Co ke Kulajde?

Co se dává do kulajdy

Postup přípravy

Do hrnce s vodou (asi 2 litry) vložíme nakrájené oloupané brambory, nadrobno nakrájenou cibuli, houby, kmín a bobkové listy. Osolíme a dáme vařit. Když jsou brambory téměř měkké, zahustíme polévku smetanou, ve které důkladně rozmícháme mouku. Necháme ještě pozvolna vařit, až brambory změknou úplně.
ArchivPodobné

Jak dlouho se vaří kulajda

Vaříme 15–20 minut a přilijeme smetanu. Před koncem varu do polévky přidáme rozkvedlané vejce a necháme ho srazit. Dochutíme octem podle chuti.

Jaké koření do kulajdy

Pokud jste použili sušené houby, zalejte cibulku namočenými houbami s nálevem a doplňte vodou do 1,7 l. Osolte, okmínujte, vložte bobkový list, nové koření, černý pepř. Přiveďte k varu, a jestliže jste zalévali vodou a nikoliv vývarem, vhoďte do polévky dobrý bujón (lze vynechat).
Archiv

Čím dochutit kulajdu

Důležité je kulajdu dobře ochutit octem nebo zakysanou smetanou.
Archiv

Kdy přidat ocet do kulajdy

Postup přípravy receptu

Když jsou brambory skoro měkké, zalijeme je smetanou rozkvedlanou s moukou a povaříme. Potom polévku ochutíme rozsekaným koprem, doplníme vejci a za stálého míchání je necháme v polévce srazit. Při podávání přidáme do polévky podle chuti ocet.

Jaký vývar do kulajdy

Za stálého míchání zalijeme hovězím vývarem (připojuji výborný recept na hovězí vývar z kostí zveřejněný na JakTak.cz), osolíme, přidáme pepř a přivedeme k varu. Do základu kulajdy dáme houby (Pohlreich používá sušené houby, které namočil do vody) a na kostky nakrájené brambory. Vaříme velice zvolna 40 minut.

Kdy dát do kulajdy ocet

Přidáme kostky brambor, okmínujeme, osolíme, přidáme scezené houby, bobkový list a koření. Vmícháme najemno nasekaný kopr, přilijeme smetanu, promícháme a ještě chvíli povaříme. Nakonec z polévky vyjmeme koření, dochutíme solí, octem a promícháme.

Jaká smetana se dává do kulajdy

Dnes se do polévky používá zakysaná smetana. Receptů na kulajdu je mnoho, během let si každá rodina polévku upravila dle svého gusta. Někdo dává přednost klasické sladké smetaně před zakysanou, jiní nepřidávají kopr. Také houby se používají jak čerstvé, tak sušené nebo dokonce i nakládané.

Jaký vývar na kulajdu

Uvařte si tradiční českou polévku v luxusním provedení podle Zdeňka Pohlreicha. Nevařte z vody, ale začněte světlou jíškou a silným kuřecím vývarem. A nepřeslechněte jednu dobrou radu: Od přípravy této polévky nikam neodcházejte, nebo vám uteče!

Jak houby do kulajdy

Do kulajdy se dají použít houby čerstvé (nejlepší varianta), sušené (nechte je přes noc ponořené ve vodě) nebo i mražené. Úplný ideál je houby vařit aspoň 20 minut – jsou pak pro žaludek daleko lépe stravitelné.

Jak vyšlehat 12% smetanu

Smetana ke šlehání musí být pořádně vychlazená. Můžete do ní přidat pár kapek citronové šťávy, udrží smetanu tuhou. Šlehejte ideálně metlou či ručním šlehačem, dobře tak vidíte, jakou má smetana zrovna tuhost, v uzavřeném mixéru s kotoučem ji snadno přešleháte.

Jaký bujon do kulajdy

V receptu používáme sušené houby, klidně ale můžete použít čerstvé, mražené nebo dokonce houby naložené na kyselo.

Co dát do šlehačky aby ztuhla

Základem úspěchu je přidání moučkového cukru místo krupicového, díky kterému získáte sladkou nadýchanou šlehačku, která v lednici vydrží až 12 hodin. Pro ještě lepší výsledky přidejte lžičku kukuřičného škrobu, který šlehačku zafixuje a pomůže jí udržet stálý tvar, aniž by přidal jakoukoliv nežádoucí chuť.

