Co potřebuje kapradiny?

Co potrebuje kapradina

Stanoviště: Potřebuje vlhký vzduch, teplo a ochranu před přímým sluncem, nejlépe se mu daří v teráriu. Teplota by měla být 16 °C, letní maximum 24 °C. Zálivka a hnojení: Kořeny musejí být stále udržovány ve vlhku. V létě zalévejte tak, aby substrát nevyschnul, v zimě 1x týdně.
Archiv

Kdy je dobře sadit kapradiny

Nejlepší dobou je však jaro, protože rostliny pak mají až do zimy dostatek času, aby zakořenily a zesílily.

Jak zalévat kapradiny

Nejlepší je mírně zalévat každý druhý den podle teploty, tak cca 0,5–1 dcl vody podle velikosti rostliny a květináče. Od začátku jara až do podzimu jednou za dva týdny do vody přidejte tekuté hnojivo na zelené rostliny. Rosení listů kapradinám velmi prospívá.
Archiv

Kam umístit kapradinu

Tak jako ve volné přírodě jsou kapradiny zvyklé spíše na podmínky lesů, džunglí a dalších spíše stinných míst, stejně tak v domácnostech upřednostňují rozptýlené mírné světlo. Některé kapradiny jsou na světlo opravdu velmi nenáročné a díky tomu je můžete pěstovat i v prostorech, kam sluneční paprsky příliš nedopadají.
Archiv

Kdy stříhat kapradiny

Staré listy kapradin stříháme až tehdy, když se na jaře objeví nové výhony. Suché listy chrání zranitelnou část rostliny před mrazem a chladným počasím jako přirozený mulč.

Co symbolizuje kapradí

Kapradí je ohnivý symbol čistoty Ducha, vládne mocnými uzdravujícími silami. Lidově jej nazývají Perunův Květ. Věří se, že je schopen odhalit v zemi skryté poklady, splnit přání. Ve skutečnosti dává člověku možnost odhalit Duchovní síly.

Co zasadit ke Kapradinám

Výborně se kapradiny hodí k bohyškám – v tomto společenství vynikne kontrast jejich hladkých listů v různých odstínech zeleně k mnohotvarým kapradinám. Velmi dobře vypadají kapradiny ve společenství lilií, těch ale vysaďte více kusů, mnohem lépe to působí.

Jak se Presazuje Kapradi

Jak přesadit kapradiny Abychom snížili riziko poškození kořenů a usnadnili si manipulaci při přesazování, je vhodné rostlinu předem hojně zalít. Poté si vezměte nůž a uvolněte jim dokola substrát od květináče. Uchopte rostlinu těsně nad zeminou, otočte nádobu dnem vzhůru a rostlinu vyjměte.

Jak hnojit kapradiny

Předpokladem úspěšného růstu je také hnojení. I když divoce rostoucí kapradí v lese nikdo nehnojí, a přesto se mu daří, je dobré půdu u pěstovaných kapradin přibližně jednou za 2 měsíce mírně pohnojit doporučenými minerálními hnojivy, venku též kompostem.

Jak se starat o kapradin

Kapradiny vyžadují teploty nad +15 °C, teplomilnější druhy pak alespoň běžnou teplotu pokojovou. Mají rády lehčí a vzdušnější substrát (obzvláště epifyty), kyselejší půdní reakci, kterou dosáhneme přídavkem rašeliny či kůry a při zalévání zásadně odstátou vodu bez chlóru.

Co vysadit ke kapradí

Jarní cibuloviny či hajní rostliny zastihnou z kapradin rašících na jaře jenom spirálky, plně se kapradiny rozvinou až v létě. Vhodnější proto je k nim vysadit některý ze stálezelených druhů, jako je třeba jelení jazyk nebo žebrovnice. Pěkná je také kombinace se zakrslými jehličnany a čarověníky.

Jak kvete kapradí

Ve skutečnosti není kapradí kvetoucí rostlinou. Existuje i názor, že se mýtus opírá o skutečnou realitu a pokoušeli se v minulosti křížením rostlin kvetoucí kapradinu vyšlechtit. Některé kvetoucí rostliny vypadají jako kapradí, a některé dokonce kvetou pouze v noci.

Jak pěstovat venkovní kapradí

Kapradinám se nejlépe daří v polostínu nebo ve stínu. Rády mají vlhkou, humózní a dobře propustnou půdu, takže se skvěle hodí na místa s vyšší vlhkostí. Můžete je také pěstovat pod stromy, keři nebo ve stinných zákoutích zahrady. I v nádobách vypadají úchvatně.

Kdy rostly nejvetsi kapradiny

Kapradiny se poprvé objevily ve spodním devonu a největší rozvoj zažily právě během karbonu a permu. V druhohorách a třetihorách spíše kapradiny vymíraly.

Jak pěstovat kapradí na zahradě

V zahradě vyžaduje mírně kyselou, vlhkou půdu. Ideálním stanovištěm jsou okraje jezírek, kde podezřeň obsadíme mechem. Pokud ji chceme pěstovat ve skupinách, vykopeme jámu, vyložíme ji fólií a naplníme kyselou rašelinou. Najdeme polostinné místo, pokud má ale dost vláhy, snese i přímé slunce.

Jak rozeznat kapradiny

Na rozdíl od přesliček a plavuní jsou u kapradin listy velmi dobře vyvinuté, většinou složené. Když listy raší, jsou zpočátku stočené do spirály. Výtrusnice se tvoří na spodní straně listů. Podle tohoto znaku kapradiny bezpečně rozeznáme od ostatních rostlin.

Proč kapradiny nekvetou

Hloubka výsadby

Mělce zasazené jsou zase málo ukotvené, v důsledku čehož čerpají méně živin a nekvetou.

Kdy rostly největší kapradiny

Kapradiny se poprvé objevily ve spodním devonu a největší rozvoj zažily právě během karbonu a permu. V druhohorách a třetihorách spíše kapradiny vymíraly.

Co patří mezi kapradiny

Patří mezi ně přesličky (Equisetum spp.), podezřeň královská (Osmunda regalis), pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris) a vláskatec tajemný (Hymenophyllum speciosum), který u nás ale spory netvoří.