Co je potřeba při pořízení psa
Pejska budete muset po pořízení nebo po dovršení 3 měsíců věku zapsat na městský / obecní úřad a každý rok budete platit poplatek ze psů. Pejsek bude také potřebovat nakoupit alespoň základní vybavení (obojek, vodítko, pelíšek, misky, hračky, obleček, …) a především kvalitní krmivo a pamlsky (odměny při výcviku).
Archiv
Co koupit před pořízením psa
Co koupit před pořízením psaKrmivo – Mělo by odpovídat věku psa, plemenu a jeho specifických požadavkům.Pamlsky – Hodí se pro “uplácení” a při výcviku.Obojek/postroj – Každé má své výhody.Vodítko – Pořídit můžete jednoduchá vodítka, přepínací i stopovací, která bývají dlouhá i několik metrů.
Archiv
Kde si pořídit psa
Hledejte na internetu profesionální chovatele, kteří mají certifikovanou chovatelskou stanici. Většina takových chovatelů provozuje své vlastní webové stránky, kde najdete nejen jejich kontaktní údaje, ale také osvědčení a reference. Jakmile najdete spolehlivého chovatele, domluvte si s ním schůzku v místě chovu.
Co zkontrolovat při koupi štěněte
Ověřte si, zdali inzerovaná cena není nápadně nižší, než je obvyklé. Nerozhodujte se unáhleně a chtějte vidět rodiče štěněte a prostředí, z něhož pes pochází. Překupníci se často snaží uspíšit prodej falešnou výmluvou, že je o zvíře velký zájem.
ArchivPodobné
Kdy je nejlepší si pořídit štěně
Věk, kdy štěně již může opustit matku a sourozence a odchází tedy k novému majiteli do nového domova, by měl být alespoň 7 týdnů. V tu dobu by mělo být štěně již 1x očkováno a 3x odčerveno.
Jak si pořídit štěně
Co připravit před příchodem štěněte
Až přinesete pejska domů, měl by už mít někde nachystané své místo, misku na vodu a krmení, nějaké hračky na zabavení a samozřejmě obojek či postroj a vodítko, abychom hned od prvního dne mohli zvykat štěně na venčení mimo byt. Nezapomeňte kromě výbavy i vhodně zabezpečit byt.
Proč se nesmí koupat štěně
Není vhodné koupat psa do půl roku věku z důvodu nedostatečně vyvinuté termoregulace. U takto mladého psa je veliké riziko prochladnutí.
Jak sehnat štěně
Jednou z možností, jak získat štěně, je koupit si jej od chovatele nebo přímo od majitele. Veškeré informace k pořízení čistokrevného štěněte najdete na stránkách Českomoravské kynologické unie . Spolehlivým zdrojem informací o důvěryhodných chovatelích jsou také šlechtitelské kluby a asociace.
Jak často čůrá dvouměsíční štěně
Štěně byste měli brát ven každé 2-3 hodiny, ale také po jakékoliv činnosti, která stimuluje jeho metabolismus.
Jak dlouho být doma se štěnětem
V prvé řadě by se mělo být se štěňátkem minimálně týden doma. Pro štěňátko je to šok, celou dobu byl se svojí smečkou, pořád si měl s kým hrát a pořád se o něj někdo staral. Najednou by měl být sám, případně s cizími kamarády a bez své původní smečky.
Jak dlouho může být štěně venku
Malé štěně nevydrží venku na vodítku dlouho. Z počátku bohatě stačí 10 až 15 minut denně. Když se štěně probudí, ihned jej vezměte ven, aby se mohlo vyprázdnit. Pes se naučí, že po každém odpočinku následuje pár minut venku.
Co by mělo umět štěně ve 3 měsících
Věk 3 měsíce: význam slova NE, sezení na povel, přivolání. Věk 4 měsíce: aport předmětu, povel lehni a zůstaň, chůze u nohy. Věk 5 měsíců: povel přines, návyk na vodu. Věk 6 měsíců: aport z vody.
Jak často mýt štěně
Nakrátko střiženou srst je vhodné umývat, pouze když je špinavá. Štěňata s krátkou srstí je třeba koupat v průměru dvakrát ročně a štěňata s dlouhou srstí je třeba koupat přibližně jednou za tři měsíce. Pokud má váš pes rád plavání, měli byste jeho srst po plavání opláchnout.
