Co nosí velikonoční zajíček?

Co symbolizuje zajíc

Keltové věřili, že zajíc je ve spojení s ženským cyklem a s měsícem. Pohanská bohyně Ostara měla zajíce jako symbol plodnosti ve svém znamení pro jeho výbornou schopnost reprodukce. Při šíření křesťanství do pohanských zemí využili mniši již zavedených oslav jara a spojili je s křesťanským svátkem zmrtvýchvstání.

Jaké jsou velikonoční symboly

Velikonoční tradice a symbolyVelikonoční zajíc. Velikonoční zajíček je významnou fi gurkou tohoto týdne.Velikonoční vejce. Vejce symbolizuje nový život nebo znovuzrození.Velikonoční svíce.Velikonoční beránek.Malování a zdobení velikonočních vajíček.Velikonoční ohně

Kde se vzal velikonoční zajíc

Jako symbol záchrany a obětování se Ježíšem za záchranu a spásu světa je dalším symbolem Velikonoc beránek. Zajíček zase pochází z pohanských rituálů oslavující příchod jara, avšak v v byzantských dějinách představoval zajíc Krista. Symbolika zajíce pochází z tradice oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre.

Kdy je velikonoční zajíček

Vajíčka naděluje i skřivánek

Na Olomoucku objevovaly děti na zahradě vajíčka od Pánbíčkových slepiček už na Zelený čtvrtek. Děti v západních Čechách zase v tentýž den usilovně hledaly v zahradách červená vejce od kohouta, který je snášel údajně jedenkrát do roka, právě pro tuto příležitost.
Archiv

Co znamená velikonoční zajíček

Germánská mytologie jej zase spojovala s bohyní jara Ostarou. Text Starého zákona zajíce téměř opomíjí – v té době byl totiž považován za symbol tělesné žádostivosti, nejhoršího smrtelného hříchu hned po lakotě. Ovšem díky pověře, že nikdy nespí, se zajíc postupně stal v očích křesťanů symbolem věčného života.

Proč velikonoční zajíček

Velikonoční zajíček

Své místo má zajíc v mnoha mytologiích – v egyptské, řecké, čínské a symbolizuje obvykle štěstí, stejně tak ovšem i čas, který je vyměřený životu. Bible řadí zajíce mezi tvory maličké na zemi a moudřejší nad mudrce, takové, kteří symbolizují skromnost a pokoru.

Co symbolizuje velikonoční zajíc

Zajíček se považuje za symbol zmrtvýchvstání. Jelikož nemá oční víčka, nikdy nespí. Tradice zajíčka, který nosí vajíčka, dorazila do České republiky z Německa. Zajíc patří k symbolům Velikonoc i proto, že se na jaře často dostává do blízkosti lidských obydlí, kde hledá potravu.

Proč se barví velikonoční vajíčka

Jako symbol životadárné síly a zrození navíc zobrazuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K jeho oběti se váže i zvyk velikonoční vejce barvit – podle nejstarších dochovaných záznamů se totiž tato vejce barvila načerveno, což byla připomínka prolité Kristovy krve.

Co znamená Bílá stuha na pomlázce

Pentle, mašle, stuhy jako nikdo druhý

Ale pozor, jedině bílé barvy. Ty barevné jim poté na pomlázku připevňují vyšlehané dívky a ženy a vyjadřují tak, jak si u nich ten který koledník stojí. Nejvyšší ze všech, červenou stuhou, vyjadřují ženy náklonnost a lásku, kdežto žlutá značí jasné odmítnutí.

Kdy na Velikonoce nesmi viset pradlo

Křesťanský svět si připomíná příchod Ježíše Krista. Boží hod byl v minulosti dnem, kdy se setkávaly rodiny a děti navštěvovaly své kmotry. Dodnes se k němu pojí také lidové tradice.

Proč se peče na Velikonoce beránek

Křesťanství zná tradici pečení beránka již od středověku a začalo využívat beránka jako symbol Ježíše Krista, který prolil svou nevinnou krev na Golgotském kříži. Podle křesťanské víry je Ježíš beránek, obětovaný za spásu světa, který nás vysvobozuje z otroctví hříchu. Je symbolem nevinnosti a naší záchrany.

