Co se seje na jaře na pole
V dubnu jsou práce na polích v plném proudu. Sejí se jařiny, což jsou nejčastěji jarní pšenice, jarní ječmen, kukuřice nebo slunečnice. Půdu správně obděláváme po vrstevnicích a významně tak omezujeme vodní erozi.
Archiv
Co se dělá na poli na jaře
Jarní práce na farmě
Každé jaro je nutné pole ze všeho nejdříve "povláčet", jde především o to oraniště srovnat a velké hroudy rozbít, aby půda lépe vysychala. Vláčí se bránami, které ve spoustě lidí evokují spíše mučící nástroj, kvůli hrotům, ktéré se do hlíny zařezávají, a dělají tak svoji práci.
Archiv
Co se sklízí na poli
Nejznámějším symbolem léta na poli je sklízecí mlátička, lidově zvaná kombajn. Monstra ne nepodobná přízrakům hřmotně plující porostem, doprovázená oblaky prachu, sklízí především obilí. Ale umějí sklidit a vymlátit i celou řadu dalších plodin – řepku, mák, kukuřici, hrách, traviny na semeno a další.
Archiv
Co teď roste na poli
Co roste na poliLaskavec.Bér vlašskýBob obecnýLilek brambor.Cukrová řepa.Čirok zrnovýHrách setýJečmen setý
Kdy začít sázet zeleninu
Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.
Kdy začít dělat sazenice
Ideální doba, kdy s tímto úkonem začít, je začátek února až března. Pro tento účel volte semena a substrát určený pro výsevy, protože je vzdušný, přiměřeně chudý na živiny, což je v tomto případě žádoucí, a propustný. Proto, aby bylo předpěstování sazenic úspěšné, je nezbytné dodržet následující kroky.
Co děláme na jaře
Na jaře se vysazují jarní cibuloviny, krokusy, bledule, sasanky, lilie, tulipány, narcisy, hyacinty a další. Do konce dubna se mohou vysazovat stromky a keře, které dobře zalévejte, aby stihly do letních dní zakořenit. Vhodná doba je pro výsadbu například maliníku, ostružin, angreštu i rybízu.
Jak se mění priroda na jaře
K jaru neodmyslitelně patří nadšený zpěv ptáků, který se rozléhá široko do okolí. Velká část druhů se vrací z teplých dálin a zbytek začíná z přepeřováním do svatebního nebo letního šatu. První hnízdící pták u nás je křivka. Menší, barevný pták s charakteristickým zobákem.
Kdy končí žně
Žně jsou typ sklizně, kdy se sklízí především obiloviny (pšenice, ječmen, kukuřice, žito, oves atd.). V Česku a celém mírném pásu žně probíhají v létě, v období relativního sucha. Nejčastěji se sklízí od června do září.
Co se sází na pole
Jakmile v polovině května přejdou ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác, je ideální čas sázet fazole, kukuřice, cukety, artyčoky, vodní a cukrové melouny, ale také papriky, lilky nebo rajčata. Balkónová rajčata a bazalka jsou ideálními rostlinkami do truhlíků na slunná místa, stinná místa vyhovují například mátě.
Kdo žije na poli
Koroptev polníBažant obecnýZajíc polníHraboš polníKáně lesní
Co kvete Modre na poli
Rod Phacelia náleží do čeledi stružkovcovitých (Hydrophyllaceae) a čítá okolo 200 druhů pocházejících ze Severní a Jižní Ameriky. V současné době se u nás zatím k pěstování využívají pouze dva druhy: svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia Benth.)
Jaké plodiny pěstovat spolu
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
česnek | rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku |
fazole | ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev |
hrášek | kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát |
kapusta | celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn |
Proč neroste mrkev
Praskání kořene mrkve způsobuje nekonzistentní zalévání. Mrkev, která zůstane po určitou dobu v suché půdě a potom dostane najednou příliš vody, nabude a praská. Problému se vyhneme pravidelnou zálivkou a mulčováním, aby nikdy úplně nevyschla. Další příčinou pukání kořenů je pozdní sběr.
Jak daleko od sebe rajčata
Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.
Co se probouzí na jaře
V prvních jarních dnech nás brzy ráno začínají probouzet jarní ptáci a oslovují první květy jara, jako jsou sněženky, bledule, hlaváček jarní a jiné.. Každá rostlina je jiná. Květiny se liší různými tvary, barvami i délkou. Květiny můžeme pozorovat zrakem, lze si k nim přičichnout, abychom ucítili jejich vůni.
Jak poznat zralé obilí
Měření probíhá v zemědělském provozním vlhkoměru. A dá se poznat zralost i pouhým okem „Okem plnou zralost obilovin poznáme tak, že se klas takzvaně zaháčkuje, to znamená, že se ohne směrem dolů a že více než 75 procent nejhořejších kolének je zaschlých“ upřesnil agronom.
Co je to obilnina
Obilniny jsou rostliny z čeledi lipnicovité, využívané, šlechtěné a pěstované především pro svá semena – zrna či obilky. Obilí, obiloviny, také cereálie slouží především k lidské výživě. Opylení je převážně větrosnubné. Obilovina ve formě obilky představuje hlavní produkt obilnin.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Co se sází na zimu na pole
Nemůžeme samozřejmě zasadit vše, na co si vzpomeneme, jde jen o některé druhy, které mají podzimní výsev v oblibě. Jedná se především o zimní salát, ozimé cibule, mrkve, kadeřavou petržel, hlávkovou kapustu, česnek, ředkvičky, zimní pórek, špenát, pastinák.
Co se sazi na polich
Vedle žita, ovsa, ječmene a různých druhů pšenice se na poli nacházeli len pro výrobu plátna, různé odrůdy řepy a později brambory. Dříve se pěstovaly na poli dnes téměř neznámé odrůdy pšenice, jako špalda dvouzrnka a jednozrnka.
Co chrání zvířata na poli před jejich nepřáteli
Jak a proč je zbarvená většina živočichů žijících na poli Polní živočichové jsou zbarveni tak, aby splývali s okolím. Zbarvení je chrání před útokem nepřátel.
Co fialového roste na polí
Svazenka pochází z Kalifornie a u nás se pěstuje od devatenáctého století. Dorůstá 20 až 80 centimetrů, má modrofialové, světle modré nebo bělavé květy. "Zemědělci ji využívají především pro výrobu medu, proto u polí se svazenkou často vyrostou i včelíny.
Jak vypadá svazenka
Je to jednoletá rostlina, středně vysoká (70 – 80 cm) a medonosná. Má dlouhou periodu květu a meduje i při nízkých teplotách. Je to rostlina s rychlým růstem a vývojem, která kvete v květnu až červnu.
Co Nesázet spolu
Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.