Co je vločka?

Jak se tvoří vločky

Při srážce ledového krystalku s kapičkou přechlazené vody okamžitě voda na krystalku namrzne. Protože v atmosféře dochází k turbulentním pohybům a tím k promíchávání vzduchu, srážky jsou intenzivnější, krystalek více roste a stává se z něj sněhová vločka.
Archiv

Co znamená sněhová vločka

Generace sněhových vloček je zjednodušující označení lidí narozených zhruba v letech 1995 až 2010, užívané převážně novináři. Označení cílí na lidi se zvýšenou citlivostí, emocionálně méně stabilní, zaměřené na sebe a zároveň přesvědčené o své výjimečnosti.

Jak vypadají vločky

Na druhou stranu přesný tvar vloček určuje teplota, za které vznikají. Tak například za teploty −2 °C se tvoří vločky neobvyklého trojúhelníkového tvaru. Jeden krystalek je tvořen řádově asi 10 triliony molekul vody.

Odkud se bere sníh

Sníh je specifická forma ledu, pevného skupenství vody. Je tvořen ledovými krystalky seskupenými do sněhových vloček. V přírodě vzniká přirozeně za vhodných klimatických podmínek v oblacích na převážně biologickém podkladu jako jsou bakterie, odkud se snáší k zemi. Tento děj se nazývá sněžení.

Kde napadlo nejvíc sněhu na světě

Absolutní rekordy výšky sněhové pokrývky pak drží stanice Mt. Ibuki v Japonských Alpách na ostrově Honšú – 14. února 1927 tam leželo těžko představitelných 1182 centimetrů sněhu – ano, téměř 12 metrů.

Kdy taje sníh

Pokud teplota vzduchu stoupne nad 0 °C, dochází k tání sněhu – to je tím efektivnější, čím výše nad nulou je nejen vlastní teplota vzduchu, ale i teplota rosného bodu (tedy teplota, jakou by vzduch získal při nasycení beze změny tlaku vzduchu).

Kdo je to snowflakes

snowflakes {množné číslo}

sněhové vločky {ž mn. č.}

Kdy sněží

Pohybuje se nejčastěji od října do listopadu. V některých letech nás může přepadnout sněhová nadílka i dříve – jako v roce 1995, kdy 30. září sněžilo v Ostravě, nebo kalamita na severu území v polovině října na Liberecku se čtvrt metrem sněhu.

Jak vzniká sníh pro děti

Podmínky, za kterých vločka slétá k zemi, ovlivňují nejen velikost, ale i její tvar. Sušší vzduch podporuje vznik plochých tvarů, vyšší vlhkost je zase tím, do vločce dodá objem a vykreslí na ní vzory podobné krajce. Sníh pak vzniká nahromaděním vloček, které při pádu na zem lehce roztají, a tak se napojí na sebe.

Kde je nejvíce sněhu v ČR

Ty najdeme v datech z Lysé hory v Beskydech – u 8. a 9. března 1911 najdeme údaj 491 centimetrů. Mimochodem, Lysá hora drží i rekord v množství sněhu za jediný den – 16.

Kde je sníh v České republice

Česko Sníh, stav sněhu

středisko oblast sníh
Říčky v Orlických horách Orlické hory 0 cm
Tanvaldský Špičák Jizerské hory 0 cm
Velká Úpa Krkonoše 0 cm
Vítkovice Krkonoše 0 cm

Proč křupe sníh

Proč to dělá Sněhové krystalky jsou nepravidelné. Padající sníh proto nikdy nemůže vytvořit hutnou vrstvu – vždy je mezi spadanými krystaly navíc ještě větší nebo menší množství vzduchu. Když pak na takovou vrstvu vstoupíte, stlačíte ji a vzduch uniká.

Co se přidává do umělého sněhu

Technický sníh je označení pro druh sněhu, který vzniká cílenou lidskou činností. Stejně tak, jako přírodní sníh, i technický sníh sestává z vody a vzduchu. Většinou je využíván na umělé zasněžování lyžařských sjezdovek v oblastech, kde je nedostatečný přísun přírodního sněhu.

