Co se stane z kompostu?

Co se nedává do kompostu

Do kompostu nepatří:zbytky masa a ryb.chemicky ošetřené zbytky, například slupky citrusových plodůmléčné výrobky.noviny a časopisy.plast, sklo, kov, textil.rostliny napadené chorobami.plevel s kořínky.

Co s hotovým kompostem

Hodí se naprosto všude. Na jaře neutratíte tolik za zahradní substrát, protože do každé směsi pro výsadbu patří díl kompostové zeminy; kompost rozložte ke stromům, vpravte ke květinám, dávejte na dno výsadbových jamek, na podzim vpravujte do rytých záhonů.

Kdy se má přehazovat kompost

Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně.

Co se starým kompostem

Vyzrálý kompost – má věk 6 až 12 měsíců. Prosátý (zbavený velkých částic) jej můžeme použít na přihnojení květin, zeleniny, trávníku a všude, kde je třeba. Z kompostu si můžete připravit i výživný výluh, například v podobě postřiku, který zásobuje rostliny živinami.

Jak dlouho se dělá kompost

Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok.

Jak správně kompostovat

Na spodek kompostu založíte vzdušnou vrstvu hnědého odpadu asi do výše 15 cm. Ten umožní provzdušnění a odtékání přebytečné vody. Na ni přijde tenčí vrstva zelená, vysoká asi 5–7 cm. Vrstvy střídáte a můžete je proložit i zbytky pečiva, kávovou sedlinou, použitými pytlíky od čaje, skořápkami vajec a ořechů.

Jak dlouho zraje kompost

Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok.

Jak dlouho hnije kompost

Kompost nezapáchá, pokud zapáchá, tak nekompostuje, ale hnije a je potřeba jej přeházet, promíchat, provzdušnit. Po cca 4-6 týdnech je hotovo a vnikl více či méně hrubý kompost.

Jak urychlit zrání kompostu

Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).

Kdo žije v kompostu

Co se děje v kompostu

Při dostatečné vlhkosti a teplotě jsou organické složky kompostu rozkládány živými organismy, které se živí organickými zbytky. Jsou to především houby, aktinomycety, řasy, kvasinky, bakterie, roztoči, červi, chvostoskoci a mnoho dalších drobných živočichů.

Jak správně pečovat o kompost

Pokud je kompost vlhký a nedrží, přehoď ho a přidej suchý materiál. Naopak pokud je suchý, zvlhči ho užitkovou vodou. Vzduch – pro dostatečný přísun vzduchu kompost po 4 – 8 týdnech po jeho založení přehoď. Teplota – vyšší teplota v počátečních týdnech po založení kompostu je důkazem dobrého průběhu kompostování.

Čím přikrýt kompost

Kompost můžete zakrýt netkanou textilií, skrz kterou se dovnitř dostane dostatek vzduchu a vody. Textilie také redukuje odpařování během velkých veder a zabraňuje tomu, aby kompost za silného deště promokl. I to totiž může proces tlení narušit. Ve větrných dnech je vhodné textilii zatížit několika dřevěnými latěmi.

Kde to hnije tam je kompost

Na Kompostu je originální hlavně název, protože ten jediný dokáže skutečně vystihnout to, co jiní po celém světě pojmenovávají názvy daleko honosnějšími. Holt, kde to hnije, tam je Kompost. Ostatně soudím, že kterýkoli web, co dokáže rozzuřit J. X. Doležala, stojí za shlédnutí.