Co to je drůbež
„Drůbeží“ se rozumí domácí drůbež včetně ptáků, kteří nejsou považováni za domácí, ale jsou chováni jako domácí zvířata, s výjimkou běžců (definice podle Nařízení evropského parlamentu a rady (ES) č. 853/2004). Za drůbež můžeme považovat druhy ptáků (Aves), chované pro lidský užitek.
Archiv
Jak chovat housata
Housata pouštějte do výběhu od tří týdnů věku podle toho, jak Vám dovolí počasí. Housata nesmí prochladnout a promoknout. Ve výběhu můžete umístit zdroj tepla, pod kterým se budou moci housata případně zahřát. Ve slunečních dnech jim zajistěte přístřešek, který je uchrání před nadbytečným slunečním zářením.
Co je to Husokachna
CO JE HUSOKACHNA – S husou vlastně nemá nic společného, je to kříženec kachny a kachny, konkrétně pižmové a pekingské kachny. – Husokachny byly speciálně vyšlechtěny jako ten nejchutnější zdroj masa na zahradě. Jejich statné tělo už samo o sobě napovídá, že jde o zvíře s vysokým obsahem masa.
Jak rozdělujeme drůbež
Drůbež dělíme na hrabavou (kuře, kapoun, kohout, slepice, perlička, krocan, krůta, pulard), vodní (husa a kachna) a létavou (holub a holoubata). Pokud se nebudeme věnovat speciálně kuřecímu masu, pak ostatní druhy drůbeže mají hodně podobné vlastnosti, které jsme už zmínili u kuřecího masa.
Co je to drůbeží maso
Drůbeží maso se dělí na čtyři základní části: horní a spodní stehna, prsa a křídla. Prsa tvoří malý a velký sval, maso ze stehen se dělí na více svalových snopků. V poměru k celému tělu mají nejvyšší podíl masa z prsou křepelky, dále krůty, perličky, kuřata, husy a kachny.
Kdy můžu dát housata ven
Do venkovních prostor můžeme začít umísťovat housata od dvacátého dne, s ohledem na počasí. Dvacátý den vyndáváme housata ven pouze za teplého slunečného počasí. Zamezíme jim možnost smáčení. Od třetího týdne se jim začíná peří promašťovat a brzy se budou moct koupat.
Jak dlouho trvá vykrmení husy
Další peří dozrává za cca 7 – 8 týdnů. Krmení. Po třech měsících výkrmu husy dokrmujte směsí obilních šrotů a vařených brambor, na noc přidávejte celé obilí.
Proč se dávají do kachny jablka
Mirka pekla kachnu po staročesku s jablky, které maso ovoní a vezmou mu typický zápach. Někdo dává do břišní dutiny jablko a brambor, který toho také dost vytáhne. Kachna se může plnit klasickou houskovou nádivkou, vynikající je mandlová, kterou připravovala minule Ivanka Devátá k telecímu masu.
Co je to Mulard
Lidově někdy označován za husokachnu. Správnější je označení mularda jako hybrida kachny, který vzniká křížením kachny pekingské a pižmové. Kachna pižmová zastupuje otcovskou větev a kachna pekingská zase mateří.
Co patří do drůbeže
Drůbež dělíme na hrabavou (kuře, kapoun, kohout, slepice, perlička, krocan, krůta, pulard), vodní (husa a kachna) a létavou (holub a holoubata). Pokud se nebudeme věnovat speciálně kuřecímu masu, pak ostatní druhy drůbeže mají hodně podobné vlastnosti, které jsme už zmínili u kuřecího masa.
Kdo je chovatel drůbeže
Chovatelem je každý, kdo zvíře nebo zvířata vlastní, nebo drží anebo je pověřen se o ně starat, ať již za úplatu, nebo bezúplatně, a to i na přechodnou dobu.
