Co patří mezi mentální postižení?

Co patří do mentálního postižení

Mentální postižení (retardace) je vývojová porucha, která postihuje všechny složky osobnosti (tělesnou, duševní a sociální). V různé intenzitě se dále projevuje snížení rozumových schopností. To se odráží na kvalitě vnímání, myšlení, představ, paměti, pozornosti a řečových schopnostech.
ArchivPodobné

Jak se projevuje mentální postižení

Projevy mentálního postižení zahrnují sníženou schopnost učení, myšlení, orientace v určitém sociálním prostředí, schopnost učit se z minulých zkušeností, v neposlední řadě jsou patrné odlišnosti v oblasti řeči, motivace a emocionality, vlastností či motoriky.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi mentálním postižením a mentální retardací

Mentální retardace, neboli mentální postižení, je trvalé snížení inteligence v důsledku organického poškození mozku. Retardaci tedy nelze léčit, protože nejde o nemoc, ale trvalý fyziologický stav (zaostalý vývoj rozumových schopností, odlišný vývoj některých psychických vlastností, poruchy ve schopnosti adaptace).

Kdy se pozná mentální retardace

Mentální retardace je snížení rozumových schopností, tudíž jejich diagnostika probíhá prostřednictvím IQ testů. Tyto testy lze užívat cca od 3 let, tedy v době, kdy už je dítě schopno rozumět verbálním instruktážím. Přesněji dokáží pozdější inteligenci odhadnout testy cca od 6 let.

Jak pracovat s mentálně postiženými

Při práci s lidmi s mentálním postižením pomáhá názornost (například demonstrovat pravidla hry na plánku a figurkách) a také časté opakování toho, co už se dříve naučili nebo dozvěděli, neboť to ve srovnání s populací bez postižení snáze zapomínají.

Kdo diagnostikuje mentální postižení

Diagnostikovat mentální retardaci může v České republice psycholog či psychiatr (změří pomocí testů inteligence výši inteligenčního kvocientu – IQ).

Kdy vzniká mentální postižení

Mentální postižení může vznikat v době před narozením, během porodu či po narození např. vlivem onemocnění či úrazu. Označení mentální retardace se váže na tato kritéria: inteligenční kvocient (IQ) člověka je nižší než 70-75.

Jak vznika Mentalni postižení

Příčinami mentální retardace jsou dědičnost a organické postižení centrální nervové soustavy, ke kterému mohlo dojít během nitroděložního vývoje, při porodu nebo v době krátce po narození. Příčiny vzniku mentálního postižení jsou velice různorodé, vždy ale jde o závažné poškození mozku (organické nebo funkční).

Jak komunikovat s lidmi s mentálním postižením

Mluvte pomaleji a používejte krátké a jasné věty, názorná vysvětlení a příklady (nepoužívejte žádné zkratky, abstraktní pojmy, cizí slova ani žargon). Dávejte jednoduché a srozumitelné otázky. Počkejte vždy na odpověď a neodpovídejte za něho. Ověřujte, zda jste správně porozuměli.

Kdo diagnostikuje mentální retardací

Diagnostikovat mentální retardaci může v České republice psycholog či psychiatr (změří pomocí testů inteligence výši inteligenčního kvocientu – IQ). Mentální retardace může být stanovena pouze do dvou let života dítěte, po druhém roce věku dítěte hovoříme o přítomných obtížích jako o demenci.

Jak mluvit s postiženými

Mluvte pomaleji a používejte krátké a jasné věty, názorná vysvětlení a příklady (nepoužívejte žádné zkratky, abstraktní pojmy, cizí slova ani žargon). Dávejte jednoduché a srozumitelné otázky. Počkejte vždy na odpověď a neodpovídejte za něho.

Jak se pozná lehká mentální retardace

Lehká mentální retardace (IQ = 50 – 69)

Ve srovnání se zdravými dětmi je dítě málo zvídavé a vynalézavé. Postižení mají omezené logické, abstraktní a mechanické myšlení, slabší paměť a opožděnou jemnou a hrubou motoriku. Mohou se přidružit vývojové poruchy, autismus, tělesná postižení či epilepsie.

Jak komunikovat s lidmi s postižením

Mluvte srozumitelně a pomalu • Nepoužívejte cizí slova, dlouhá souvětí, zkratky nebo žargon 16 Page 17 KOMUNIKACE S ČLOVĚKEM S MENTÁLNÍM POSTIŽENÍM • Vyhněte se abstraktním pojmům. Nespěchejte. Dejte vašemu partnerovi dostatek prostoru k zamyšlení a vyjádření. Netlačte druhého do témat, která jsou nepříjemná.

Jak se chovat k lidem s postižením

Za zdravotně postižené lidi nejednejte, většinou se umí rozhodnout sami, co chtějí nebo nechtějí, snažte se jim naslouchat! Zdravotně postiženým lidem buďte oporou a podporou. Buďte přirození a otevření. Jednáte-li se zdravotně postiženými lidmi, vždy je lepší, pokud stojíte přímo před nimi, kontakt je tak přímější.