Co se dá udělat z kaštanu?

Co se dělá z kaštanu

Nejsou to jen babské povídačky, plody kaštanu mají skutečně protizánětlivé účinky, působí jako antisklerotikum a posilují cévní i žilní systém. Využít toho můžete například ve formě tinktury a gelu. Tinkturu vyrobíte tak, že kaštany nakrájíte na čtvrtky nebo nakrouháte na elektrickém kráječi.
Archiv

Jak zpracovat kaštany

V kuchyni je pak lze upravit buď opékáním, nebo z nich připravit nádivku, krém či polévku. I jedlé kaštany mají spoustu příznivých účinků pro organismus. A lze si je dát jen tak opečené a oloupané nebo z nich v kuchyni připravit krém, polévku či nádivku.

Na co se používá kaštan

Kaštan je totiž vynikající bylinka proti křečovým žilám, prevencí popraskaných žilek či “metliček” a navíc nám může pomoci i s bolavými klouby. Kaštanový prášek je zase hotovou lábuží pro naše vlasy, harmonizuje funkci mazových žlázek, působí i proti vypadávání vlasů a podporuje jejich růst.

Jak vyrobit extrakt z kaštanu

Nakrájenými či nastrouhanými kaštany naplníme vhodnou skleněnou nádobu a zalijeme je 40% bílým alkoholem (např. vodkou) Necháme stát 14 až tři týdny. Nádobu každý den opatrně protřepeme. Pak tinkturu scedíme, nejlépe přes nebarvené bylinkářské plátno, do uzavíratelné nádoby.
Archiv

Jak uchovat kaštany

Je důležité, jakým způsobem jsou kaštany a žaludy uskladněné Kaštany a žaludy se nesmí sušit, ani ukládat například ve sklepě v pytlích apod. Je třeba je skladovat přirozeným způsobem, tj. venku vysypané na trávě ve vrstvě asi 10 cm a trávou je i zakrýt.

Jak konzervovat kaštany

Ocedíme a sloupneme tvrdé slupky. Vyloupané a dobře osušené kaštany urovnáme do krabiček nebo nasypeme do mikroténových sáčků, uzavřeme, označíme a zmrazíme. Zmrazené jedlé kaštany se dále upravují jako kaštany čerstvé, tj. vkládáme je (ještě zmrazené) do vařící vody nebo mléka podle použitého receptu.

Jak se praží kaštany

Jedlé kaštany pečené na pánvi: Na středně rozehřátou pánev nasypeme nařízlé kaštany a za občasného promíchání a zatřesení pánví pečeme do ztmavnutí (ne zčernání) skořápky cca 10 minut, naříznuté kříže se nám začnou otevírat a pukat. Takto upečené kaštany po mírném zchladnutí oloupeme i se slupkou pod skořápkou.

Jak udělat pečené kaštany

Jak dlouho péct kaštany Troubu si předem rozpalte na 200–210 °C, nařezané kaštany rozložte na suchý plech křížkem nahoru a vložte je do vyhřáté trouby. Pečte je podle velikosti asi 15–25 minut. Občas je promíchejte vařečkou.

Co obsahuje jedlý kaštan

Kaštany jsou bohaté na sacharidy, obsahují ale i vlákninu, draslík, fosfor, vitamíny skupiny B, betakaroten a vitamín E. Pečené jedlé kaštany v zimě voněly ulicemi staré Prahy už v dobách rakouské monarchie. Dnes už si opět můžeme chuť pečených kaštanů užít na vánočních trzích.

Jak dlouho žije kaštan

Jedlý kaštan je strom dorůstající se výšky až 25 metrů. Koruna má vejčitý tvar, borka je mírně našedlá a kmen může být tlustý i dva metry. Těchto rozměrů stromy dosáhnou během svého velmi dlouhého života, některé žijící exempláře jsou staré i více než 500 let.

Na co se používá tinktura z kaštanů

Použití kaštanové tinkturykaštanová tinktura dokáže ulevit nožičkám, které mají křečové žíly.působí na cévy.je protizánětliváproti otokům.při brnění končetin.na lymfu.na akné

Jak vyrobit mast z tinktury

Mast s proplisem – recept

Vazelínu nebo sádlo zahřejeme na 50°C ve vodní lázni a vmícháme asi pětinu propolisové tinktury, tedy na 1 díl vazelíny, použijete 1/5 tinktury (100 g vazelíny, 20 g tinktury). Směs ponecháte chvíli zahřátou, aby se odpařil lih z tinktury. Pak ji necháte volně vychladnout.

