Co se vzdušnými kořeny orchidejí?

Jak ostříhat kořeny u orchideje

Orchidej vyjměte z květináče, očistěte od všeho substrátu a ostříhejte jen ty špatné (duté a shnilé) kořeny, jež byly uvnitř květináče. Vzdušné kořeny vypadají velmi zdravě – ponechte je u rostliny. Pak její kořenovou část zhruba na hodinu ponořte do vlažné vody.
Archiv

Jak zachránit orchidej bez kořenů

Jednoduchý postup. Je důležité provést důkladné očištění kořenů a odstranit všechny mrtvé části. Poté je třeba kořenový systém důkladně vysušit a připravit průhlednou nádobu, která umožní pozorování. Zasaďte orchidej do této nádoby tak, aby vzdušné kořeny byly uvnitř a poskytovaly stabilní oporu.
Archiv

Co se starou orchidejí

Určitě připravte nový a pořiďte ten, který je určený přímo pro orchideje. Zvolte dostatečně velký obal, abyste nemuseli kořeny mačkat a nehrozilo by poškození. Vložte do něj orchidej a zasypte ji speciální zeminou. Obal doporučujeme průhledný, protože kořeny milují dostatek světla.

Jak zachránit umírající orchidej

* Všechny uhnilé kořeny odstřihněte. Ty kořeny, které jsou žluté až bílé nebo zelené neodstraňujte, z nich ještě mohou vyrašit kořeny nové. * Pokud rostlinka trpí nedostatkem vláhy, což při nedostatku kořenů určitě trpí, a má-li dostatek listů, ty nejstarší / nejspodnější listy odřízněte.

Kdy a jak stříhat orchideje

Po odkvětu

U většiny orchidejí se stonek odstřihne na bázi rostliny. Orchideje Phalaenopsis jsou schopné na stejném stonku vykvést ještě jednou. Po odkvětu stonek zařízneme k prvnímu širšímu očku od konce květního stonku. Pokud stonek nevykvete a začne schnout, seřízneme ho asi centimetr od báze rostliny.

Jak často se zalévají orchideje

Hlavním pravidlem je zalévat orchidej jednou za týden nebo jednou za 10 dní. Substrát nemá být příliš vlhký, zejména v zimních měsících. Zalévat se má vychladlou převařenou vodou nebo dešťovou. Tu můžete získávat i díky vysokovýkonnému čerpadlu do sudu, kterým pohodlně naplníte barely různých objemů.

Jak obnovit orchideje

Jak zachránit orchidej, když začala chřadnoutZkontrolujte kořeny. V prvé řadě vyndejte květinu z květináče.Odstraňte některé listy. Pokud vaší orchideji uhnívají kořeny, odstraňte spodní listy.Orchidej položte do vody.Orchidej přesaďte.Orchidej pravidelně roste.

Jak rozmnožit orchideje doma

Ořez kořenů: nejjednodušší metodou, jak množit orchideje, je odebrání části kořene ořezem. Kořeny oddělujte ostrými zahradnickými nůžkami. Mezitím si připravte nové květináče se substrátem vhodným na orchideje. Odstřižené části kořenů ošetřete popelem z dřevěného uhlí a kořínky pak jen zasaďte.

Jak oživit starou orchidej

Jak zachránit orchidej, když začala chřadnoutZkontrolujte kořeny. V prvé řadě vyndejte květinu z květináče.Odstraňte některé listy. Pokud vaší orchideji uhnívají kořeny, odstraňte spodní listy.Orchidej položte do vody.Orchidej přesaďte.Orchidej pravidelně roste.

Jak často koupat orchideje

Orchideje nikdy nezaléváme na list, v horku je dobré použít rosení a jednou za sedm až deset dní celý kořenový bal i s květináčkem ponoříme do vlažné vody, např. do kbelíku. Voda pro koupání rostlin nesmí být příliš teplá ani studená. Ideální je rozmezí 25 až 30 °C.

Jak Vzkrisit orchidej

Orchidej položte do vody

Nachystejte si nádobu, do které nalijte vodu v pokojové teplotě. Nechte ji několik hodin odstát. Poté do ní ponořte orchidej i s listy. Když rostlině chybí kořeny, musí nasát vláhu alespoň těmi zbývajícími.

Jak poznat že je orchidej přelitá

Pozor na přelití!

Listy uvadají, žloutnou, usychají a rostlina postupně odumírá. Přelití zjistíte, když se podíváte květině na kořeny. Zdravá orchidej má kořeny světle nazelenalé (většinou před zalitím) nebo zelené (po zálivce), pevné, neuhnilé a zakončené špičkou.

