Co se Zavařenými rajčaty?

Co s přebytečnými rajčaty

Pokud se vám urodilo rajčat víc, než stíháte zkonzumovat, pak vyzkoušejte recept nejen na domácí kečup, ale i rajčatovou salsu či čatní, případně polévky, které lze stejně jako většinu omáček zavařit a uchovat na zimu. V zimním období tyto zásoby jistě oceníte.

Co že Zavarenych rajčat

Zavařená rajčátka můžete použít nejen do boloňských špaget, ale také do domácích rajčatových protlaků a kečupů. Oblíbenou pochoutkou, kterou můžete ze zavařených rajčat uvařit je také čatní, nebo studená rajčatová polévka gazpacho!
Archiv

Jak zavařit rajčata na zimu

Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Jak pokrájet změklá rajčata Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.
ArchivPodobné

Jak nejlepe zavařit rajčata

Stačí si přichystat očištěnou zeleninu a rajčata (ta není potřeba loupat) a klasický nálev na klasické zavařované okurky. Do sklenice naskládáte co nejvíce rajčat a zeleniny a pevně zavíčkujete. Zavařujeme 20 minut na 80°C. Nám se ale osvědčilo zavařovat v myčce na nádobí.
Archiv

Co udělat z čerstvých rajčat

Rajčata chutnají skvěle v omáčkách, na pizze, na těstovinách, zapečená s masem a se sýrem, ale třeba i syrová – například italská dobrota caprese z rajčat, mozarelly, balzamica a bazalky je toho jasným důkazem.

Jak zpracovat na úrodu rajčat

Rajčata se skvěle uplatní v teplé i studené kuchyni, na zdobení a zavařování. Nejznámější zavařenina z rajčat je kečup. Rajčata obsahují asi 94 % vody, cukry, organické kyseliny, pektiny, vlákninu, něco bílkovin. Z vitaminů je to hlavně vitamin C, karoten a vitaminy skupiny B, z minerálů hlavně draslík, sodík a hořčík.

Co vše se dá zavařovat

Zavařovat se dají různé druhy ovoce, nejčastěji v podobě sladkých kompotů, marmelád, džemů či povidel. Ze zeleniny se typicky zavařují nakládané okurky, rajčata, čalamáda, lečo nebo červená řepa. Při zavařování je nutné dbát na čistotu zavařovacích sklenic a také na doporučené doby a teploty zavařování.

Jak zavařit rajčata na omáčku

Jak zavařit rajčatovou omáčku

Omáčku lze po absolutním vychladnutí mrazit, ale můžete si ji také zavařit a sáhnout po ní vždy, když nebudete mít čas stát dlouho u plotny. Nalijte hotovou omáčku do důkladně vymytých a vysušených sklenic, nechte vychladnout a pevně uzavřete. Pak zavařujte půl hodiny při 85°C.

Jak zavařit rajčata ve vlastní šťávě

Rajčata do sklenic pořádně stlačíme. Pokud si chceme vyrobit ochucená rajčata, prokládáme jednotlivé vrstvy rajčat dobře omytými bylinkami, dle naší chuti. Čistým ubrouskem otřeme sklenici, víčko pevně uzavřeme a zavařujeme min 30 min na 80 °C.

Jak se dělá rajčatová omáčka

Oloupaná rajčata a cibuli jemně nakrájíme, česnek prolisujeme, rozehřejeme olivový olej a cibuli a česnek osmahneme do mírného zhnědnutí, přidáme rajčata, protlak a bazalku, osolíme, opepříme a mírně dusíme 30 minut. Vše dochutíme a umixujeme do hladka. Podáváme k těstovinám.

Co se dá uvařit z rajčat

10 nejlepších receptů z letních rajčat: Od polévky až po šťavnatýPolévka z pečených rajčat • Autor: iStock.Pizza Margherita • Autor: F.O.O.D.Těstoviny carbonara s pečenými rajčaty • Autor: F.O.O.D.Rajčatová salsa • Autor: F.O.O.D.Gazpacho • Autor: F.O.O.D.Citronová kuřecí prsa • Autor: F.O.O.D.

Co udělat ze žlutých rajčat

Žlutá rajčata v kuchyni můžete využít jakkoliv. Od omáček, protlaků a salátů. Letos bude i nová odrůda ke zpestření zahrady, doufám, že bude tak chutná jako tyto.