Jak udělat jedlé kaštany

Postup přípravyPřipravíme si jedlé kaštany stejné velikosti. Pro jednu osobu 10-20 ks.Každý kaštan nařízneme do kříže. Předehřejeme troubu na 200 °C.Dáme do trouby a pečeme přibližně 15 minut. Pokud je kaštan rozevřený a voňavý máme hotovo.Kaštany můžeme podávat k masu, nebo jen tak na chuťovku a pro zahřání.

Jak zmrazit jedlé kaštany

Nevyloupané kvalitní jedlé kaštany zalijeme studenou vodou a přivedeme k varu. Ocedíme a sloupneme tvrdé slupky. Vyloupané a dobře osušené kaštany urovnáme do krabiček nebo nasypeme do mikroténových sáčků, uzavřeme, označíme a zmrazíme.

Jak se uchovávají jedlé kaštany

Jak kaštany skladovat

Posbírané nebo koupené jedlé kaštany rozložte ve teplé místnosti. Před uskladněním musí totiž dobře oschnout. Možná vás to nebude bavit, ale měli byste je každý den obracet. A když zcela vyschnou, nasypte je třeba do zavařovacích sklenic a prosypte vrstvou jemného písku.

Jak udělat kaštany v troubě

Předehřejte troubu na 220 °C. Uložte kaštany na pekáč tak, aby nařezané X směřovalo nahoru. Pečte po dobu pětadvaceti minut, dokud se skořápka neotevře. Vyberte je z trouby a přikryjte na patnáct minut kuchyňskou utěrkou, aby se mírně napařily.

Jak udělat kaštany v mikrovlnce

Naříznuté kaštany vložte na talíř a přiklopte poklopem, aby v průběhu pečení neskákaly po celém prostoru mikrovlnné trouby. Jedlé kaštany se v mikrovlnce připravují při jejím nastavení na 600 – 700 W. Při tomto nastavení budete mít zhruba za 5 – 7 minut hotovo. Záleží však na tipu vaší mikrovlnné trouby a jejím výkonu.

Jak se jí pečené kaštany

Jedlé kaštany pečené v troubě: Pečeme v rozehřáté troubě na cca 200°C asi 10-15 minut. Kaštany v troubě ztmavnou a začnou pukat. Po vyndání necháme mírně zchladnout a ihned oloupeme i se slupkou pod skořápkou.

Jak se pozná jedlý kaštan

A jak kaštany rozeznat Podívejte se na vnější obal kaštanu. Jedlý kaštan má vnější obal hnědý s dlouhými štětinami a obsahuje 2–3 semena (malá, zploštělá). Vnější obal koňského kaštanu je tlustý a zelený s krátkými širokými hroty a obsahuje JEN JEDNO větší oblé semeno.

Jak se říká kaštanu

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) je u nás běžně nazýván kaštanem.

Jak nechat vyklíčit kaštan

Nejvhodnější doba k získání semen je před vánocemi. Koupíme pytlík jedlých kaštanů, opatrně oloupene abychom nepoškodili klíček a necháme v misce s vodou (půl až 1cm). Jakmile klíčky trochu vyrostou, dáme kaštan klíčkem dolů (bude z něho kořen) do kelímku s půdou nebo s pískem napůl s půdou.

Jak dlouho užívat tinkturu

Optimální doba léčby je 2-3 měsíce, kdy užíváme bylinné čaje či tinktury 4 týdny, 1 týden přestávka (neužívat) a poté opět 4 týdny. Je třeba zachovat trpělivost a důslednost.

Jak se dělá propolis

Výroba propolisové tinktury

Použijte 100 g drobně nakrájeného propolisu. Nasypejte ho lahve, ve které je 500 ml 96% lihu. Uzavřete a každý den protřepejte. Po 14 dnech lahev otevřete, roztok přefiltrujte přes gázu a slijte do tmavých skleněných lahviček se zabroušeným uzávěrem.

Jak udělat kaštanovou mast

Recept na kaštanovou mast z listů

K výrobě masti postačí pouze dvě ingredience, a to jsou listy kaštanu koňského a kokosový olej. Olej by se měl ohřát, nedoporučuje se ho dostat k varu. Jakmile je olej teplý, přidají se listy kaštanu koňského. Listy při zahřívání začnou vadnout a hnědnout.

Jak se dělají kaštany v troubě

Předehřejte troubu na 220 °C. Uložte kaštany na pekáč tak, aby nařezané X směřovalo nahoru. Pečte po dobu pětadvaceti minut, dokud se skořápka neotevře. Vyberte je z trouby a přikryjte na patnáct minut kuchyňskou utěrkou, aby se mírně napařily.