Co na padlí okurek?

Jak se zbavit padlí na okurkách

Ocet proti padlí

Kyselina octová z jablečného octu je velmi účinná při ničení padlí. Dávejte pozor, aby směs nebyla příliš silná, protože kyselost octu může spálit listy rostlin. Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) s 3,8 litru vody. Použijte opakovaně každé tři dny.
Archiv

Co na plíseň na okurkách

Pro toto ošetření je nyní možný fungicid ORTIVA. Do konce roku se často používaly fungicidy Acrobat MZ WG, Ridomil Gold MZ Pepite nebo PROTI PLÍSNÍM (Acrobat). Od roku 2022 se již nesmí prodávat ani používat. Další ošetření závisí na průběhu počasí.

Co použít na padlí

Chemickou ochranu přinášejí fungicidní přípravky Ortiva, nebo Proti padlí (Kumulus WG). Přípravky je nutné použít jen preventivně, ještě před napadením. V roce, kdy je silný infekční tlak (chladné a vlhké počasí), je vhodné postřik udělat dvakrát až třikrát v době vegetace.

Proč je plíseň na okurkách

Plíseň okurková se šíří větrem a je tak problémem zejména v oblastech, kde se okurky pěstují v těsné blízkosti. Stejně jako ostatní plísně preferuje vlhké a teplé prostředí a je tak problémem i ve sklenících a špatně větraných stanovištích.
Archiv

Kdy se stříká proti padlí

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.

Co napadá okurky

Na zahradě nejvíce škodí plíseň okurková a ze škůdců jsou to hlavně mšice a klopušky; ve skleníku pak rovněž plíseň okurková, vadnutí okurek a ze škůdců hlavně mšice, třásněnky, molice a svilušky.

Jaký postřik na okurky proti plísni

Preventivní postřiky

Z chemických postřiků se na okurky preventivně používají například přípravky Acrobat, Previcur, Ortiva nebo Champion. Při aplikaci nezapomeňte ošetřit i spodní části listů, které bývají více vystaveny vlhkosti.

Kdy se stříká angrešt

Na ošetření je vhodné klidné bezvětrné počasí, protože jinak dochází k úletu přípravku. První ošetření postřikem je ideální na začátku rašení, druhé těsně před květem a poslední po odkvětu. Do postřiku je dobré přidat pár kapek saponátu nebo namáčedla, aby postřik dobře přilnul na větvičky a pupeny.

Jak predejit plisni na Okurkach

Listy rostlin plíseň napadá zejména za vlhka při teplotě mezi 20 až 25°C. Okurky proto musíme chránit v první řadě před vlhkostí. Vybíráme pro ně slunné a vzdušné stanoviště, kde přirozeně proudí čerstvý vzduch. Skleníky s okurkami je třeba vydatně větrat, rostliny se nesmí zapařit.

Jak se šíří padlí

Padlí se šíří větrem, malými částečkami, které se nazývají konidie. Na angrešt se tak dostanou doslova zpoza plotu. Pokud jste již dříve s padlím v zahradě bojovali, mohly spory přežít v suchých listech okolo keřů a probudit se k životu.

Jak poznat padlí

Co je padlí a jak ho poznat

Padlí poznáte celkem snadno – projevuje se jako světle šedé nebo bílé práškovité skvrny, které se obvykle nacházejí na napadených listech. Pěstitelé si počáteční fázi infekce někdy pletou se skvrnami zaschlého hnojiva na listech, nebo prachem.

Jaké hnojivo použít na okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Co okusuje listy okurek

Na záhonech to je nejvíce plíseň okurková a ze škůdců mšice a klopušky. Ve skleníku pak rovněž plíseň okurková, vadnutí, mšice, třásněnky, molice a svilušky. Chemické a biologické přípravky, ale také pěstování odolných odrůd – to jsou nejúčinnější způsoby, jak chránit okurky a dočkat se bohaté úrody.

Jak predejit plísni na Okurkach

Listy rostlin plíseň napadá zejména za vlhka při teplotě mezi 20 až 25°C. Okurky proto musíme chránit v první řadě před vlhkostí. Vybíráme pro ně slunné a vzdušné stanoviště, kde přirozeně proudí čerstvý vzduch. Skleníky s okurkami je třeba vydatně větrat, rostliny se nesmí zapařit.

Proč opadává angrešt

Kromě klasických chorob se na angreštech podepisuje i poškození slunečním zářením. Vyvolalo jej chladné a vlhké počasí v květnu, které náhle přešlo v silné sluneční záření a horko. Citlivé plody takto reagují a jsou vlastně popálené od paprsků. Angrešty také sužují houbové choroby a padlí.

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Jak zachránit okurky

Co znamenají žluté listy okurek

Listy si zřejmě navzájem stíní a žloutnou. Žluté listy otrhejte a dopřejte okurkám výživu. Jedná se totiž o další důvod, kvůli kterému se mohou projevit tyto potíže. K hnojení je ideální zákvas z kopřiv nebo slepičího trusu.

Jaký postřik na padlí

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.

Co na americke padlí

K postřiku jsou doporučeny přípravky: BAYLETON 25 WG, WP nebo RUBIGAN 12 EC v koncentraci 0,03 %, KARATHANE LC – 0,05 %, FUNDAZOL 50 WP – 0,06 %. Z biologicky šetrných přípravků na bázi řepkového oleje můžeme použít 5 % BIOOL nebo BIOTON, při jejich použití přidáme do postřiku několik kapek smáčedla např. JAR.

Co zpusobuje padlí

Padlí – je houbové onemocnění, které postihuje celou řadu rostlin. Padlí je způsobeno různými druhy vřeckatých hub (lat. Erysiphales). Padlí se přenáší pomocí spór – větrem nebo kontaktem.

Čím zalévat okurky

Zalévejte nejlépe večer nebo ráno odraženou vodou – při použití studenější vody ze studny či vodovodu by rostliny mohly utrpět teplotní šok, a zbrzdit se v růstu i plodnosti. Voda z vodovodu navíc může obsahovat menší množství chlorové látky, již okurky snáší velice špatně.

Co potřebují okurky

Okurky jsou velmi náročné na teplo, úspěšně se pěstují v pařeništích a sklenících. Na venkovních záhonech prospívají na slunných a před větrem chráněných místech. Pro okurky jsou vhodné teplé a středně těžké půdy. Půdu je dobré vyživit kompostem nebo chlévskou mrvou.

Co na plíseň na angreštu

Měli bychom začít angrešt (stejně jako rybíz – především černý) chránit již při rašení. A další ošetření aplikujeme těsně po odkvětu angreštu a pro jistotu znovu zopakujeme po deseti dnech až dvou týdnech. Osvědčenými přípravky pro boj s hnědým padlím jsou Discus nebo Sulikol 750 SC.

Co napadá angrešt

Porosty angreštu často napadá padlí americké, které dovede zlikvidovat celou úrodu. Pokud jsou již bobule napadené, buď vůbec nedozrají, nebo jsou potažené plstnatým povlakem a znehodnocené. Stále je však šance proti padlí zakročit a zachránit úrodu na příští rok.

Co zasadit pod angrešt

Angrešt má užitek z podsady mokřadky Douglasovy nebo ptačince prostředního. Prospívá mu přítomnost rajčat. Bob obecný odpuzuje housenky pilatky rybízové. Neplodnost hroznového vína způsobuje pryšec chvojka.