Co s klíčky?

Co všechno se dá klíčit

Ke klíčení jsou nejvhodnější luštěniny, jako jsou například čočka, fazolky mungo, hrách nebo cizrna. Naklíčit můžete i semínka řeřichy, hořčice či vojtěšky. V domácích podmínkách vám vyklíčí i obilniny, jako jsou špalda, oves, žito, ječmen, pohanka nebo dokonce slunečnicová semínka.

Co udělat z klicku

U luštěnin a obilovin se klíčků dočkáte opravdu brzy, mnohdy i po jediném dni. Pak klíčky opět propláchněte vodou a můžete konzumovat samotné nebo je přidejte do salátů, na chléb, do pomazánky nebo do polévek. Některá semínka se spíše hodí pro vypěstování zelené natě, jak je tomu třeba u rukoly či řeřichy seté.
Archiv

Které klíčky jsou nejlepší

Pro klíčení se skvěle hodí semena munga, cizrny, řeřichy, ředkvičky, alfalfy nebo čočky. K dostání jsou i různé směsi semen pro nakličování. Na nákup semínek pro klíčení vyražte do obchodu se zdravou výživou a vybírejte ideálně semena v BIO kvalitě.
Archiv

Jaké klíčky jíst

Luštěninové klíčky – například hrách, fazole, čočka. Jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu a minerály, jako je železo a zinek.Semenné klíčky – například slunečnice, dýně, lněné semínko.Zeleninové klíčky – například ředkvičky, ředkve, brokolice.Obilné klíčky – například pšenice, ječmen, oves.
Archiv

Co nejrychleji klíčí

Co nakličovat

Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice.

Jak dlouho vydrží klíčky

Klíčky nejsou vhodné k dlouhému skladování. Pokud je nezkonzumujete ihned, nechte je po propláchnutí co nejdéle osychat a teprve potom je dejte v plastové krabičce do lednice, maximálně ale na tři dny. Před konzumací klíčky znovu pořádně propláchněte.

Jak uchovat klíčky

Ke správnému klíčení je vhodná teplota (18-22 stupňů C) a denní světlo, nikdy neumisťujte misky s klíčky na přímé sluneční světlo!!! Klíčky můžeme konzumovat od velikosti 1 cm, nejlepší jsou klíčky 4 -6 cm. Po vyklíčení lze klíčky skladovat v chladničce, kde vydrží cca týden, Před konzumací klíčky pečlivě opláchněte.

Jak využít mungo klíčky

Klíčky fazolí mungo lze přidávat do různých teplých i studených pokrmů. Lze je smažit, vařit v páře nebo přidávat do salátů, pomazánek a závitků. Lze je také použít jako zavářku do polévek (např.: polévka Pho) a jako přílohu. Fazolové klíčky jsou skvělým zdrojem výživy, mají navíc řadu potenciálních zdravotních výhod.

Proč je dobré jíst klíčky

Skvěle působí i při detoxikaci organismu. Jsou velmi lehce stravitelné, usnadňují vstřebávání bílkovin ze stravy, čímž zajišťují správné zažívání. Pro vysoký obsah železa jsou klíčky též vhodné pro anemiky. Vitamín A pomáhá zmírňovat stárnutí buněk, jejich rohovatění a předcházet tak například šerosleposti.

Jak urychlit klíčení okurek

Pokud chceme klíčení rostlin urychlit, můžeme použít osvědčený zahradnický trik. Někdo používá k namáčení semen před výsevem vodu, jiným se osvědčily bylinkové nálevy. Ty totiž nejen klíčení uspíší, ale zároveň klíčící rostliny ochrání.

Jak dlouho klíčí ječmen

Luštěniny je před vysetím potřeba namočit, ideálně na 24 hodin na teplém místě, hrách a cizrnu raději dva dny, čočce stačí i lázeň přes noc. Vodu je dobré několikrát vyměnit. Luštěniny můžeme zasít stejně jako obilí, ale dobře vyklíčí i na buničině nebo utěrkách, pokud netrváme na vysokém porostu.

Jak správně klíčit

Semena namočte do vody přímo ve sklenici na přibližně 8 hodin, aby nabobtnala a probudila se k životu. Poté vodu slijte a postavte na odkapávací "stanici" dnem vzhůru.Proplachujte semínka 2x denně.Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet.

