Co to znamená konifery?

Kdy stříhat konifery

Nejlepší dobou na prořez jehličnanů je jaro nebo začátek podzimu.
Archiv

Jak daleko od sebe sázet konifery

Smrky sázíme na 50 až 60 cm, nejlépe do trojsponu, řežeme je individuálně, než se porost zapojí. Smrky trpívají v uzavřených, vlhkých polohách reznutím jehlic, houbovou chorobou, sypavkou. Další jehličnany sázíme podle druhu. Pokud se rozrůstají do šířky 80 cm, měla by rozteč být asi 70 až 80 cm.

Jak se starat o konifery

Venkovním koniferám ve volné půdě dopřejeme větší zálivku, obzvlášť před příchodem zimy, aby nedocházelo k vysychání rostlin v důsledku mrazů. Na zimu přikryjeme okolní půdu také vrstvou mulče. Pokud toužíte po efektním zvýraznění zahrady, velmi zajímavě působí barevná štěpka, která venkovní prostor pěkně zpestří.
Archiv

Jak často zalévat konifery

Častou chybou je každodenní, ovšem velmi povrchní zálivka celé plochy, kdy při následné kontrole zjistíte velmi malou vlhkost ve vrstvě 2 – 3 cm. Kvůli tomu dřevina málo tvoří přírůstky, jen přežívá a ztrácí krásný vzhled. Mnohem lepší je zalévání po několika dnech, ovšem vydatně.

Jak tvarovat konifery

I pomalurostoucí nádobové konifery, ale také normálně vysazené jehličnany, je potřeba čas od času vyštipovat a tím upravovat jejich tvar. Od května do začátku července můžeme prsty vylamovat narašení poupata a nebo lze u větších rostlin použít nůžky. Vylamujeme celé pupeny v případě, že chceme tvarovat korunu koniferů.

Jak rychle rostou konifery

Jalovec roste zpravidla keřovitě. Jehlice sedí v malých chomáčích, tři jehlice kolem větve. Jsou velmi špičaté, asi dvoucentimetrové. Šišky dorostou během tří let, když jsou zralé, zčernají a vytvoří typickou jalovcovou formu.

Kdy se sází konifery

Jehličnany se v ideálním případě sázejí na podzim. Mají dostatek času dobře zakořenit a do jara se připravit na začátek vegetačního období, kdy rostlina potřebuje hodně energie. Výjimkou jsou rostliny sázené do nádob, které se mohou vysazovat celý rok.

Kdy stříhat jedli

Nejvhodnější čas pro zaštipování jehličnanů totiž přichází ve chvíli, kdy se jim na jaře začnou prodlužovat výhonky (prýty). Způsobem, který předvádí Vlasimil Šindelář na videu můžete ošetřit nejen borovice, ale také smrky nebo jedle. Naopak tisy můžete seříznout bez obav i hlouběji. Velmi snadno a bohatě obrůstají.

Jak vyroste Konifera

Pokud jde o lokalitu, jehličnany jsou poměrně nenáročné. Pokud dostanou dostatek živin, světla i vláhy, a budete se o ně pravidelně starat, zejména je stříhat, resp. zaštipovat, budou dělat radost dlouhá léta. Většině druhů se lépe daří na slunných či polostinných stanovištích, ale zvládnou i stín.

Jaký strom má šišky

Smrk je nejčastějším jehličnatým stromem v Česku. Má krátké jehličky a dlouhé šišky, které často nacházíme na zemi. Borovice je jedním z nejvyšších jehličnatých stromů v Česku. Má dlouhé jehličky a malé šišky, které také najdeme na zemi.

Jak zachránit usychající smrk

Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.

Jak zkratit Jehlicnan

Když živý plot dosáhne požadované výšky, sestřihněte také vrchol, aby se řídký plot postupně zahustil. Mladý jehličnatý živý plot lze stříhat nůžkami na živý plot. Vysoký plot lze stříhat nůžkami na živý plot s dlouhými rameny. Jehličnatý živý plot nelze zmladit průklestem.