Jak vznikl velikonoční zajíček

Zajíc na jaře hledá v blízkosti lidských obydlí potravu, ale protože je plachý přisuzuje se mu i tajné roznášení velikonočních vajec. Jiná tradice se odvozuje od zvyku, kdy se do upečeného chleba ve formě zajíce položilo velikonoční vejce. Odtud poté vzešla představa, že vajíčka snáší nebo přináší zajíc.

Co znamená vidět zajíce

Totem s vyobrazením zajíce je u indiánů symbolem štěstí a také přebytku. V egyptské mytologii bývá spojován symbol zajíce se samotným bytím. Zdá-li se nám o zajíci, může to prý znamenat jednak nový začátek a růst, jednak strach.

Jaká jsou tradiční velikonoční jídla

Tradiční velikonoční jídla představují pro většinu z nás vajíčka, pečený beránek, mazanec nebo nádivka. Jídel, která k svátkům jara patří, je ale mnohem víc. Je až obdivuhodné, co všechno v minulosti naši předci v kuchyni ze svých i velmi skromných zásob dokázali připravit a dokonce to bylo většinou i velmi zdravé!

Proč se barví kraslice

Od dob raného křesťanství jsou kraslice v křesťanské tradici nedílně spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození.

Jak se jmenují jednotlivé dny velikonočního týdne

Šedivé úterý – uklízelo se a vymetaly se pavučiny. Škaredá středa – den, kdy Jidáš zradil Ježíše. Zelený čtvrtek – připomíná poslední večeři Ježíše. Velikonoční triduum (tři dny) začíná od večerní mše na Zelený čtvrtek a končí nešporami na Velikonoční neděli.

Proč se na Velikonoce šlehají ženy

Chlapci chodí na Velikonoční pondělí s pomlázkami koledovat po vsi a šlehají s nimi děvčata, aby si za zvuku velikonočních koled vysloužili vajíčko. Šlehání se dělá proto, aby děvčata zůstala krásná, zdravá, pilná a veselá po celý další rok. Tento zvyk se udržuje už zhruba od konce 14. století.

Co znamenají másle na Velikonoce

Pentle, mašle, stuhy jako nikdo druhý

Nejvyšší ze všech, červenou stuhou, vyjadřují ženy náklonnost a lásku, kdežto žlutá značí jasné odmítnutí. Modrá pak předznamenává naději a zelená alespoň sympatie a oblíbenost.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Proč nemá viset prádlo na Štědrý den

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.

Proč se dávají vajíčka na Velikonoce

Jako symbol životadárné síly a zrození navíc zobrazuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K jeho oběti se váže i zvyk velikonoční vejce barvit – podle nejstarších dochovaných záznamů se totiž tato vejce barvila načerveno, což byla připomínka prolité Kristovy krve.

Co symbolizuje králík

Praha: Mladá fronta, 1999. ISBN 80-204-0761-8. Králík – ztělesnění plodnosti ve všech dobách, atribut žádostivosti; není neobvyklý ve scénách mileneckých dvojic, u nohou Panny Marie symbolizuje vítězství čistoty.

Co nejíst na Velikonoce

Velikonoční půst – co nejíst

Člověk by se měl v tomto období vyhýbat potravinám živočišného původu – masu, masným výrobkům, vajíčkům a mléčným výrobkům.

Co se nesmí dělat na velikonoční neděli

Nemá se prát, žehlit, mýt nádobí, ale ani nic vyklízet a podobně. Už po staletí bývalo zvykem se v tento den bavit, pořádat tancovačky, zábavy, pít, hodovat a zpívat.

Co je to Vejdumek

Dnes kraslicí většinou rozumíme nazdobený výdumek (vejdunek, vejdumek, pouk, pouch, fouk, foukanec aj.) tedy celistvou skořápku vyfouknutého vajíčka.