Kde se nejlepe daří orchideje

Orchideji se nejlépe daří na jižních, jihovýchodních a východních oknech. Západní strana je v létě příliš rozpálená a na severu zase v zimě chybí slunce. Orchideje potřebují vysokou vlhkost vzduchu a nesnesou suchý a prašný vzduch – nejlepší je proto pro ně pěstování v tzv. pokojových sklenících, popř.

Kde stříhat orchideje

U většiny orchidejí se stonek odstřihne na bázi rostliny. Orchideje Phalaenopsis jsou schopné na stejném stonku vykvést ještě jednou. Po odkvětu stonek zařízneme k prvnímu širšímu očku od konce květního stonku. Pokud stonek nevykvete a začne schnout, seřízneme ho asi centimetr od báze rostliny.

Čím zalévat orchidej aby kvetla

Pro správné zdraví vašich orchidejí je důležité dopřát jim měkkou vodu, nejlépe dešťovou. Dobrým zdrojem dešťové vody je i sníh, který můžete jednoduše nechat rozmrznou a následně s touto vodou (pokojové teploty) orchideje zalévat.

Jak opylit orchidej

Běžný způsob přenosu jednotlivých pylových zrn, jaký známe od ostatních rostlin, by nemohl stačit. Proto orchideje slepují veškerý pyl do jednoho nebo dvou shluků nazývaných brylky. Celé tyto brylky se nalepí na opylovače a ten je musí v dalším květu umístit přesně na bliznu.

Jak si doma vyrobit substrát pro orchideje

Vždy by měl v celkovém složení převažovat buď jednodruhový kůrový substrát, nebo cocochipsy. Dále se složení doplňuje mechy, čili rašeliníkem a bělomechem sivým v sušeném nebo živém stavu. Kromě toho se používá keramzit, perlit na drobné kousky. Dezinfekci zajistí troška jemného dřevěného uhlí.

Proč usychají květy orchidejí

Odpověď: Opad květů a poupat v zimě způsobuje na prvním místě nedostatek světla. Pokud navíc bylo delší dobu pod mrakem, určitě to k danému stavu přispělo. Jednou z příčin problému může být i topení, ale hlavním důvodem určitě není. Lidé pěstují phaly v panelácích na parapetech nad topením, tam je určitě sušší vzduch.

Na jakou světovou stranu dát orchidej

Dáváme ji proto zpravidla k oknu, a to do místnosti, kde je teplota přes den přes 22° Celsia (nikdy ne nižší než 17°C) a v noci okolo 18°C. Orchideji se nejlépe daří na jižních, jihovýchodních a východních oknech. Západní strana je v létě příliš rozpálená a na severu zase v zimě chybí slunce.

Jak se starat o orchideje aby kvetly

Aby vykvetly, zkuste svým orchidejím dopřát i hnojivo – na pokojové rostliny bez vápníku, nebo speciální pro orchideje. Je lepší hnojit častěji a v malých dávkách. Ustřižení stvolu až u báze není žádnou fatální chybou, orchidej může bez problémů vytvořit květní stvol zcela nový.

Jak dlouho vydrží květy orchideje

Květenství a zalévání orchidejí

Doba kvetení obvykle trvá čtyři měsíce. V případě, že rostlina získá potřebné podmínky, může se tato doba prodloužit o několik týdnů. Doba květu u velkých rostlin může dokonce trvat až devět měsíců! Vše záleží jen na velikosti, odrůdě a péči, kterou rostlině poskytnete.

Čím hnojit orchideje aby kvetly

Ze substrátu získávají orchideje jen minimum živin, proto je potřeba přihnojovat. Hnojit můžete tyčinkami nebo tekutým hnojivem. Tyčinky s hnojivem zapíchnuté do substrátu uvolňují živiny postupně. Tekuté hnojivo lze aplikovat se zálivkou nebo na listy.

Jak množit orchidej ze stonků

Množení orchidejí ze stonku

Třiceticentimetrový stonek bez květů se následně seřízne asi v hloubce jednoho centimetru v kořenech a umístí se do substrátu ze směsi rašeliny, písku, borové kůry a části substrátu od mateřské rostliny. Vzdušné kořeny se neprořezávají, po pár dnech vyraší nový výhonek.

Jaký substrát na orchideje

Zkušenosti pěstitelů doporučují substrát z piniové kůry nebo cocochipsy. Zadržují vodu, provzdušňují, jsou trvanlivé, dají se skladovat, jsou prosté škůdců.

Jak a kdy přesazovat orchideje

Přesazujeme na jaře, v září, ale i podle potřeby

Za několik měsíců by již mohlo být pozdě. Stejně tak, pokud se již nevejde do květináče. Vždy je však ideální přesazovat rostlinu, která je již po odkvětu a nebo alespoň teprve nakvétá. V tomto případě musíme být opatrní, abychom křehký stvol s květy neulomili.