 50-60 m, tloušťky kolem 150 cm, objemu i přes 30 m3. Dožívá se 350-400 let.

Kdy jsou smrkové vyhonky

Tak už na nic nečekejte a vyrazte ke stromům! Výhonky se obvykle sklízejí přibližně do 15. května, ale letos máte štěstí – kvůli chladnému počasí se příroda probouzí pomaleji, takže na smrk ještě máte čas.

Co léčí smrkové výhonky

Léčivé účinky smrku

V lidovém léčitelství jsou známé léčivé síly mladých výhonků (větviček), pryskyřice i šišek, které obsahují terpentýnovou silici. Právě ta pomáhá rozpouštět hleny, celkově uvolňuje dýchací cesty, pomáhá vykašlávání, tiší bolesti kloubů, svalů a celkově posiluje organismus.

Jak dlouho louhovat smrkové vyhonky

RECEPT NA SMRKOVÝ MED

Smrkové výhonky opláchneme, dáme do velkého hrnce spolu s citrónovými kolečky, zalijeme vodou a vaříme pod pokličkou 20 – 30 minut. Necháme 24 hodin louhovat.

Na co jsou dobré smrkové výhonky

Obecně působí mírně protizánětlivě a posilují dýchací cesty. Tradičně se z nich proto připravují sirupy užívané při nemocích z nachlazení. Příprava takzvaného "smrkáče", který trefně pomáhá i s odsmrkáváním, je jednoduchá a práce s aromatickým jehličím vás krásně odreaguje.

Na co jsou smrkové vyhonky

Silice ze smrkových výhonků uvolňují sliznice při rýmě a kašli, pomáhají dětem i dospělým a často jsou prospěšnější než farmaceutické přípravky.

Jak užívat sirup ze smrkových výhonků

Smrkový sirup – užívání

Pokud užíváte smrkový sirup na léčbu kašle, dejte si 1 lžíci ráno. Stejně jej užívejte i v případě prevence kašle. Pokud vás bolí klouby či svaly, užijte 1 lžíci ráno a jednu večer. Sirup můžete podat na lžíci přímo nebo jej použít k ochucení vody nebo čaje.