Co to je vývar?

Na co je dobrý vývar

Dodává vlhkost pleti, kterou tak pomáhá udržovat zdravou, hebkou a bez vrásek. Prospívá také vlasům a nehtům. Kostní vývar dále zajišťuje přísun vápníku, hořčíku a fosforu, které nás v kombinaci s kolagenem chrání před osteoporózou či artritidou, protože podporují správné fungování opěrné soustavy.
Archiv

Proč jíst vývar

Podporuje zdravý mozek, pomáhá chránit pohyblivost kloubů a celkovou vitalitu těla. Když vám není dobře, hrnek horkého vývaru vás zaručeně postaví na nohy. Když si dáte vývar před jídlem, snížíte tím příjem kalorií. Ve vývaru je želatina, zlepšující spánek, kognitivní funkce a působící proti stárnutí.

Jak ochutit vývar

Nezapomeneme vývar dochutit solí, pepřem a kořením. Až maso či zelenina hezky změknou, můžete jednotlivé komponenty z vývaru vylovit, nakrájet je na menší kostičky a vrátit zpět do vývaru, případně vývar slít a zeleninu použít například do rizota. Při používání koření jako bobkový list či nové koření.
Archiv

Proč pít vývar

Konzumací hovězího či jiného vývaru získáme mnoho vitamínů, minerálů, aminokyselin a významně podpoříme trávení (takže doporučuji pití nebo spíše usrkávání malého množství teplého vývaru během jídla). A tím, že podpoříme trávení, podpoříme např. i spalování tuku, imunitu a v neposlední řadě pomůžeme kloubům a vazům.
Archiv

Jak dlouho vydrží vývar

Po zchlazení vydrží vývar v ledničce až pět dní. Můžete ho také zamrazit, zmražený vývar vydrží přibližně tři měsíce.

Jak casto vývar

Klidně si ho můžete dopřát i každý den. Silný vývar je prostě zázrak pro naše tělo, ať už se rozhodnete připravit si slepičí, kuřecí, hovězí, rybí nebo ze zvěřiny. Uvařit si můžete pouze vývar z kostí nebo přidat i maso. Liší se vitamíny a minerály, které obsahují.

Jak dlouho se muze jíst vývar

Po zchlazení vydrží vývar v ledničce až pět dní. Můžete ho také zamrazit, zmražený vývar vydrží přibližně tři měsíce.

Co použít když nemám vývar

Některé polévky jsou proto založené na mléku (kyselka, koprová polévka), jiné uvítají přídavek rajčatového pyré (italské minestronky), další se například spoléhají na čarovnou moc vody z namáčení sušených hub. To vše jsou právoplatné chmaty a polévce opravdu prospějí, pokud není vývar po ruce.

Jak dlouho se dělá vývar

Ne vždy platí, že čím déle je vývar na plotně, tím lépe. Hovězí a vepřové můžete nechat táhnout klidně až 12 hodin, kuřecímu masu bohatě stačí 4 až 5 hodin a zelenině dokonce jen 1 až 2 hodiny. A ryby vařte nejdéle hodinu, po delší době se totiž z kostí začne uvolňovat vápník a vývar má pak nahořklou chuť.

Jak se dělá vývar

Hrnec s masem a vodou pomalu přiveďte k varu. Mezitím ještě přidejte kořenovou zeleninu a koření. Jakmile dosáhne voda bodu varu, snižte plamen na minimum tak, aby se vývar nevařil, ale doslova táhnul – jemně pobublával. Na povrchu začne vznikat pěna, kterou odebírejte děrovanou lžící.

Kdy dát sůl do vývaru

Půl hodiny před koncem vaření masa přidejte do vývaru očištěnou kořenovou zeleninu a zelené bylinky. Taky byste měli polévku v této fázi finálně nebo téměř finálně dosolit, a to zarovnanou lžičkou soli na jeden plánovaný litr polévky.

Co znamená táhnout vývar

02. Vývar nechte minimálně čtyři hodiny táhnout. To znamená, že voda bude těsně pod bodem varu a zjednodušeně řečeno platí, že čím déle budete maso a zeleninu při nižší teplotě vařit, tím bude vývar lepší.

Kdy se zkazí vývar

Bez problemu 3-4 dny. Zamrazit je taky reseni.

Jak zchladit vývar

Doporučujeme ho zprudka zchladit – položte hrnec do studené vody. Vodu můžete několikrát vyměnit. Po zchlazení vydrží vývar v ledničce až pět dní. Můžete ho také zamrazit, zmražený vývar vydrží přibližně tři měsíce.

Co dělat když se zakalí vývar

Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí.

Jak dlouho můžu jíst vývar

Po zchlazení vydrží vývar v ledničce až pět dní. Můžete ho také zamrazit, zmražený vývar vydrží přibližně tři měsíce.

Jak nemít zakalený vývar

Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.