Jak poznat jedli od smrku

Rozpoznáte smrk od jedle Mnozí to nedokážou, a přitom je to tak jednoduché – na smrku rostou šišky dolů, na jedli stojí jako svíčky. Smrkové jehličky jsou kulaté a špičaté, jedle je má ploché a na rubu jsou dva světlé proužky.

Co to je douglaska

Douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii) je stálezelený jehličnatý strom z čeledi borovicovité (Pinaceae). Před poslední dobou ledovou byla domácí dřevinou jak v Severní Americe, tak i v Evropě. Po ní se však její výskyt uchoval jen v západní části Severní Ameriky.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Proč opadává stříbrný smrk

Poškození je způsobené mšicí smrkovou, u které došlo patrně vlivem teplé zimy k masivnímu přemnožení. Mšice sají mízu a tím poškozují strom. Jak se projevuje Napadení začíná od spodních pater směrem ke špičce stromu a od vnitřku stromu k vnějším částem větví.

Který strom má šišky nahoru

Šišky na větvích nevisí, ale vyrůstají vzpřímeně a ve zralosti se rozpadají na stromech. Dřevo jedlí patří mezi měkká dřeva a neobsahuje pryskyřici, v hospodářství je ceněno méně než podobné dřevo smrkové. Řada druhů má značný sadovnický význam, využití mají i aromatické esenciální oleje a pryskyřice.

Jak rychle roste douglaska

Douglaska tisolistá 'Argentea' – poměrně rychle rostoucí, stálezelený jehličnan. V 10ti letech dosahuje do výšky okolo 4 m. Roční přírůstky bývají okolo 30 cm, dle podmínek pěstování a péče.

Odkud pochází douglaska

Douglaska tisolistá je jehličnatá dřevina pocházející ze Severní Ameriky. V Evropě se začala pěstovat v roce 1827 ze semen přivezených Skotem Davidem Douglasem. Jedná se o vysoký strom a po Sekvoji vždyzelené je druhý nejvyšší jehličnan na světě. Ve své domovině dorůstá výšky kolem 100 m a průměru 5 m.

Proč žloutne tis

Jehličnany žloutnou, když chybí hořčík, draslík

Tomuto žloutnutí lze rychle a účinně zabránit mimokořenovou výživou (na list) 3–5% roztokem hořké soli (60 % K2O), kterou několikrát opakujeme. Zde připomínáme, že jehličnany potřebují pro optimální růst zejména draslík a hořčík.

Proč žloutne jehličí

Stejně jako lidé, i stromy potřebují ke svému životu a dobrému růstu kromě vody také dostatek důležitých prvků. Jedná se hlavně o draslík, vápník nebo fosfor. Nedostatek živin je jednou z příčin žloutnutí jehličnanů, hlavně smrků, které postihuje porosty napříč celou Českou republikou.

Co proti Sypavce

Na ochranu proti sypavce se doporučuje používat fungicidní postřiky ve čtrnáctidenních intervalech od poloviny července do října. Teplý průběh počasí posledních let ovšem posunuje počátek postřiku již do poloviny června. Vhodné jsou například fungicidy Dithane nebo Champion.

Jak zachránit suchý strom

V tu chvíli lze použít kombinaci několika opatření: rostliny postříkejte proti škůdcům (v tomto případě proti sviluškám), zastiňte pomocí stínovky celou plochu a dodržujte pravidelnou, ale ne přehnanou zálivku. Měli byste docílit toho, že smrček začne znovu obrážet, a poškození se do 2 až 3 let zcela ztratí.

Kde najdu jedli

Jedle je krásný strom rostoucí přirozeně v podhůří, nejčastěji spolu s bukem, se kterým vytváří jedlo – buková společenstva – tzv. jedlobučiny. Najdeme ji také v údolích, převážně jí vyhovují vlhká a stinná místa. Je velmi citlivá na znečištění ovzduší způsobené člověkem.

Jak sázet tis

Zakoupené keříky vysazujeme buďto na jaře, když odejdou poslední mrazíky, nebo naopak na podzim před tím, než teploměr klesne pod nulu. Kontejnerované dřeviny vysazujeme během celého roku kromě zimy. Sázíme-li tis jako samostatně stojící s vidinou košatého keře, je třeba mu poskytnout dostatek prostoru.