Co se stane kdyz zemre papez?

Co se stane když zemře papež

Pokud papež zemře, tradičně jeho smrt ověřuje kardinál kamerlengo (komoří) tím, že třikrát osloví papeže jeho jménem. Pokud je toto oslovení bez odezvy, je papež prohlášen za mrtvého. Dnes papežovu smrt ověřuje lékařský personál a ověření kardinálem kamerlengem je jen rituální.

Odkud jde kour při volbe papeže

115členný volební sbor nazývaný konkláve. To sestává z kardinálů, jimž v den smrti nebo odstoupení papeže nebylo osmdesát let. Volba papeže probíhá za zavřenými dveřmi v Sixtinské kapli, kde jsou členové konkláve plně izolováni od okolního světa (ubytováni jsou v Domě svaté Marty uvnitř areálu).
ArchivPodobné

Jak probíhá volba papeže

– Volba začíná první den jediným odpoledním hlasováním. Zvolen je ten, kdo získá dvě třetiny hlasů. – Pokud není papež zvolen, volí se další dny a nanejvýš čtyři volební kola denně – dvakrát dopoledne a dvakrát odpoledne; dvě hlasování následují vždy těsně za sebou.

Kdo může být zvolen papežem

Pokud by jich bylo více, má se zato, že pro tento konkrétní případ je hranice zrušena. Sejít se musí 15–20 dnů po papežově smrti či odstoupení. Papežem může být zvolen každý muž, který se může stát katolickým biskupem.

Jak mluvi papež

Kromě španělštiny mluví italsky a německy. Na kněze byl vysvěcen 13. prosince 1969 arcibiskupem Ramónem Josém Castellanem. Po svěcení absolvoval další řádová studia (1969-1971) a formaci (1971-1972, Alcalá de Henares ve Španělsku).

Kdo byl první papež

Prvním papežem byl sv. Petr. Toto tvrzení se opírá o Matoušovou evangelium, kde se píše v kapitole 16, ve verši 18–19 „… a na té skále zbuduji svou církev a brány pekel ji nepřemohou.

Jak dlouho trvá konkláve

Volební proces může trvat několik dní. V minulých stoletích trval celé týdny nebo měsíce a někteří kardinálové dokonce během konkláve zemřeli. V jednom případě trvalo konkláve téměř tři roky. Proces je nastaven tak, aby se zamezilo zveřejnění jakýchkoli detailů volby – ať už v průběhu konkláve nebo po jeho skončení.

Kde žije papež

Odložil také tradiční červené boty. Po několika měsících se v květnu 2013 emeritní papež Benedikt vrátil ze svého dočasného domova v letní papežské rezidenci Castel Gandolfo do Vatikánu. Bydlí v klášteře Mater Ecclesiae ve vatikánských zahradách nedaleko baziliky svatého Petra.

Kde sídlil papež

Vatikánský palác (Palazzo Vaticano), kterému se říká také Apoštolský palác nebo Papežský palác, je oficiálním sídlem papeže.

Jak se jmenoval 15 papež

Benedikt XV., vlastním jménem Giacomo markýz della Chiesa, (21. listopadu 1854 Pegli u Janova – 22. ledna 1922 Apoštolský palác), byl v letech 1914 až 1922 v pořadí 258. papež katolické církve.