Proč na horách prší víc

Větší srážkové úhrny v horách způsobuje jejich povrch (orografie). Na horách je zpravidla více oblačnosti a méně slunečního svitu než v nížinách. K tvorbě oblaků totiž dochází, když vzduchová hmota začne stoupat např. na svahu kopce (viz.

Kde se dá lyžovat v ČR

Česko – lyžováníAdršpach.Beskydy.Bílé Karpaty.Česká SibiřČeské středohoříČeský les.Český ráj.Drahanská vrchovina.

Kdy je nejvíc sněhu

S plánováním tak může pomoci statistika, která ukazuje, že nejbohatší na sníh je druhá polovina zimy a začátek jara. 45, na vrcholcích hor je to 110 dnů,“ uvádí ke statistikám meteoroložka Dagmar Honsová. Dodává, že počet dní, kdy sněží, bývá rozložený rovnoměrně od prosince až do března.

Kde napadlo nejvíc sněhu

V Mount Baker ve státě Washington v zimě 1998 a 1999 ho napadlo téměř 29 metrů sněhu za rok, což je rekord, který je zaznamenaný v Guinessově knize rekordů. Průměrně v této oblasti napadne 18 metrů za rok s tím, že sněhová pokrývka dosahuje přibližně 4,75 metrů.

Jak dlouho vydrží umělý sníh

Umělý sníh vydrží na svahu o několik týdnů déle než sníh přírodní a zatímco na okolních loukách už začínají růst jarní květiny, tak na sjezdovce se stále drží sníh.

Proč prší

Vysvětlení je poměrně jednoduché. Srážky jsou tvořeny vodními kapičkami nebo ledovými částicemi, které vznikají nejčastěji kondenzací vodní páry v ovzduší na tzv. kondenzačních jádrech. To jsou velmi drobné aerosolové částice, které mají pro srážení vodní páry vhodné fyzikální a chemické vlastnosti.

Proč je na horách sníh

Když se vzduch ochladí natolik, že je právě obsaženou vodní párou nasycen, vznikne oblak. Při dalším výstupu, a tedy i ochlazení, už vzduch vodu neunese a kapičky začnou ze systému vypadávat. Při teplotách pod 0 stupňů se dočkáme sněžení. Díky tomuto jevu napadne na horách za noc třeba i metr sněhu.

Kde je nejvíc sněhu

Kde jinde hledat nejzasněženější místo Evropy než v zemích Skandinávie. Za jedno takové je považovaná obec Røldal, která se nachází na západě Norska, kde kumulativní výška sněhu ročně dosahuje 12 metrů. Na norské hoře Ålfotbreen vysoké 1300 metrů nad mořem za jeden rok nasněžilo dokonce 49 metrů.

Kde je sníh v Česku

Česko Sníh, stav sněhu

středisko oblast sníh
Říčky v Orlických horách Orlické hory 0 cm
Tanvaldský Špičák Jizerské hory 0 cm
Velká Úpa Krkonoše 0 cm
Vítkovice Krkonoše 0 cm

V jaké výšce jsou mraky

Podle výšky (patra) se dají oblaky zařadit mezi vysoké, střední, nízké a vertikálně mohutné oblaky. Minimální výška není nijak vymezená, protože oblak může doslova „ležet na zemi“ a nazývá se pak mlha. Největší běžná výška je dána výškou troposféry kolem 10–13 km, v rovníkových oblastech až 20 km.

Proč se tvoří mraky

Oblaky vznikají tehdy, když se vlhkost vzduchu zkondenzuje na kapky nebo ledové krystalky. Výška, ve které se děj odehrává, bývá různá a nazývá se kondenzační hladina. Hranice teploty, za kterou se voda v plynném skupenství mění na kapalinu se nazývá rosný bod.

Jak poznat mraky

Tvoří je drobné vodní kapičky, při nízkých teplotách z nich však mohou vznikat ledové krystalky. Mraky mají bílou až šedou barvu (při osvětlení zapadajícím Sluncem jsou zbarveny do oranžova), ostře ohraničené obrysy a často výraznou vrstevnatou strukturu.