Co mám udělat z meruněk?

Co se dá udělat z meruněk

Meruňky se božsky hodí do buchet a koláčů, klasikou jsou meruňkové knedlíky s cukrem a máslem. Šťavnaté plody jsou perfektní také na výrobu hustého domácího džusu.
Archiv

Co s přebytkem meruněk

Dobře vyzrálé meruňky jsou vhodné do bublanin, moučníků a knedlíků. Pevné plody, které rozkrojíme na polovinu a zbavíme pecek, jsou ideální k zavařování. Přezrálé, ale zdravé meruňky jsou výborné do džemů a marmelád. Přebytek meruněk mrazíme pro pezdější využití.

Jak zpracovat Mražené meruňky

Rozmrazené meruňky zbavte přebytečné vody a vrhněte se na vrstvení koláče. Připravte si plech, vyložte jej pečicím papírem a zalijte ho těstem na koláč. Poté přidejte tvarohovou vrstvu a na závěr meruňky. Koláč pečte na 180 stupňů přibližně 30–40 minut (dozlatova).

Co se hodí k Merunkam

Maliny a ostružiny

Kupované bobuloviny dobré jakosti nemají na dně krabičky žádnou šťávu. Maliny se hodí velmi dobře k jiným bobulovinám a meruňkám, nektarinkám nebo broskvím.

Jak se dělá marmeláda z meruněk

Vypeckované meruňky dáme do hrnce, přidáme cukr (dle sladkosti meruněk, nemusí být celý kilogram) s želírfixem a za stálého míchání přivedeme k varu. Povaříme cca 2 minuty, odebereme případnou pěnu, naplníme čisté a suché sklenice, dobře uzavřeme a otočíme dnem nahoru. Po 10 minutách otočíme nazpět a máme hotovo.

Jak se Loupaji meruňky

Roman Paulus, šéfkuchař Alcronu. Roman Paulus, šéfkuchař restaurace pražského hotelu Alcron, radí každý týden čtenářům LN. Při loupání vám pomůže jednoduchý trik: Ponořte meruňky na chvíli do vroucí vody a potom hned zchlaďte – slupka půjde dolů skoro sama.

Jak správně zamrazit meruňky

Prosypané cukrem

Jeden kilogram připraveného ovoce prosypeme 150 – 300 g cukru (cukr v tomto případě chrání plody před oxidací a podporuje tvorbu menších ledových krystalů). Meruňky potom naplníme do mikrotenových sáčků, uzavřeme a zmrazíme.

Jak uchovat meruňky v mrazáku

Prosypané cukrem

Jeden kilogram připraveného ovoce prosypeme 150 – 300 g cukru (cukr v tomto případě chrání plody před oxidací a podporuje tvorbu menších ledových krystalů). Meruňky potom naplníme do mikrotenových sáčků, uzavřeme a zmrazíme.

Jak poznat zmrzlou meruňku

Naběhlé květy meruněk mohou odolávat teplotám do minus dvou stupňů, když je to méně, bývají už většinou bezbranné. „Takový mráz působí destruktivně na květy ovocných stromů. Na meruňkách je vidět, že mají hnědé okvětí. Květy se na stromech ještě drží, ale jakmile se zase oteplí, budou opadávat,“ doplnil.

Jak se dělá meruňkový kompot

Vodu a cukr svaříme tak, aby se cukr úplně rozpustil. Meruňky umyjeme, rozpůlíme a vypeckujeme. Sklenice pak plníme asi 2 cm pod okraj a meruňky klademe řezem dolů. Meruňky zalijeme nálevem, zavíčkujeme a sterilujeme při teplotě 85 °C 25 minut.

Co přidat do meruňkové marmelády

Meruňková marmeláda se hodí do koláčů, ale i na chlebíček s máslem. Do této marmelády se přidává i vanilkový cukr, dodá marmeládě mnohem lepší chuť. Nejlepší je však domácí, do obyčejného cukru vložíte zrníčka lusku, pak i celý lusk a necháte stát cca 1 týden.

Jak se dělá meruňkový džem

Vypeckované meruňky dáme do hrnce, přidáme cukr (dle sladkosti meruněk, nemusí být celý kilogram) s želírfixem a za stálého míchání přivedeme k varu. Povaříme cca 2 minuty, odebereme případnou pěnu, naplníme čisté a suché sklenice, dobře uzavřeme a otočíme dnem nahoru. Po 10 minutách otočíme nazpět a máme hotovo.

Jak uchovat meruňky

Důležitá je samozřejmě i teplota skladování. Třešně, švestky, broskve, meruňky, jahody nebo květák, ředkvičky, pórek a další plody, které snášejí nízké teploty skladování, je dobré chladit na 01 °C. Rajčata, lilky, cukety, okurky či papriky vyžadují vyšší teplotu skladování je tedy vhodné je udržovat při 8-10 °C.

