Co pěstovat pod stromy?

Co je Podsadba

Podsíje (podsévání) – umělé vytváření nového porostu síjí semen nebo plodů pod clonou staršího (obnovovaného) porostu. Používá se ze stejných důvodů jako podsadba u dřevin s velkými semeny (dub, buk).

Co zasadit okolo stromů

Co vysadit pod ovocný stromTřezalka kalíškatáHlohyně šarlatováModřence.Rozchodník.Třapatka zářiváZáplevák podzimníBrusnice brusinka.Abélie velkokvětá
Archiv

Co pestovat pod stromy

Letničky vhodné k výsadbě pod stromy

Aksamitník a měsíček lékařský zase chrání kořeny stromů před háďátky. Pod stromy můžete pěstovat také měsíční jahody, které budou po celé léto poskytovat lahodné jahůdky s chutí a vůní lesních jahod a lákat včely a jiný užitečný hmyz k opylování ovocných stromů.
Archiv

Jaké rostliny pod stromy

Nejlépe se pod stromy daří barvínku (Vinca), břečťanu (Hedera), hluchavce pitulníku (Lamium galeobdolon), kterou zdobí bílé skvrny a od dubna rovněž žluté květy, a bergeniím (Bergenia). Vybírat můžeme také z okrasných travin, jakými jsou např. ostřice (Carex) či polštářovité kostřavy (Festuca gautieri).
Archiv

Co zasadit na stinné místo

Trvalé zastínění snese již zmíněný břečťan, bohyška, prvosenky (petrklíče), lomikámen stinný, kakosty a čemeřice, řeřišnice, hvězdnatec, jaterník, rozchodníky, škornice a hvězdnatce. Mezi vyšší trvalky vhodné do polostínu či stínu pak patří některé zvonky, třemdava, oměj, náprstník, udatna, rodgersie a ploštičník.

Co dát kolem ovocných stromů

Pro slabě rostoucí ovocné dřeviny je důležité, aby půda pod nimi nebyla pokryta trávou a bylinami, které by stromkům odnímaly vláhu a živiny. Výzkumy prokázaly, že trávník odčerpá sám pro sebe 60 % živin. Navíc kompaktní travní drn brání rozvoji jemných kořenů stromu, které jsou důležité pro příjem vody a živin.

Co zasadit do stínu pod strom

Další rostliny vhodné do stínu: Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)Bergenie neboli badan (Bergenia spec.)Bohyška (Hosta spec.)Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)Čechrava (Astilbe spec.)Zvonek (Campanula spec.)Sasanky (Anemone)

Co zasadit k javoru

Můžeme vyzkoušet pokryvné stínomilné trvalky, jako je barvínek (Vinca sp.), nebo břečťan (Hedera sp.). Svou funkci splní také pupkovec jarní (Omphalodes verna), či zběhovec plazivý (Ajuga reptans), kopytník evropský (Asarum europaeum) konvalinka vonná (Convallaria majalis) a jiné.

Co zasadit pod maliny

Maliny trochu lépe prospívají, pokud pod nimi roste vratič, česnek anebo aksamitníky. U brambor však mohou vyvolat hnilobu. Fíkům se nedaří v blízkosti routy vonné.

Co poroste ve stínu

Bylinky do stínu a polostinných míst můžete pěstovat na zahradě, na balkoně, nebo na oknech, která nejsou orientována na jih.Kerblík třebule. Kerblík se často využívá v kuchyni.Libeček lékařskýKozlík lékařskýKostival lékařskýMáta peprnáŠalvěj lékařskáBergenie.Srdcovka.

Co zasadit do suché půdy

Mezi snadno pěstovatelné suchomilné rostliny, kterým stačí jen minimum vody, patří z dříve uvedených třeba perovskie, devaterník, kručinka, pryšec myrtovitý, pelyněk, plamenka, tařička, hvozdíky, kopíčko žluté, trávnička, dobromysl, yzop, bělotrn, máčka či starček popelavý.

Jak Mulcovat ovocne stromy

Drobné ovoce mulčujeme především v období do sklizně drcenou kůrou, slamou, ale nejlépe kompostem, který dřeviny ještě přihnojí. Ovocné stromy mulčujeme v období do sklizně především proti nadměrné ztrátě vody během letních přísušků. Také zde musí být mulčovací vrstva bránící i růstu plevelů silnější, asi 15 – 20 cm.

