Kdy hnojit chilli papričky?

Jak často hnojit chilli papričky

Jelikož papriky obecně mají rádi dostatek živin, je dobré jim je dopřát. My zastáváme hnojení jednou týdně.
Archiv

Jak se starat o chilli papričky

Chilli papričky potřebují ke zdárnému růstu dostatek světla. V zimním období to může být problém, vystavte je proto nejlépe k jižnímu oknu, kam jde světla i tepla nejvíce. Zalévejte odstátou a vlažnou vodou, studená by jim mohla způsobit teplotní šok. Chilli papričky vyžadují dostatek vláhy, ale nepřelévejte je.

Kdy Zaštipovat chilli papričky

Zaštipování bočních výhonů řešíme po celou vegetační dobu. I po několika měsících má paprika tendenci tvořit extrémně rychle rostoucí boční výhony, které nejsou žádoucí. Výhon i list zaštipujte tak, aby nedošlo k zaštípnutí na úrovni centráního stonku, ale cca 1cm od něho.

Čím hnojit chilli papriky

Hnojení paprik a chilli papriček

Dokud rostlina roste, používejte hnojivo pro růst s dusíkem, například Krystalon Start. Jakmile uštípnete první květ, použijte hnojivo s obsahem fosforu, např. Krystalon Plod a Květ.
Archiv

Jak dlouho vydrží chilli papričky

Když je máte čerstvé Ideální je samozřejmě využít chilli papričky v čerstvém stavu. Pokud je nemůžete zužitkovat hned, zabalte je neumyté do papírové utěrky nebo perforovaného plastového sáčku a dejte do přihrádky na zeleninu v lednici, kde vydrží asi 1 týden.

Kdy plodí chilli papričky

Doba dozrávání chilli papriček se liší nejenom podle podmínek, které jim pěstitel může nabídnout, ale také podle odrůdy. První začínají dozrávat už v červenci, sklízet je lze ale až do prvních mrazů. Z jedné rostlinky lze mít několik desítek papriček. Sklízet lze často už od července až do pozdních podzimních měsíců.

Jak pěstování chilli papriček na balkoně

Pěstování v květináči

Rostlinky umístíme na balkon nebo terasu, ale můžeme je pěstovat i za oknem. Rozhodně musí mít dostatek světla, jinak neporostou a vy nesklidíte žádné chilli. Můžete použít substrát na chilli papričky, ale osvědčil se i obyčejný univerzální. Stanoviště by mělo být slunečné.

Jak vypěstovat chilli papričky

Do záhonu proto chilli vysazujte až po zmrzlých mužích v polovině května.Půda by neměla být přemokřená a těžká.Stanoviště by mělo být slunečné.Hnojit nemusíte nijak často, chilli papričky jsou na živiny nenáročné.Chilli papričky zrají poměrně dlouho, může jim to trvat až tři měsíce.

Jak pěstovat Chilli ve skleníku

Chilli škůdciSemena před setím na noc namočte do teplé vody.Semena chilli milují horké počasí, skleník je tedy pro ně naprosto ideálním místem.Semena chilli zasejte co nejdříve (pro velmi ostré odrůdy klidně už v lednu nebo únoru).Ideálně se sejí semena chilli při teplotě mezi 18-21 ° C.

Co dělat s chilli papričky

Chilli papričky můžete nakládat samostatně nebo i s další zeleninou, třeba s okurkou nebo houbami. Pokud chilli papriček máte opravdu dostatek, nebojte se je použít i na výrobu chilli oleje. Ten bude nepostradatelným dochucovadlem do polévek, omáček a k masům.

Co dělat s chilli papričkami

Plody papriček se často využívají syrové, přidávají se při vaření do jídel. Připravuje se z nich řada různých směsí, past, ale také džemy, salsy. Mohou se konzervovat nebo jen nakládat pečené do oleje. Nejčastěji se používá sušené koření.

Jak dlouho zraje chilli papričky

Odrůda a ranost sklizně

Takové chilli papričky Jalapenos jsou odrůdy, které zrají přibližně 40 – 50 dní, ale je zvykem sklízet tuto odrůdu ještě před botanickou zralostí, tedy před tím, než se paprička zbarví ze zelené barvy do červené.

Jak velký květináč na chilli papričky

Minimální rozměr květináče pro pěstování jedné rostliny je v případě chilli papriček alespoň 10×10 cm. Doporučujeme vyzkoušet namísto levných plastových květináčů provzdušněné květináče, například HERCULES.

Jak správně pěstovat chilli papričky

Rozhodně musí mít dostatek světla, jinak neporostou a vy nesklidíte žádné chilli.Můžete použít substrát na chilli papričky, ale osvědčil se i obyčejný univerzální.Stanoviště by mělo být slunečné. Na balkonech a terasách pozor, aby rostlinka netrpěla v květináči posazeném na rozpáleném betonu.Není nutné časté hnojení.

Kdy zalévat chilli papričky

Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den. V parných letních dnech, a pokud jsou rostlinky ve sklenících, zalévají někteří pěstitelé i dvakrát denně. Pokud možno vždy zalévejte odstátou vodou, nikdy ne studenou.

Jak dlouho se suší chilli papričky

Ty umístíme do sušičky na ovoce a pozvolna sušíme při teplotě 35°C, dbáme na to, aby se spodní plata průběžně, po několika hodinách měnila za ty vrchní. Je to z toho důvodu, že dole je teplota vzduchu nejteplejší a slupky zde schnou daleko rychleji. Průměrná doba sušení jsou dva dny.

Jak Vyudit chilli papričky

Papričky jalapeňo můžete udit vcelku, ale pro rychlejší uzení doporučuji odkrojit stopku, papričky podélně rozkrojit a zbavit prostředku se semínky. Jakmile máte papričky připravené, rozpalte si gril, přidejte brikety a mezitím, co budete čekat než se brikety rozpálí si namočte lupínky na uzení do studené vody.

Jak dlouho sušit chilli papričky

Ty umístíme do sušičky na ovoce a pozvolna sušíme při teplotě 35°C, dbáme na to, aby se spodní plata průběžně, po několika hodinách měnila za ty vrchní. Je to z toho důvodu, že dole je teplota vzduchu nejteplejší a slupky zde schnou daleko rychleji. Průměrná doba sušení jsou dva dny.