Co všechno produkují včely?

Co produkují včely

Včely lidé chovají ze dvou hlavních důvodů: získávání včelích produktů (med, vosk, propolis, mateří kašička, jed, pyl) opylovací činnost.

Co nám dávají včely

Včela nám „dává“ med, pyl, vosk, mateří kaši, propolis …

Co všechno muzeme od včel vyuzit

Vosk, který potom na plástvích zbyde používají včelaři k výrobě svíček za pomocí forem nebo ho mohou prodávat a další firmy ho pak používají k výrobě například:Kosmetických přípravků.Perníků a v celé gastronomii.Balzámů na rty.Dezinfekčních prostředků na dutinu ústní.Léků a různých léčivých mastí.
Archiv

Jak se vyrábí včelí med

Včely sbírají sladké šťávy (nektar, medovice) vytáhnutím sosáčkem, doplní ho několika vlastními enzymy a uloží do tzv. medného váčku. Následně jej donese do úlu a předá nektar jiným včelám, které ho uloží do buňky plástu, kde je nektar zahušťován a vysušován za vyšších teplot dokud není zralý.

Jak dlouho se dožívají včely

V sezóně se dožívá 5 – 6 týdnů. Dlouhověké zimní včely žijí 4 – 9 měsíců. Včely, které se vyrojily, jsou méně útočné než včely v úle. Je to způsobeno tím, že mají plné medné váčky medu, který sebou odnesly z úlu.

Co dělají včely v zimě

„Včely v zimě nespí, ale starají se o matku a teplo v úle. Vytvářejí podmínky, aby přežily. Nehibernují, ale moc se nepohybují. Potom, když teplota stoupne, mohou na chvíli opustit úl,“ říká.

Jaký je význam včel

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Jak důležité jsou včely

Bez včel by převládly tzv. větrosnubné rostliny, které by následně vytlačily většinu ostatních rostlin. To by mělo za následek vymizení živočišných druhů, které jsou na tyto rostliny navázány. Včely jsou tedy důležité pro zachování potravního řetězce lidí a zvířat, a pro udržení biodiverzity ve volné přírodě.

Co všechno potřebuje včelař

Základní včelařské potřeby pro práci se včelami jsou: včelařský dýmák, kleště na vyjmutí rámků, smetáček a rozpěrák. Na vytáčení medu a medobraní potřebujete odvíčkovací vidličku, cedník na med (dvojitý) a medomet. Medomet není na začátek hned potřeba nový. Můžete si koupit bazarový či si ho jen zapůjčit.

Co se stane když vymřou včely

Je to malé, nenápadné, ale na jeho existenci jsou závislé až čtyři pětiny všech rostlin. Jabloně, hrušky, třešně, švestky a angrešty by bez včel měly nižší úrodu až o dvě třetiny, řepka nejméně o třetinu. Do pár let by mohly zmizet tisíce druhů rostlin a s nimi i další hmyz, pro který jsou zdrojem potravy.

Co je včelí med

Med je hustá sladká a lepkavá kapalina, vytvářená včelami (případně i jiným hmyzem) sběrem a zahušťováním sladkých šťáv – především nektaru z květů (med květový) a medovice (med medovicový), kterou vylučují například mšice. Sběrem a přetvořením medovice vzniká medovicový med.

Proč se nekazí med

Včelí med se nekazí a díky vysokému obsahu cukru ničí bakterie. Obsah vody je velmi nízký, proto ani nekvasí. Obsah vody v medu se nejčastěji pohybuje mezi 14 a 18 %. Hranice 18 % obsahu vody zamezuje vznik organizmů v medu.

Jak daleko letí včela

Včela medonosná je schopná za pastvou uletět v jarním období cca 100 m až 1 km. Později se délka doletu prodlužuje na 2 až 4 km. Pro včely je důležité, aby v těchto „okruzích" měly dostatečnou nabídku nektaru, pylu, vody.

Co dělají včely v úlu

Jejich úkolem a vyhledávání a donášení potravy, zpracování medu, konzervování pylu, výstavba plástů, krmení matky, trubců a plodu, hlídají vchod do úlu, čistí jej a tak dále.

Co dělají včely na jaře

Jakmile se na jaře udrží počasí hezké alespoň pár dní za sebou (s denní teplotou vyšší než 10 °C), včely nesou z květů těchto jemných stromů první jarní pyl a nektar. Právě díky vrbám nastává prudký jarní rozvoj včelstev, který je klíčový pro celé léto i zbytek roku. Vrb je velké množství a kvetou postupně.

Co škodí včelám

Co včele škodí1) Nástavkový úl. Často padají názory, že nástavkový úl je špatný a velice odlišný od dutiny stromu.2) Mezistěny a jejich kvalita. Mezistěny se začaly do včelstev dostávat už koncem 19.3) Změna klimatu.4) Změna krajiny.5) Převčelenost krajiny.6) Nemoci.

Co by nebylo bez včel

Jen díky včelám máme velké množství zeleniny a ovoce, ale i některé druhy ořechů, oleje a další produkty. Ze 100 druhů rostlin, které tvoří 90 % světové produkce potravin, jich včely opylují většinu! Některé plodiny by bez včel zcela zmizely, například kakao, káva nebo vanilka.

Kdy začít chovat včely

Stejně jako u většiny chovů i u včel je dobré začít na jaře nebo v létě, tedy v době, kdy včelky už budou moci konat svoji práci. Ze zkušenosti pokročilých včelařů je však nejvhodnější dobou jaro.

Kde vzít včely

Nejlepší přehled budou mít včelaři v okolí (většinou se navzájem znají), případně z místního včelařského spolku. Včelstvo se dá koupit i čistě "komerčně" – někteří včelaři si přivydělávají tím, že vychovávají včelstva, která pak prodávají. Mívají inzeráty v časopisech i na internetu, takže se dají najít.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Co všechno obsahuje med

Med není jen fruktóza, ale obsahuje také celou řadu minerálních látek jako je železo, měď, fosfor, vápník, hořčík a stopové prvky mangan, kobalt, zinek, jód, fluor a kyselina křemičitá. Z vitamínů v medu najdeme vitamíny skupiny B a vitamín C.

Co obsahuje včelí jed

Jedový váček jedné včely obsahuje až 4 mg jedu. Jed tvoří přibližně 65 % vody, 27 % bílkovin a 8 % připadá na ostatní látky. Jed nemá stálé chemické složení, je to bezbarvá příjemně vonící látka, která po vysušení vytváří bílé krystaly.

Jak dlouho vydrží včelí med

Při běžných podmínkách, které jsou ve včelstvu mimo plod, to znamená do 25 °C, vydrží med v plné kvalitě rok i dva. Hlavní podmínkou trvanlivosti medu je nízký obsah vody. Proto včely vodu z medu pracně odpařují a posléze med zavíčkují, aby vlhkost opět nenasával ze vzduchu.

Proč se med nikdy nezkazí

Tajemství dlouhověkosti medu tkví především v jeho chemickém složení. Obsažené cukry jsou hygroskopické, což znamená, že absorbují vzdušnou vlhkost. Pokud se však nový med před skladováním dobře utěsní, vlhkost se vstřebávat nemůže a výrobek vydrží v nezměněné podobě prakticky navždy.

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.