Co zasadit mezi rybíz

Pod keře nebo stromky rybízu můžete zasadit třeba hrášek a po sklizni zapravit zbytky rostlin do půdy. Používá se i mulčovací kůra nebo nastýlka, která zabrání zbytečnému vysychání půdy kolem rostlin.

Co pěstovat v suchém stínu

Vhodné druhy

Mezi snadno pěstovatelné suchomilné rostliny, kterým stačí jen minimum vody, patří z dříve uvedených třeba perovskie, devaterník, kručinka, pryšec myrtovitý, pelyněk, plamenka, tařička, hvozdíky, kopíčko žluté, trávnička, dobromysl, yzop, bělotrn, máčka či starček popelavý.

Co zasadit vedle hortenzie

Pro doplnění kompozice je dobré zasadit do blízkosti keřů hortenzie okrasné trávy , např. Miscanthus ( Miscanthus ), kostřava obecná ( Festuca ), Stipa ( Stipa ), rozlepnice ( Pennisetum ), klásky ( Holcus ) nebo odvážný trávník ( Deschmpsia caespitosa ).

Kam zasadit červený javor

V žádném případě by nemělo jít o místa, kde vanou silné větry a kde celodenně svítí slunce, protože hrozí poškození větviček a úpal. Javory vysazujeme vždy na chráněná místa (hlavně od severu). Už při výsadbě počítejme s tím, že se časem rozrostou, proto nemá smysl je vtěsnávat do příliš malých prostorů.

Co se hodí k japonskemu javoru

Japonské javory se hodí jako solitéry do trávníků i do dlážděných nebo štěrkových ploch, vyniknou na pozadí temných jehličnanů, doplní větší skalky, mohou doprovázet další výrazně zbarvené dřeviny a skupin trvalek. Ideálním stanovištěm bude i vřesoviště. Dařit se jim bude u vodních ploch v zahradě.

Čím hnojit maliny a ostružiny

Vhodným hnojivem pro ostružiny je Cererit (hnojení je nutné vícekrát během sezóny opakovat), Biomin – maliny a ostružiny (dle návodu) či jiné vhodné k ovocným keřům. Případně k rostlině můžeme každým rokem přidat na jaře kompost. Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře.

Jak připravit záhon na maliny

Založení záhonu: Maliník je nejlepší vysazovat na podzim do dobře prokypřené a vyzrálým kompostem obohacené půdy. Zakoupené maliníky je potřeba zkrátit na cca 20cm a vysazovat do sponu cca 20cm od sebe. Záhon zamulčovat vrstvou hrabanky nebo slámy (cca 5cm) a řádně zalít.

Která zelenina se dá pěstovat ve stínu

Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější.

Co do truhlíků do stínu

Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná

Co roste v suchu

K odolným, ale všeobecně známým trvalkám odolávajícím suchu se řadí i nejrůznější okrasné rostliny rozchodníky a netřesky, ale také třapatka nachová, juka či nejrůznější zahradní řebříčky. Z dřevin není možné vynechat tamaryšek, čilimník, janovec, škumpu, akát nebo hlošinu.

Co roste v písčité půdě

Keře, kterým vyhovují písčité půdy: tamaryšek (tamarix), kalina (viburnum), cytisus (janovec), cotoneaster (skalník), berberis (dřišťál), abutilon chagana, forsythia (zlatice), gaultheria, ribes (meruzalka), philadelphus (pustoryl), lonicera (zimolez), hypericum (třezalka), hubiscus syriacus (ibišek syrský), mahonie, …

Kdy mulčovat

Kdy mulčovat

Při správné péči o travní plochy je ideální mulčovat na začátku vegetačního období, čerstvě rostlá mulčovaná tráva slouží jako hnojivo pro růst další vegetace. Druhým ideálním obdobím pro mulčování je konec vegetačního období. Třetí seč pak provádět dle výšky trávy.

Co zasadit pod Stromkový rybíz

Pakliže jste si pro svou zahradu zvolili právě rybíz, je důležité pro jeho správné pěstování, zda se jedná o stromkovou, či keřovou variantu. U stromkové verze nezapomene vybrat vhodnou oporu pro kmínek, jehož konec bude až nad příslušným roubem a bude tak podporou pro rostoucí korunu.