Jaké ovoce lze zmrazit

jahody, maliny a borůvky, je nejlepší nejdříve rozmístit s odstupy na podložce a zmrazit, teprve poté přesypat do vhodné nádoby – tímto způsobem se nám neslepí a bude snadné je rozdělit na porce. Mrazit můžeme i čerstvé bylinky, které nejdříve nasekáme, dáme do formiček na led a přelijeme trochou vody nebo oleje.

Jak rozmrazit meruňky

Prostě – rychle zamrazit – rychle rozmrazit. Pokud máte mrazák zatím z jakéhokoli důvodu prázdný, tak se nic neděje. Dejte do něj zmrznout pet lahle s vodou a hned máte objem.. Pak Vám z meruněk nevyteče skoro nic.

Co dělat s Merunkou před mrazem

Velmi citlivé jsou meruňky, jejich květy poškodí mráz -2 °C, broskvoně -3 °C, odolnější jsou jabloně a slivoně -4 °C. V polohách ohrožovaných mrazem je možné oddálit rašení raně kvetoucích ovocných stromů i zakrytím – namulčováním – povrchu půdy slámou, senem, polystyrénovými deskami, nebo podobným světlým materiálem.

Jak ochránit meruňku

Při nebezpečí pozdních jarních mrazíků (do –2 °C) rozestavíme okolo rozkvetlých stromů nádoby s vodou. Odpařující se voda vytvoří jakousi mlhu, která je schopna slabý mráz skutečně zvládnout. Další možností je dýmování. V oblastech, kde je spalování dovoleno, je tento způsob ideální.

Jak zavařit meruňky bez cukru

Nepřítomnost cukru jako konzervantu můžete nahradit i delším vařením ovoce či následnou sterilací. Sladkost výsledné marmelády můžete zvýšit i tím, že omyté, vypeckované a nakrájené ovoce dáte do hrnce se špetkou soli a bez vody vaříte pod pokličkou 30–60 minut.

Jak dlouho se vaří marmeláda

A. Já osobně se snažím marmeládu vařit co nejkratší čas. Tedy maximálně 7 minut. V mističce smíchejte zbývajících 100 g cukru a dobře jej promíchejte s pektinem, to zamezí následnému hrudkování pektinu v džemu.

Kdy je sklizeň meruněk

Nejlepší dobou pro sklizeň plodů je fáze, ve které mají plody na osluněné straně měkkou dužinu, tedy dva až čtyři dny před úplnou zralostí. Plody jsou náchylné kotlakům, proto je potřeba je sklízet opatrně. Sklizeň meruněk probíhá od poloviny července až do září.

Co se nesmí mrazit

8 potravin, které rozhodně nepatří do mrazáku: K ledu nepatří brambory ani některé sýry!Listové saláty. Jak najdeme na stránkách webového magazínu utopia.de, listové saláty jsou nejlepší čerstvé.Brambory.Měkký sýr.Ovoce a zelenina bohaté na vodu.Vejce.Mléčné výrobky.Česnek.

Jak dlouho může být vývar v mrazáku

Příprava kostek vývaru

Můžete ho uvařit ve větším množství a zamrazit na později. V mrazáku pak vydrží až půl roku. Jakmile vývar zchladne, odstraňte z povrchu všechen ztuhlý tuk, povařte vývar, až zredukuje a zkoncentruje se, a nechte ho opět vychladnout.

Jak stříhat starou meruňku

Meruňka špatně snáší hluboké zmlazení do starého dřeva a to zejména v období vegetačního klidu. Proto starší stromy s menšími přírůstky nebo stromy neplodící (po letech s vysokými úrodami) zmlazujeme po sklizni řezem větví do 2–4letého dřeva, případně i hlouběji.

Čím nahradit cukr při zavařování

Mnozí lidé si zavařování ulehčují želírovacím cukrem. Ten ale obsahuje většinou naprosto zbytečně ztužené tuky a některé i dost "éček". 100% přírodní náhradou je citrusový pektin, prášek vyrobený z citrusů. Stačí ho smíchat s trochou cukru a rychle vmíchat do ovoce už podušeného se sirupem.

Jak zavřít meruňky

V jednom litru vody svaříme po dobu cca 5 minut 500 g cukru. Vodu přivedeme k varu, přidáme cukr, necháme jej rozpustit, lehce povařit a máme nálev na kompot hotový. Připravené meruňky zalijeme ještě horkým nálevem a skleničky důkladně uzavřeme. Dobře uzavřené skleničky sterilujeme při 85 °C po dobu 15 až 20 min.