Co pěstovat na písčité půdě
Nivní (náplavové) písčité půdy
Přednostně se používají k pěstování rané zeleniny a raných brambor. Také jahodám a všem druhům kořenové zeleniny se v nich dobře daří. Košťáloviny však mohou trpět nedostatkem živin. Letničky naproti tomu těmto stanovištím dávají přednost.
Co zasadit do sucha
Chybět by neměly ani letničky (aksamitníky, gazánie), cibuloviny (tulipány, okrasné česneky, hyacinty) a bylinky (šalvěj, tymián, levandule, yzop). Z dřevin dobře suchu odolávají borovice, jalovce, tis, bříza a hloh. Mimořádně vhodné jsou okrasné traviny.
Archiv
Co je zásaditá půda
Zásadité půdy mají pH v rozsahu od 7,2 do 8,5.
Tato skupina rostlin se označuje jako bazifyty či alkalofyty. Blízký význam mají také rostliny kalcifilní neboli vápnomilná. Čím je totiž půda zásaditější, tím má zpravidla v sobě více vápníku.
Čím člověk zúrodnit půdu
Používejte organická hnojiva – na jaře i v podzimu využijte kompost, na podzim zarývejte trávu s listím, hnůj a další organický materiál. Pravidelně a každoročně střídejte plodiny na záhonech. Pokud je to realizovatelné, nasaďte smíšené kultury, které omezují únavu půdy.
Jak vylepšit písčitou půdu
„Pro zlepšení vlastností písčité půdu do ní zapracujte hnojiva, rašelinu a kompost. Měly by přijít velmi hluboko do půdy. Zlepšíte jimi nejen obsah živin, ale také vlhkost půdy, která tvoří vůbec nejpalčivější problém tohoto typu půdy,“ doporučuje tým online zahradnictví Flos.
Co roste v písku
Do písku se hodí trávy, keře i bylinky
Mohou kvést až do mrazů, a pokud jim dopřejete úrodnou půdu a častou zálivku, dělat radost vám mohou téměř celý rok. S pískem si poradí také některé druhy kosatců, náprstník nebo sasanka velkokvětá. Vysadit do písku můžete i většinu okrasných trav.
Co pěstovat v suchém stínu
Vhodné druhy
Mezi snadno pěstovatelné suchomilné rostliny, kterým stačí jen minimum vody, patří z dříve uvedených třeba perovskie, devaterník, kručinka, pryšec myrtovitý, pelyněk, plamenka, tařička, hvozdíky, kopíčko žluté, trávnička, dobromysl, yzop, bělotrn, máčka či starček popelavý.
Jaké květiny na přímé slunce
ostřice nebo kostřava. Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.
Co snižuje pH půdy
pH půdy je ovlivněno přirozenými faktory prostředí a antropogenně. Přirozeným faktorem ovlivňujícím pH je přítomnost organické hmoty v půdě a její doplňování. pH půdy snižuje opad jehlic smrku, borovice, vřesu, brusinky.
Které rostliny nesnáší vápník
Druhy, citlivé na vápník, nesnášející kyselou půdu (celer, pažitka…), vápníme k předplodině. Luštěniny jsou náročné na vápník, snesou i čerstvé vápnění, ale lepším řešením je vápnění půdy na podzim. Plodová zelenina jako jsou např. rajčata a okurky, nesnáší čerstvé vápnění.
Jak zlepšit kvalitu půdy na zahradě
Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo. Rovněž lze zeminu posypat popelem, v zásadě se hodí jakýkoli lehký materiál, například listí, proschlá posečená tráva, rozemletá sláma, piliny nebo dřevěná drť a podobně.
Jak dlouho trva než se stane půda Urodna
Vytvořit kvalitní půdu trvá 5 – 10 let. Později lze rytí nahradit jen lehkou povrchovou kultivací do hloubky 5 cm a vrátit se k němu vždy až v momentě, kdy si slehlá půda znovu žádá prokypření. 2) Použití kompostu k vylepšení půdy.
