Co dát do truhlíku na léto
Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.
Co lze zasadit do truhlíků v červenci
Do zastíněných truhlíků můžete zasadit třeba begonie, které si svou krásou v ničem nezadají s růžemi, nebo pivoňkami. Další květinou, upřednostňující stín je fuchsie, nebo balzamína. Všechny vyjmenované druhy mají spoustu barevných variant, takže vám nic nebrání v tom, abyste se blýskly nádherně rozkvetlými truhlíky.
Archiv
Co zasadit do truhlíku
Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.
Archiv
Jak kombinovat Truhliky
S čím kombinovat muškáty
Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.
Co dát na dno truhlíku
Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.
Co do květináče na slunce
Balkonové rostliny milující slunce jsou např.:Balkonové rostliny: petúnie, pelargónie, kadidlovník, bakopa, kopretiny pařížskáSezonní rostliny: vřes, gazánie, dvouzubec zlatý, maceška, zimní astry.Bylinky: levandule, oregano, rozmarýn, šalvěj, tymián.
Jakou zeleninu zasadit do truhliku
Nejlépe se bude v truhlíku dařit všem bylinkám, dále pak taková klasika jako jsou cherry rajčátka, chilli papričky, mrkev, cibule, fazolové lusky hrášek, ředkvičky nebo tzv. mini salátové okurky či klasické sladké papriky.
Co zasadit do truhlíků v červnu
Právě v červnu tedy můžete začít sázet převážně listovou zeleninu, ale můžete také vsadit i na některé druhy zeleniny kořenové a plodové. Vaší jistotou tedy bude například listový špenát, mrkev, roketa, červená řepa, černá ředkev, ředkvičky, hrášek, hlávkové zelí, pekingské i čínské zelí, raná kedlubna.
Jaké trvalky do truhlíku
Mezi trvalky okrasné listem vhodné do větších nádob patří třeba bohyška (Hosta), šalvěj lékařská, dlužicha (Heuchera) nebo různé druhy nižších trav. A pak samozřejmě bylinky. Tymián, oregano, máta, pažitka. Ano, ano většina bylinek jsou trvalky a měly by vám vydržet několik let.
Kdy sázet letničky do truhlíku
Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky. V případě, že máte jistotu, že se teploty pod nulu už nedostanou, můžete květiny vysadit na balkon dříve.
Co vysadit na slunné místo
Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.
Co pestovat v truhlíku
Zejména dobře se v truhlících daří celerům, ale také jarní cibulce, paprikám, rajčatům, ředkvičkám či kedlubnám. Substrát používá vlastní, z kompostu, a přihnojuje krystalickými hnojivy.
Jak zasadit rajčata do truhlíku
Sázení rajčat do květináče
Je to docela jednoduché. Rostlinku v květináči namočte do vody, nebo pořádně polijte, aby se snadno uvolnila. Pak opatrně rozrušte kořenový bal. Do nádoby, kde ji budete pěstovat, dejte drenáž, trochu substrátu, do ní položte rajče a zasypte zbylým substrátem.
Co dát do vysokeho květináče
Mrazuvzdorné rostliny ve velkých květináčíchRuj vlasatáBylinky.Javor dlanitolistýHortenzie.Rododendrony.Zimostráz.Šeřík.Zakrslá borovice.
Co do truhliku v kvetnu
V květnu si pak u nás lidé vyzvedávají truhlíky se vzrostlými, nejčastěji oblíbenými převislými muškáty nebo fuchsiemi, bohatě kvetoucími a obalenými poupaty. Po "zmrzlých" je jen posadí na svá okna, terasu nebo balkon," popisuje dále Lebišová.
Kdy sázet květiny do truhlíku
Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky.
Čím hnojit letničky
2 až 3 týdny před výsadbou letniček zapravíme do půdy proleželý kompost, případně vícesložkové hnojivo. Pokud je výsadba včasná, můžeme zarýpat koňský hnůj, v tomto případě je ale nejlepší zeminu vyhrnout, uložit vrstvu koňského hnoje, na něj vrstvu slámy, poté vrátit zeminu na své místo a přidat kompost.
Jak daleko od sebe rajčata ve skleníku
Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku vysazujeme tyčková rajčata do sponu 100 x 50 cm, na venkovním stanovišti do sponu volnějšího, asi okolo 100 x 70 cm. Keříčkové odrůdy na venkovním stanovišti pěstujeme ve sponu okolo 70 x 50 cm.
Co dát pod rajčata
Do jamky se hodí kompost, tráva i popel
Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.
Jak zasadit květiny do truhlíku
Substrát se do truhlíku přímo nesype, nejdříve se na dno truhlíku položí kamínky nebo střepy z hlíny tak, aby byly zakryty otvory pro odtok. Poté se truhlík dosype zeminou, cca do 1.5 cm pod horní okraj. Není nutno okamžitě hnojit, speciální substrát již hnojivo pro začátek růstu obsahuje.
Kdy hnojit letničky
Účinná výživa letniček
Chlévskou mrvu, která je u nás stále nejčastějším organickým hnojivem, zarýpáváme na podzim. Ve vegetačním období přihnojujeme letničky asi tak jednou za 10 až 14 dní nejlépe tekutými vícesložkovými hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku.
Jak často zalévat letničky
Pravidelná závlaha je nezbytná Aby lobelky bohatě kvetly, potřebují pravidelnou závlahu. Nesmí jí ale být moc, protože by jim pak uhnily kořínky. Nejlepší je tedy zalévat v okamžiku, kdy hlína svrchu oschne.
Čím se hnojí rajčata
Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.
Co nesnáší rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.
Co můžu zasadit k rajčatům
Pod rajčaty vytvářejí husté spodní patro, které podobně jako saláty zastiňují povrch půdy. Použít se dá i majoránka, petržel, pažitka, oregano, koriandr anebo šalvěj. Vhodná je také máta, ta navíc odpuzuje slimáky, musíme ale volit jen nízkou.