Co proti Datlovi?

Jak opravit díru v zateplení

Menší díry, u kterých se dá dosáhnout na dno lze vyplni pomocí minerální vaty. Zaplněné díry se po vytvrdnutí pěny zamáznou lepidlem, přes větší díry dáváme ještě armovací textilii(perlinku). Jako poslední vrstva může přijít fasádní barva, která opravy sjednotí se zbytkem fasády.

Proč datel klove do stromu

Panuje představa, že datlí bubnování souvisí s vytesáváním hnízda do kmene stromů či hledáním hmyzu pod kůrou. Ve skutečnosti jde však o zvuk, který datel vydává k vábení samičky a obhajobě vlastního teritoria v době jarního páření. Hlava datlů se během bubnování pohybuje rychlostí šest až sedm metrů za vteřinu.

Jak ochranit fasadu

Způsobů boje s těmito útoky je hned několik. První možností je na fasádu namalovat několik siluet letícího dravce, který by měl jakožto přirozený predátor tyto menší druhy zastrašovat. Druhým způsobem je zavěšení plastové makety dravce na fasádu, která se houpe ve větru a vypadá mnohem věrohodněji.

Co dělá datel

Datel zvládne spořádat i dřevokazné houby. Ne vždycky je ale takovým lékařem, na které jsme zvyklí – někdy totiž hledá brouky i ve spadlých mrtvých stromech. Datel poklepe na dřevo, zjistí, kde se potrava ukrývá a pomocí zobáku a dlouhého jazyku ji potom ze stromu doslova vydoluje.
Archiv

Jak odradit datla

Na datla se dají použít klasické plašiče na ptactvo. To jsou například PET lahve nebo skleněné lahve na tyčích, které při větru vydávají hlasitý zvuk. Dále můžete použít makety dravců či jiného datla, protože to jsou teritoriální ptáci a pokud již v okolí jeden datel je, druhý již hnízdit ve stejném prostoru nebude.

Jak opravit Odrenou fasadu

Místa odstraněné omítky opatříme adhezivním primerem. Otesané rohy po 30 až 40 centimetrech opatříme rohovou maltou a za pomoci vodováhy umístíme rohový profil. Profil zamáčkneme do nanesené malty a maltu vyhladíme. Na adhezivní nátěr naneseme opravný tmel, do něj uložíme skelnou tkaninu a překryjeme další vrstvou.

Co žere datel

Datel černý (Dryocopus martius) je náš největší šplhavec, téměř velikosti vrány. Černě zbarvený; sameček má temeno celé červené, samice má pouze malou červenou plošku v týle. Žije ve smíšených a jehličnatých lesích. Živí se převážně ve dřevě žijícím hmyzem a mravenci, které silným zobákem dobývá z kmenů a pařezů.

Jak dlouho se dožívá datel

Datel není přelétavý

Dožívají se přitom úctyhodného věku až přes 25 let. Zajímavostí je přizpůsobení datlů jejich hlavní potravě, kterou tvoří nejrůznější hmyz žijící ve dřevě, především ale mravenci.

Čím umýt zelenou fasádu

Při zašpinění ploch je možno provádět čištění:odstraňovačem řas, mechů a lišejníků (V003) před použitím tlakové vody v případě napadení řasou, mechem nebo plísníteplou tlakovou vodou (mytí wapkou)případně za použití fasádního čisticího prostředku (E709)

Jak vyčistit špinavou fasádu

Nejdříve zbavte fasádu od hrubých nečistot vodou, např. pomocí vysokotlakého čističe nebo kartáče, a nechte ji uschnout. Na postižená místa pak aplikujte vodou ředitelný sanační nátěr nebo odstraňovač řas, mechů a lišejníků a nechejte působit podle pokynů výrobce. Nanášet můžete postřikem, válečkem nebo štětkou.

Co je datel černý

Datel černý (Dryocopus martius) je velký druh šplhavce z čeledi datlovitých (Picidae), který je široce rozšířen v palearktické oblasti včetně Česka. Areál výskytu druhu se táhne od Španělska na sever do Skandinávie a pokračuje na východ až po Kamčatku a Japonsko.

Co proti Strakapoudovi

Antistrakapoud® pasta tedy působí pro přirovnání pouze jako „repelent na komáry“, jen s tím rozdílem, že je výrazně silnější a jeho účinnost proti ptákům velmi vysoká. Není kontaktní a ptáci pastu nezobají. Nosiče s křemennou vrstvou pak fungují opačně – přilákají strakapouda na dané místo.