Co prospívá půdě
Doplnění kvalitním kompostem a hnojem prospívá každé půdě, písčité pak obzvlášť. Těžká, úrodná jílovitá půda naopak vody zadržuje příliš, je proto vhodné vylehčit ji pískem. Rostliny, které vyžadují dobrý odtok vody, bude výhodné pěstovat na vyvýšených záhonech.
Co je Piscita půda
Za čistě písčité půdy jsou označovány půdy s obsahem jílnatých částic pod 10%. Vhodnými opatřeními lze z těchto půd získat dobré zahradní půdy, to jsou půdy s obsahem jílnatých částic v rozpětí 15 – 25 %. V takových půdách již mohou růst téměř všechny rostliny.
Co do truhlíků do stínu
Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná
Jaké květiny pěstovat ve stínu
Mezi další trvalky, které krásně pokvetou ve stínu patří bergénie, brambořík, dlužicha, dymnivka, hluchavka, jarmanka, jaterník, konvalinka, mitrovnička, plicník, pomněnkovec, pupkovec, škornice, udatna, zběhovec.
Co zasadit do truhlíků ve stínu
Kromě klasických letniček a balkonovek můžete do truhlíků ve stínu vysadit i stínomilné trvalky. Mezi ně patří např. poslední dobou více a více oblíbené čemeřice, dlužichy, bohyšky, čechravy, nebo třeba ostřice – dekorativní stálezelené okrasné traviny, která budou v truhlíku vypadat skvěle celý rok.
Co vysadit na slunné místo
Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.
Které rostliny vyžadují kyselou půdu
K nejznámějším kyselomilným rostlinám patří rododendron, azalka, vřes nebo také rostliny, které mají rády jen slabě kyselé pH, například hortenzie nebo magnólie. Rododendron a azalka jsou si velmi podobné a a obě rostliny patří do rodu náležící do čeledě vřesovcovité.
Co ovlivňuje pH půdy
pH půdy je ovlivněno přirozenými faktory prostředí a antropogenně. Přirozeným faktorem ovlivňujícím pH je přítomnost organické hmoty v půdě a její doplňování. pH půdy snižuje opad jehlic smrku, borovice, vřesu, brusinky. Z něj vznikají fulvokyseliny, které způsobují vyluhování minerálních látek.
Která zelenina potřebuje vápník
Naštěstí se vápník hojně vyskytuje v naší stravě a můžeme ho ve snadno stravitelné formě najít například v mořských řasách, jogurtu i dalších zakysaných mléčných výrobcích a ve většině druhů tmavě zelené listové zeleniny (špenátu, mangoldu, brokolici, listech, tuřínu, kapustě, listech červené řepy a petrželi).
Kdy hnojit Dolomitickým vápencem
Dolomitickýo vápenc použití: AGRO Vápnitý dolomit se aplikuje po sklizni na podzim až do časného jara volným rozhozem a poté zapravením do půdy. Hnojivo nelze rozpouštět ve vodě a aplikovat na list ! Dávkování: 5 kg hnojiva vystačí cca na 14 – 100 m2 dle typu půdy.
Co má vliv na úrodnost půdy
Úroveň půdní úrodnosti je určena jednotlivými prvky (tyto prvky se rozdělují do skupin: fyzikální faktory, agrochemické faktory, vodní režim, organické a biologické faktory), pokud opomeneme neovlivnitelné přirozené vlastnosti půdy (textura, matečná hornina), pak mezi nejvýznamnější prvek půdní úrodnosti patří půdní …
Co zasadit do Jilovite půdy
Milovníci jílu nastupují
Stejné tak mnohé druhy zeleniny, například brambory, květák, kapusta nebo kedlubny. Z okrasných květin vyberte pro jílovitou zahradu hlavně některé trvalky, třeba bohyšky, sibiřské kosatce, čemeřice, vlčí boby či denivky.
Jak poznat kvalitní zeminu
Hlína je podstatně lehčí a také jemnější – usadí se proto až později. Humus naleznete v nejvyšší vrstvě, a protože je nejlehčí také občas plave. Při optimálním složení půdy jsou podíly jílu a písku zhruba stejné a vrstva humusu je také velmi výrazná.