Co s Přelitými muškáty?

Co s muškáty na jaře

Nejprve odstřihněte suchou část rostlinky, přičemž stříhejte až na živé, zelené části stonku. Ten se zhruba během dvou týdnů zacelí. Zkrátit je třeba i muškáty, které přečkaly zimu v dobré kondici. Muškáty vyndejte z květináčů a přesaďte je do větších nádob.

Co kombinovat s muškáty

Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).

Jakou půdu pro muškáty

K výsadbě použijeme speciální zeminu (substrát) se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu. Jde o substrát určený speciálně pro pelargonie. V opačném případě je dobrá též kvalitní zemina z kompostu doplněná o muškátové hnojivo.
Archiv

Čím zalévat muškáty

Zálivka na muškáty

Zálivku zkrátka vždy přizpůsobte aktuální teplotě a intenzitě slunečního svitu. Nejvhodnější dobou pro zalévání je ráno, nebo naopak večer, když už slunce nepálí. Vodu lijte přímo ke kořenům, nikdy ne na listy a květy. Jen v parných letních dnech můžete muškáty na noc rosit rozprašovačem.
Archiv

Jak přezimují muškáty

Na přezimování volíme prostory s dostatkem světla avšak s teplotou pouze okolo 10–12 °C. Přezimující muškáty seřízneme až koncem února, a to na 3 až 4 očka. Odřezky můžeme použít k dalšímu množení, jestliže jsme to neudělali již v srpnu.

Kdy probudit muškáty

Jak muškáty na jaře probudit

První přihnojení muškátů můžeme provést již na začátku března, do konce března je pak vyloženě nezbytné. Zároveň začneme zvyšovat zálivku a také zvýšíme rostlinám teplotu. Je také vhodné zastřihnout jednotlivé výhony a zasadit takto získané řízky.

Kam umístit muškáty

Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).

Co do truhlíků k Muškátům

Muškáty, petúnie a surfinie k sobě krásně ladí, když je doplníte nižší zelenou rostlinkou s drobnými kvítky, jako jsou lobelky všelichy. Krásně vypadá, když jsou v truhlíku nakombinujete rostliny různé velikosti. Zkuste třeba vzpřímené květiny nakombinovat s těmi převislými s drobnými květy.

Proč mi nekvetou muškáty

Pokud vám náhle přestal kvést, může to být ze dvou důvodů. Ten první je, že substrát vyschl až příliš a rostlina tak začíná usychat. V tomto případě opatrně zvyšte zálivku. Druhým důvodem může být to, že je rostlina příliš přemokřená a tak začala od kořenů uhnívat.

Jaké hnojivo použít na muškáty

Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.

Kdy přestat hnojit muškáty

Zazimování začíná už na konci léta

Přestaneme též přihnojovat, prostřením stolu muškátům v tuto dobu neprospějeme. Omezováním dosáhneme vyzrání a zastavení růstu muškátů. Až poté seřežeme letošní výhony, jelikož by v zimě rostlinu zbytečně vysílily.

Jak přesadit muškáty

Začátkem března rostliny přesadíme do čerstvého živného substrátu. Nádoba by neměla být o moc větší než ta minulá. Při té příležitosti zkontrolujeme kořeny a odstraníme odumřelé části. Nadzemní část zkrátíme na 3–5 kolének.

Jak daleko od sebe sázet převislé muškáty

Při pěstování muškátů dodržte ideální vzdálenost

V ideálním případě by měly být sazenice od sebe vzdáleny alespoň 20 cm. To znamená, že v balkonovém truhlíku o rozměrech 60 cm na délku a 20 cm na šířku se vejdou maximálně tři rostliny, zatímco do truhlíku o rozměrech 100 cm bude dostatek místa pro čtyři až pět muškátů.

Jak dlouho vydrží muškáty

Muškáty potom vydrží v plném květu tři roky. V dalších letech nakvétají méně a méně. K řízkování vybíráme kvalitní muškáty, které jsme měli uložené přes zimu nejlépe ve skleníku nebo jinde v chladu a na světle.