Co dělat když nejde vyšlehat sníh

Sníh z bílků se lépe ušlehá, přidáme-li do něj trochu citronové šťávy nebo lžíci bílého octa se špetkou soli. Chceme-li mít z jednoho bílku více sněhu, přidáme na jeden velký bílek jednu lžíci studené vody. Bílek vodu dobře přijímá, aniž by to vadilo při šlehání.

Co použít místo Ztužovače

Želatina. „Místo různých ztužovačů, které většinou bývají na bázi modifikovaný škrobů a také různých výtažků z mořských řas, lze velmi jednoduše použít obyčejnou želatinu,“ radí Josef Maršálek. Želatinu v granulích nebo v plátcích necháte nabobtnat (některé druhy není třeba pro rozpuštění zahřívat).

Kdy se dává ztužovač do šlehačky

Často se stává, že šlehačka za normálních okolností při šlehání nechce ztuhnout. Pokusíme se proto o nápravu tím, že do ní za stálého šlehání nasypeme ztužovač a dál šleháme až do úplného ztuhnutí.

Jak dlouho Slehat žloutky

Žloutky s cukrem šlehejte metličkou 15 minut v kuchyňském robotu nebo 40-45 minut ručně.

Jak Vyslehat žloutky do pěny

Žloutky šleháme pomalu, aby do nich vniklo co nejvíce vzduchu. Do kremrolí zvolíme místo cukru cukr s vodou, nevzniknou hrudky. Vodní lázeň by neměla přesáhnout 115°C. Těsto bude nadýchanější, když se do něj přidají 4 bílky na 3 žloutky.

Jak udržet šlehačku tuhou

Základem úspěchu je přidání moučkového cukru místo krupicového, díky kterému získáte sladkou nadýchanou šlehačku, která v lednici vydrží až 12 hodin. Pro ještě lepší výsledky přidejte lžičku kukuřičného škrobu, který šlehačku zafixuje a pomůže jí udržet stálý tvar, aniž by přidal jakoukoliv nežádoucí chuť.

Co upéct ze žloutků

Žloutky zlepší a přibarví jakékoliv těsto, ať už bramborové, linecké, kynuté třené nebo na palačinky, lívance či vafle. Jeden žloutek utřený s cukrem patřil k občasným svátečním mlsotám našeho dětství, dodával nám energii zdravěji než dnešní cukrovinky plné chemie.

Jak utřít žloutek

Tření žloutků nám usnadní ruční šlehač. Pokud použijeme metlu, asi po 10 minutách žloutky nabydou a utvoří se hustá pěna. Bílky můžeme uvařit s trochu vody, solí a máslem, dokud nezhoustnou. Po rozkrájení se dají přidat do salátů, na chleba.

Kdy přidat cukr do šlehačky

Cukr přidáváme vždy až před ukončením šlehání. Čokoládu na vaření můžete nahradit čokoládovou polevou.

Co se zbylými žloutky

Žloutky můžete upotřebit do těst lineckých vaflových, kynutých, do vaječného koňaku, žloutkového krému a do rakviček. Výčet jistě jiní doplní. Většinou řeším obrácený problém, tedy že mi přebývají bílky. Ty se dají dobře uchovat v ledničce (cca týden) nebo se dají mrazit.

Jak uchovat zbylé žloutky

Ke zmrazení se, na rozdíl od bílků, moc nehodí, ale pár dní v lednici ještě vydrží. Ovšem má to své zásady. Zbylé žloutky dejte do čistého suchého hrníčku, lehce zakápněte chuťově neutrálním olejem, nebo zalijte trochou studené vody, a hrníček překryjte potravinářskou folií.

Jak správně vyšlehat máslo

Rozehřejte si nůž Dalším trikem je nahřívání nože, kterým máslo budete krájet. Není nic rychlejšího, než ho chvíli přidržet pod tekoucí teplou vodou nebo ho namočit do hrnečku s horkou vodou, nahřátým nožem pak ztuhlé máslo ukrojíte jedna dvě a na chlebu se krásně rozplyne.