Jak dlouho máčet semena

Máčení trvá přibližně jeden až dva dny. Semena by měla být celou dobu zcela ponořená pod vodou. Jde o to, aby nasála vodu a nastartovalo se u nich klíčení. Vyset do země bychom je ale měli dříve, než klíček prorazí obalem semínka.

Jak si doma vypěstovat klíčky

Pěstování pomocí zeminy

Namočte klíčky přes noc do sklenice, aby vlažná voda pokryla všechna semínka. Naplňte mělkou misku nebo květináč lehkou zeminou, semínka nechte odkapat a umístěte vrstvu do vlhké půdy. Zasypte lehčí zeminou a celou nádobu zakryjte igelitem či plastem. Umístěte nádobu na teplé a tmavé místo.

Jak vyklíčit mungo klíčky

Semena důkladně propláchneme ve studené vodě, případně probereme a ošklivé kusy odstraníme. Pak je vložíme do studené vody a necháme přes noc nabobtnat. Vody bude potřeba cca trojnásobek. Druhý den je vložíme do klíčící misky, na sítko nebo do plastové lahve s otvory pro odtok vody.

Proč klíčit semínka

Při klíčení se bílkoviny štěpí na aminokyseliny, sacharidy na jednoduché cukry, tuky na volné mastné kyseliny. Naklíčená semena jsou tak nejen silně obohacená o hodnotné výživové složky, ale také jakoby předtrávená a dobře stravitelná. Jsou také zdrojem důležité vlákniny.

Jak hluboko koření okurky

Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.

Jak vysévat semena

Nejčastěji vyséváme semena tak hluboko, jak jsou velká. Výsevy podmáčíme zdola (nejprve zavlažíme substrát), nebo jen jemně rosíme. Především se toto pravidlo týká malých semen – například majoránky, řeřichy, kopru, petunií, begonií, voskovek a podobně. Drobná semena bylinek je též vhodné nechat klíčit na vlhké vatě.

Jak si vyrobit misku na klíčení

Jednoduchý způsob domácího klíčení

Do zavařovací sklenice vložíme propraná semena a zalijeme vodou, cca 2 hrstičky semínek zalijte vodou tak, aby byly ponořené. Sklenici přiklopte víčkem, neuzavírejte! jenom přiklopte a nechte stát přes noc na kuchyňksé lince nebo ve špajzu.

Jak vyklíčit semínka ve vatě

Klíčení na vatě – k tomu budete potřebovat buď klíčicí papír, nebo vatu. Semínka nejdříve namočte na 12 hodin do vody, poté je přesuňte na navlhčenou vatu a přikryjte, aby byla ve tmě. Kromě vaty můžete k naklíčení využít, pro někoho možná překvapivě, jemnou tkaninu, toaletní papír nebo odličovací tampon.

Co s mungo klíčky

Klíčky fazolí mungo lze přidávat do různých teplých i studených pokrmů. Lze je smažit, vařit v páře nebo přidávat do salátů, pomazánek a závitků. Lze je také použít jako zavářku do polévek (např.: polévka Pho) a jako přílohu. Fazolové klíčky jsou skvělým zdrojem výživy, mají navíc řadu potenciálních zdravotních výhod.

Co sázet k okurkám

Okurka je primadona

Ani brambory nejsou vhodným sousedem a kupodivu ani s ředkvičkami se okurky nesnáší (dokonce jim vadí i jahody). Jako sousedy by si okurky určitě vybraly hrášek a fazoli, cibuli, česnek (pórek), pažitku a kopr. Dobře porostou i ve společnosti košťálovin či červené řepy.

Jak daleko od sebe dát okurky

V případě pěstování ve fóliovém krytu můžete vysazovat již od poloviny dubna,“ radí Jan Prášil, šlechtitel okurek a tykvovitých rostlin společnosti Semo. Okurky nakládačky vyséváme nebo vysazujeme do řádků ve vzdálenosti 30 až 40 cm.

Jak pěstovat ze semínek

Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.

Jak dlouho klíčí semena

Semena klíčící rychle tj. do 2-3 týdnů vzcházejí rovnoměrně rychle. Semena klíčí pomalu a dlouho mohou vzcházet ještě 2-3 měsíce po výsevu. Chladnomilné druhy klíčí lépe při nižších teplotách, teplomilné a tropické druhy vyžadují vyšší teploty.