Kdy můžu se štěnětem ven
Kdy může na procházky
Štěně by nemělo přicházet do kontaktu s ostatními psy až do doby, než bude plně očkováno. Běžně se doporučuje první (nepovinná) vakcinace psů ve věku osmi týdnů. Druhá ve dvanáctém týdnu. Na procházky mezi ostatní psy můžete následně vyrazit ve 13.
Jak správně trestat štěně
Jak je tedy možné správně potrestat psa U štěněte může majitel použít vytahání za kůži, na to je zvyklé ještě od své matky. Později je účinné cuknutí obojku nebo zatahání za vodítko. Chce-li pán psa umravnit verbálně, měl by volit spíše hlubší tón hlasu, který psovi evokuje vrčení jiného zástupce jeho druhu.
Jak dlouho má být štěně doma
V prvé řadě by se mělo být se štěňátkem minimálně týden doma. Pro štěňátko je to šok, celou dobu byl se svojí smečkou, pořád si měl s kým hrát a pořád se o něj někdo staral. Najednou by měl být sám, případně s cizími kamarády a bez své původní smečky.
Jak často venčit 2 měsíční štěně
Ideální je chodit se štěňaty ven cca každé dvě hodiny a interval postupně prodlužovat. Čím méně nehod se stane doma, tím lépe štěně pochopí, že venčit se má venku. A pokud už se nehoda přeci jen stane, určitě ho netrestejte. Jen to po něm mlčky ukliďte a vezměte jej ven.
Jak často čůrá 3 měsíční štěně
Venčete štěně často, optimálně každé 3 hodiny, pokud na to máte časový prostor. Venčete co nejčastěji také v noci. Tak malý pes ještě celou noc bez vyvenčení nevydrží.
Kdy začít krmit štěně 2x denně
Od 9. měsíce života psa je možno přejít na krmení jednou až dvakrát denně.
Kdy začít česat štěně
Kdy může na procházky
Štěně by nemělo přicházet do kontaktu s ostatními psy až do doby, než bude plně očkováno. Běžně se doporučuje první (nepovinná) vakcinace psů ve věku osmi týdnů. Druhá ve dvanáctém týdnu. Na procházky mezi ostatní psy můžete následně vyrazit ve 13.
Jak potrestat štěně když kouše
Když štěně přistihnete, že kouše vaši botu, svetr, rohožku nebo kus nábytku, rázně a jasně ho napomeňte – zvolte si některý z povelů, jako je „ne“ nebo „nesmíš“, případně „fuj“. Více než na slově záleží na tónu hlasu. Mladého pejska můžete také zatahat za kůži na krku, pokud hned neposlechne.
Kdy začít učit štěně povely
Pejska ale zvládnete velmi dobře naučit povely i doma. Domácí výcvik doporučují pejskaři hlavně pro psy, kteří s povely teprve začínají. U malých štěňat počkejte, až budou mít alespoň 3–4 měsíce, pak teprve mají dostatečně vyvinuté svaly a hodně pohybu jim neublíží.
Jak dlouho trvá než si zvykne štěně
Štěně si obvykle do jednoho týdne zvykne, proto nepodléhejte citovému nátlaku a vydržte! Je velice důležité, aby se chlupáč nepřetěžoval minimálně do svých čtyř měsíců věku. I obyčejné vyšlapávání schodů mu může nenávratně poškodit zdraví, natož potom provozování např. frisbee či jiného sportu.
Kdy se štěnětem na procházku
Obecně se doporučuje první návštěva u veterinárního lékaře v sedmém týdnu věku. Veterinární lékař doporučí vhodné krmení, provede odčervení, odblešení, nastaví vakcinační program a zodpoví případné dotazy majitele. Štěně by nemělo přicházet do kontaktu s ostatními psy až do doby, než bude plně očkováno.
Jak dlouhé procházky s 3 měsíčním štěnětem
Těžká plemena a štěňata by neměli mít dlouhé procházky vůbec, jen krátké procházky kvůli mentální stimulaci, maximálně však 10-15 minut denně.