Kdy začít hnojit muškáty

První přihnojení a zároveň mírné zvýšení zálivky aplikujeme až na konci února, do konce března pak zálivku postupně zvyšujeme na jednou týdně. Od začátku dubna též jednou týdně přihnojujeme. Nové výhony zkrátíme, načež si z řízků vypěstujeme nové sazenice.

Jak se Zaštipují muškáty

Velice důležité je zaštipování. Konec každého výhonu zaštípneme, a donutíme tak rostlinku, aby se rozvětvila. Sotva narostou nové dva až tři lístky, zase zaštípneme a tak dál, dokud nedáváme muškáty ven. Postupně je pak necháme přivyknout venkovním teplotám i sluníčku a v květnu už zdobí náš balkon.

Jak se hnojí muškáty

Na jaře, když přesazujete muškáty, přimíchejte do substrátu hnojivo Hnojík a promíchejte je. Dopomůže k výživě muškátů na další období. Od jara do podzimu hnojte pravidelně přidáním hnojiva do vody, se kterou budete zalévat jednou za 1 až 2 týdny, podle potřeby. Zaléváme ke kořenům.

Jak přezimovat muškáty

Na přezimování volíme prostory s dostatkem světla avšak s teplotou pouze okolo 10–12 °C. Přezimující muškáty seřízneme až koncem února, a to na 3 až 4 očka. Odřezky můžeme použít k dalšímu množení, jestliže jsme to neudělali již v srpnu. Jarní odřezky bývají kvalitnější, neboť jsou mnohem vyzrálejší.

Jak se starat o převislé muškáty

Rostliny přezimujeme ve světlé, chladné místnosti (5 až 10 °C). Zaléváme velmi málo. Na jaře rostliny vyjmeme, hluboce seřízneme a přesadíme do truhlíků s novou zeminou. Pokud nemáme možnost pelargónie přezimovat, je lepší koupit na jaře nové silné rostliny.

Jak rozmnožit muškáty

Správný řízek muškátu je dlouhý asi 10 až 15 cm a měl by mít 2 nebo 3 patra listů. Z řízků odstraňujeme všechny listy a palisty, které by byly po zaschnutí v kontaktu se substrátem. Vhodné je ponechat na řízku 2 až 3 listy. Jestliže namočíme dolní okraje řízků do práškového stimulátoru, podpoříme tím růst řízků.

Jak zakořenit muškáty

Správný řízek muškátu je dlouhý asi 10 až 15 cm a měl by mít 2 nebo 3 patra listů. Z řízků odstraňujeme všechny listy a palisty, které by byly po zaschnutí v kontaktu se substrátem. Vhodné je ponechat na řízku 2 až 3 listy. Jestliže namočíme dolní okraje řízků do práškového stimulátoru, podpoříme tím růst řízků.

Kdy na jaře přesadit muškáty

Začátkem března rostliny přesadíme do čerstvého živného substrátu. Nádoba by neměla být o moc větší než ta minulá.

Jak omladit muškáty

Odstraníme pouze suché a zažloutlé listy, uschlé výhonky a odkvetlé květy. Odřežeme rovněž zjevně nemocné, neduživé a zasychající konce. Na přezimování volíme prostory s dostatkem světla avšak s teplotou pouze okolo 10–12 °C. Přezimující muškáty seřízneme až koncem února, a to na 3 až 4 očka.

Jak ostříhat muškáty na zimu

Odstraníme pouze suché a zažloutlé listy, uschlé výhonky a odkvetlé květy. Odřežeme rovněž zjevně nemocné, neduživé a zasychající konce. Na přezimování volíme prostory s dostatkem světla avšak s teplotou pouze okolo 10–12 °C. Přezimující muškáty seřízneme až koncem února, a to na 3 až 4 očka.

Jakou nejnižší teplotu vydrží muškáty

Pelargonie snesou teplotu kolem 0 °C, některé krátkodobě –2 °C. Dokonce existují i botanické pelargonie, které snesou teplotu –18 °C. Pokud neprojdou tímto obdobím mrazů, nenasadí poupata a nekvetou. Jediná podmínka je, že musí být v suchu.