Jak se dělá separát
V separátoru prochází rozemleté zbytky z drůbeže dopravním šnekem přes ostré síto odřezávající masné části, přičemž úlomky kostí jsou vynášeny ven. Zatímco z takto oddělených kostí se později lisují například krmiva pro psy, ze samotného separátu se vyrobí krmiva pro lidi.
Co to je separát
Strojně odděleným masem (SOM) označovaným někdy jako separované maso, mechanicky oddělené maso (MOM), separát, se rozumí produkt získaný strojním oddělením zbytků masa, které zůstaly po vykostění na kostech.
Kdy se Přepeřují husy
Vždy začínají husy přepeřovat v desátém týdnu života. Ideální zralost peří se dá letmo poznat při začátku přepeřování, kdy začíná drobné chmýří poletovat po výběhu. Vždy se u podškubávaných husí nechává peří na křídlech a krku, ale to by chtělo ukázat.
Kdy se má zabít husa
Husy zabíjíme většinou po 3-4 měsících (brojlery) často jsou podrostlé ale stačí pořádně opařit a jde to, děláme jich kolem 20 vždycky.
Jak chodí husy do vody
Jak chodí husy do vody Správná odpověď: Bosy.
Co jedí husy
Husy jsou vegetariánky, žížaly a slimáky, oblíbené pochoutky kachen, tak odmítají. Základem je tedy od jara do podzimu zelená pastva. Sežerou vám trávu, kořínky, semena trav a obilí. Zpestřit jídelníček jim můžete jablky, salátem a zelím.
Jak upéct kachnu podle Pohlreicha
Kachnu omyjeme, osolíme i uvnitř a nacpeme ji jablky smíchanými s cibulí. Posypeme kmínem. Pečeme 2,5 hodiny na 175°C. Podáváme s knedlíkem a zelím.
Jak dlouho PECT 2kg kachnu
Kachnu pečeme pozvolna v troubě vyhřáté na 160 °C asi 2 až 3 hodiny podle velikosti.
Jak vypadá Husokachna
"Husokachna" je nesprávný název jednak pro barbarii, především však pro křížence kachny pižmové a kachny bílé neboli "mularda", což je obvykle kříženec kačera pižmovky a rouenské kachny. Tato drůbež není moc sádelnatá, kachny mají okolo tří kil, kačeři přes čtyři. Proto se kačerům, kteří jsou větší, říká "husokachna".
Jak chovat Mulardy
Mulardi jsou pro chov nenároční. Větší výběh je pro ně však výhodnější. Malé výběhy dokážou rychle rozbahnit. Ubytovávat je můžete společně se slepicemi, ale v tomto případě musíte kurník častěji čistit, aby nezapáchal.
Jak vidí slepice
Slepičí zrak
Slepičí zorné pole je až 300°, má to ale háček, pouze na úzké části vidí do hloubky (místo, kde se zorné úhly obou očí překrývají). Kromě receptorů na červenou, modrou a zelenou barvu vnímají slepice i ultrafialové světlo.
Co vadí slepicím
V zásadě ale slepicím zima nevadí. Vadí jim průvan a vlhko. Pokud budou v kurníku slepičky jen přespávat, stačí 1 m2 na 10 slepic. Pokud v kurníku budou mít i vodu a potravu a budou v něm trávit dny s nepříznivým počasím, budete potřebovat 1 m2 na jednu slepici.
Jak daleko může mít soused slepice od mého pozemku
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Obecně nelze sousedovi zakázat postavení kurníku přímo na hranici pozemků. Pokud se bude jednat o drobný kurník, velmi pravděpodobně nebude podléhat jeho vybudování stavebnímu povolení ani ohlášení stavby stavebnímu úřadu.
Co je strojově odděleně maso
Strojně oddělené maso (SOM) je produkt získaný strojním oddělováním masa na kostech nebo kostrách, které zůstaly po vykostění. Dřívější název byl mechanicky separované maso, zkráceně často užívaný název „separát“.