Co se dá udělat z bedel?

Co se dělá z bedel

Recepty vytvořené za použití této ingredience50 minut. Masové kostky s bedlovou omáčkou.Houbové škvarky z václavek či bedel.30 minut.10 minut.Bedloražniči s dušeným mangoldem.Znojemská houbová omáčka.Houbová škvarková pomazánka.Bedly na víně
Archiv

Jak připravit Bedlu jedlou

Bedly očistíme a nakrájíme na 3×3 cm kousky (nebo jak kdo má rád). Pro jednu porci dáme na pánev 1 lžíci sádla, kterou rozehřejeme. Přidáme bedly, kmín, osolíme a necháme restovat na mírném ohni, dokud se neodpaří všechna voda, co bedly pustí. Podáváme s pečivem.

Co s nohama od bedel

Jestli už jste však podobně jako my přejedení řízky, zkuste z bedel vyrobit vynikající koření. Je to jednoduché. Bedly očistíme a celé dáme schnout do sušičky nebo do trouby na síto či plech vyložený pečícím papírem, ne však na více než 60 stupňů. Určitě dejte sušit i nohy, nejen klobouky.

Jak udělat řízky z bedel

Bedly obalte nejdříve v mouce, poté ve vajíčku a nakonec ve strouhance. Chcete-li mít řízky opravdu křupavé, zopakujte 2 a třetí krok obalování ještě jednou. Bedly smažte v rozpáleném slunečnicovém oleji dozlatova. Smažit můžete také v přepuštěném másle Ghí nebo na sádle.

Jak uchovat bedly do druhého dne

Bedla má tu výhodu, že ji jako jednu z mála hub můžete zamrazit i syrovou. Jednotlivé klobouky dejte do plastové krabičky a vždy jednotlivé vrstvy od sebe oddělte fólií, aby se z krabičky dobře braly. Pamatujte si, že jakmile bedlu vytáhnete z mrazáku, musíte ji ihned zpracovat ještě ve zmrazeném stavu.

Jak loupat bedly

Chutné řízky z bedel se dělají pouze z klobouků. Odřízneme tedy třeň a klobouk bedly očistíme. Jak bedlu očistit Nožem stačí oškrábat šupinky a nečistoty, loupat jí vůbec není potřeba.

Jak se pozná bedla jedlá

Lupeny na spodní straně klobouku jsou poměrně vysoké, husté a břichaté. To znamená, že nerostou po celé délce klobouku od nohy až po jeho okraj stejně, ale uprostřed bývají spíše vyšší. Zpočátku mají světlou barvu, ale postupem času hnědnou. Pokud do bedly vysoké říznete, nezmění barvu.

Jak zmrazit bedly

Bedly můžete zamrazit i již obalené v trojobalu nebo lehce předsmažené. Takto vám vydrží více než půl roku. Vždy je po vyndání z mrazáku hned dáváme na rozpálený tuk.

Jak se loupe bedla

Bedly očistíme, zbavíme nožiček a tvrdého hrbolku na vrchní části, klobouky rozpůlíme a rozložíme na pracovní plochu lupeny nahoru. Do lupenů vsypeme dle chuti drcený kmín, jemně protřeme lupeny rukou, aby kmín zapadl mezi lupeny a bedly osolíme po obou stranách.

Jak se loupou bedly

Bedlu postupně obalte v mouce, vajíčku a nakonec i strouhance a vlože do rozpálené pánve s olejem a smažte z každé strany dozlatova. Ideálně podávejte s bramborem.

Jak dlouho vydrží bedla

Zatímco syrové houby uložené do mrazáku byste měli spotřebovat ideálně do dvou měsíců, tepelně upravené bedly tam vydrží klidně i rok. Pokud jde o uskladnění syrových bedel, nejlepší je nakrájet houby na menší kousky a ty pak vložit do plastové krabičky.

Která bedla je nejedla

Jedovaté druhy však najdeme i v dalších rodech, kterým se česky říká bedla (latinsky Leucoagaricus a Leucocoprinus). Příkladem mohou být např. bedla Badhamova a bedla Bresadolova.

Jak dlouho vydrží bedla jedlá

Zatímco syrové houby uložené do mrazáku byste měli spotřebovat ideálně do dvou měsíců, tepelně upravené bedly tam vydrží klidně i rok. Pokud jde o uskladnění syrových bedel, nejlepší je nakrájet houby na menší kousky a ty pak vložit do plastové krabičky.

Která bedla není jedlá

První, daleko početnější (u nás několik desítek druhů), jsou drobné bedly z latinského rodu Lepiota. Slováci mají pro ně výstižné jméno bedlička. Z druhů tohoto rodu není jedlý žádný a naopak patří sem některé i prudce jedovaté druhy (např. bedla chřapáčová nebo bedla pleťová).

Která bedla je jedovatá

Bedla ostrošupinná. I na tu si dejte opravdu pozor, mívá velký klobouk a proto láká ke sběru. Je však jedovatá!

Jak poznat jedovaté bedly

Prudce jedovaté bedly

Jsou to většinou drobné druhy. Klobouk u největších jen zřídka přesahuje 10 cm a je pokrytý pouze drobnými šupinkami. Jejich prsten bývá tence blanitý, někdy i pomíjející. Žádný z druhů tohoto rodu není považovaný za jedlý.

Jak se pozná jedovatá bedla

Prsten bedly

Dobrým poznávacím znamením je prsten, který se nachází na nožičce (třeni) bedly. Pokud je tento prsten pohyblivý (dá se jím pohybovat po nožičce bedly nahoru a dolů), pak je houba jedlá.

Jak bezpečně poznat Bedlu

Jedlé bedly

Na povrchu klobouku jsou typické velké, měkké, hnědé šupiny a tmavý hrbol na temeni. Tuhý třeň zdobí kroužkovitý prsten, pozůstatek závoje v mládí halícího lupeny, kterým lze volně pohybovat nahoru a dolů. Dužina klobouku je oproti třeni měkká a jemná, a na rozdíl od jiných hub zpravidla nečerviví.

Která bedla je jedlá

Mezi houbaři jsou nejznámější „pravé bedly“ z rodů Macrolepiota a Lepiota, kam patří jedlá bedla vysoká. Kromě toho se však můžete setkat i s celou řadou dalších druhů, jako bedla červenající, bedla zahradní, bedla ostrošupinná, bedla kaštanová nebo třeba bedla zelenolupenná.

Jak vypadá bedla jedlá

Jedlé bedly

Na povrchu klobouku jsou typické velké, měkké, hnědé šupiny a tmavý hrbol na temeni. Tuhý třeň zdobí kroužkovitý prsten, pozůstatek závoje v mládí halícího lupeny, kterým lze volně pohybovat nahoru a dolů. Dužina klobouku je oproti třeni měkká a jemná, a na rozdíl od jiných hub zpravidla nečerviví.

Jak zpracovat bedly

Stačí je najemno nakrájet a přidat do smaženice nebo omáček, kde změknou a uvolní houbovou chuť. Další možností je obalit bedly na řízek nebo v těstíčku. Vylomte nohu, očistěte klobouček od největších šupin, mírně osolte a pusťte se do toho. Bedly je také mohou naložit do sladkokyselého nálevu.