Co zavařit na zimu

Zavařujeme hlavně ovoce zahradní – třešně a višně, jahody, meruňky, broskve, švestky, blumy a špendlíky, ale i rybíz a angrešt. Také lesní plody – mailny, ostružiny, borůvky a brusinky. Zavařovat můžeme i ovoce, které u nás neroste, ale je možné ho koupit – ananas, mango, kiwi a další.

Kdy se co Zavaruje

Zavařovat začínáme už během června, kdy dozrává první ovoce či zelenina, a skončit můžeme i pozdě na podzim, až zpracujeme poslední houby, dýně, švestky či jablka.

Jak zpracovat rajčata na zimu

Rajčata vyskládejte řeznou částí nahoru, teplotu sušičky nastavte na 60 °C a rajčata po 4 – 5 hodinách otočte. Jemně je zmáčkněte a postup opakujte, dokud rajčata nejsou vysušená. Pokud je stabilní teplé počasí, rajčata můžete sušit i na slunci. Sluncem vysušená rajčata jsou podle mnoha lidí nejchutnější.

Jak nejlépe uchovat rajčata na zimu

Nejjednodušším způsobem, jak si chuť léta uchovat například do zimy, je prosté zmrazení. Rajčata stačí podle libosti nakrájet nebo rozmixovat a následně v sáčcích zamrazit. Rozmixovanou směs můžete zároveň ochutit bylinkami. Výhodou mrazení je, že si zelenina zachová nejvíce vitamínů.

Co s rajčatovou omáčkou

Omáčka chutná výborně se špagetami nebo jiným typem těstovin, používá se jako základ pro přípravu dalších, zejména italských pokrmů. Rajčatová marinara je snadná na přípravu a rychle hotová; na stole ji máte do 20 minut.

Jak ochutit rajčatovou omáčkou

Vhodné koření do rajské omáčky

Přidáváme ho buď už k cibulovému základu nebo až zároveň s tekutinou. Mezi nejpoužívanější patří bobkový list, kuličky nového koření a pepře, hřebíček, tymián, mletá paprika. Může se přidat bujón. Na závěr ještě skořice a citrónová šťáva, někdy ocet.

Co udělat ze zelených rajčat

Nevadí, rozhodně je nevyhazujte, dají se totiž ještě využít. Jednak jim můžete trochu pomoci dozrát, jednak z nich můžete připravit třeba výtečný kečup nebo čatní. Rajčata jsou citlivá na mráz, takže je třeba plody sklidit dřív, než se ohlásí první podzimní mrazíky.

Co všechno se dá zavařit

Zavařovat se dají různé druhy ovoce, nejčastěji v podobě sladkých kompotů, marmelád, džemů či povidel. Ze zeleniny se typicky zavařují nakládané okurky, rajčata, čalamáda, lečo nebo červená řepa. Při zavařování je nutné dbát na čistotu zavařovacích sklenic a také na doporučené doby a teploty zavařování.

Co všechno Zavarujete

Zavařujeme ovoce a zeleninu, ale i houby, maso, ryby a také třeba hotová jídla nebo polévky. Zavařují se i šťávy, sirupy, džemy a marmelády.. Finanční náklady jsou poměrně přijatelné, zavařovat můžeme průběžně podle sezony.

Jak poznam že mi chytlo vicko

První známky kvašení uslyšíte snadno – pod víčkem uniká vzduch, syčí, bublá, jemně lupe, později začne tekutina ze sklenice unikat a zapáchat. Kvasící zavařenina produkuje plyny, které nadzvedávají víčko. Pozor, tohle už nejezte! Při otevírání buďte opatrní, sklenice bude trochu natlakovaná.

Jak dlouho zavařovat rajčata

Rajčata do sklenic pořádně stlačíme. Pokud si chceme vyrobit ochucená rajčata, prokládáme jednotlivé vrstvy rajčat dobře omytými bylinkami, dle naší chuti. Čistým ubrouskem otřeme sklenici, víčko pevně uzavřeme a zavařujeme min 30 min na 80 °C.

Jak využít rajčata

Rajčata jsou základní ingrediencí pro výrobu rajského protlaku, rajské šťávy, kečupu, čatní (chutney), salsy, leča (sterilizovaného i mraženého). Lahůdkou studené kuchyně jsou sušená rajčata, která se často uchovávají naložená v oleji.

Jak dlouho sterilovat rajčata

No a na závěr stačí dát do vymytých malých skleniček (počítejte s tím, že sklenička by se měla spotřebovat najednou, nejdéle do 24 hodin po otevření) a sterilizovat asi 20 min. při 80°C.