Jak Zahazet diru ve zdi

Jak opravit velké díryProstor otvoru vyčistěte od sutin, prachu a jiných nečistot. Povrch navlhčete.Pomocí suchých cihel vyplňte oblast poškozeného zdiva. K zajištění jednotlivých kusů se používá speciální lepidlo na obklady.Zbytek díry nahoďte maltou, nechte 2-3 dny zaschnout a nakonec zaštukujte.

Jak opravit škrábanec na zdi

Na opravu malých prasklin, děr či otlučenin nám stačí trochu malty, tmel nebo kousky desky ze sádrové lepenky. Moderní sádrové omítky jsou velikým přínosem pro usnadnění práce při omítání v bytě. Nanášejí se snadněji, rychleji tvrdnou a mají hladší povrch než vápenocementové omítky.

Proč Neodlétá datel

STÁLÍ ptáci nikam neodlétají. Většinou jsou vázány na člověka, zůstávají v jeho nejbližším okolí. Patří mezi ně vrabec, hrdlička, straka, sýkorka nebo koroptev. Po vyhnízdění se nová mláďata stěhují maximálně o několik kilometrů od svého rodného hnízda, aby získali své vlastní teritorium.

Kdy hnízdí datel

Tok začíná již v polovině února a provází ho časté bubnování a zvučné volání. Hnízdí 1× ročně od dubna do srpna, s případnými náhradními snůškami. Samice snáší 3–5 vajec o rozměrech 34 × 25 mm.

Jak se čistí fasáda

Nejdříve zbavte fasádu od hrubých nečistot vodou, např. pomocí vysokotlakého čističe nebo kartáče, a nechte ji uschnout. Na postižená místa pak aplikujte vodou ředitelný sanační nátěr nebo odstraňovač řas, mechů a lišejníků a nechejte působit podle pokynů výrobce. Nanášet můžete postřikem, válečkem nebo štětkou.

Čím odmastit fasádu

Umýt fasádu vodou.

Méně odolné skvrny zdoláte i sami namočeným kartáčem, na ty náročnější už použijte wapku, oficiálně vysokotlaký čistič. Můžete přidat i čisticí fasádní prostředek, např. od výrobců Weber, Biotec či Kärcher.

Jak dobře vyčistit troubu

Smíchejte sůl s octem, vzniklou pastu nanesete na povrch trouby, nechte působit a pak hadrem setřete. Při čištění trouby pouze octem, otřete celý vnitřek trouby hadrem namočeným v octu. Pak rozhřejte troubu na vyšší teplotu – klidně na 150 °C. Ocet v teplé troubě snadno rozpustí mastnotu a nečistoty.

Jak silný polystyrén na fasádu

Pro funkční zateplení fasády doporučujeme zvolit minimální sílu izolace 8cm. Doporučené tloušťky polystyrenu EPS 70F pro kvalitní zateplení jsou 12-20cm podle typu a velikosti objektu. Pro maximální zateplení fasád slouží šedý fasádní polystyren.

Čím ucpat díru ve zdi

Pro opravu použijte vápenocementovou maltu (jádrová omítka). Díru s ní jednoduše zaházejte, lžící strhněte drážku a nechte zaschnout (2-3 dny). Pokud povrch popraská, zdrsněte jej a finišujte pomocí stěrky (velmi jemná malta – fajnová omítka).

Co použít místo sádry

Vakuové fixační dlahy tvoří plnohodnotnou alternativu ke klasickým způsobům fixace na dolní končetině. Kvalita fixace je minimálně stejná v porovnání se sádrou či plastovou sádrou. Výhodou je možnost přetvarování např.

Jak zakrýt praskliny na zdi

Větší trhliny ve zdech je dobré opravovat s použitím ocelového hladítka. Jakmile tmel (sádra) dostatečně zaschne, povrch přebruste. K tomu můžete použít smirkový papír či brusnou houbičku. Pokud se s trhlinami na fasádě potýkáte často, nabízí se možnost aplikování nové omítky s výztužnou síťovinou – perlinkou.

Jak odstranit psí moc z fasády

Místo přestříkněte Odstraňovačem zvířecích pachů a nechte ho zasáknout. Je to vynikající likvidátor všech molekul pachu a čpavku, takže tam pes nic nenajde. Pokud psi místo používali dlouho, tak aplikaci několikrát zopakujte. Pokud to bude potřeba, místo ještě jednou omyjete čistou vodou.

Jak vyčistit hodně špinavou troubu

Do rozprašovače nalejte vinný (nebo klidně i obyčejný) ocet a vnitřek trouby vystříkejte. Směs začne reagovat a pěnit. Pěnu setřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Možná budete muset trochu přitlačit, výsledek vás ale velmi mile překvapí.