Co způsobuje fermentaci?

Co všechno se dá fermentovat

Mezi další potraviny vhodné k fermentování patří různé druhy zavařované zeleniny, např. okurky, vločky a semínka, kynutý chléb, rýže, česnek, mléčné výrobky (kefír, jogurty, sýr), sójové výrobky (tempeh, miso, omáčka shoyu), z masných výrobků například salám a podobně.

Co vzniká při fermentaci

Produktem fermentace mohou být i jednoduché cukry, jiné alkoholy, kyseliny, peroxidy aj.. Podle použitého mikroorganismu proběhne proces homofermentativní (jeden typ kvašení) nebo heterofermentativní, při němž vnikne větší spektrum látek.

Kde probiha fermentace

v mléce nebo ovocné šťávě. Častěji se však kvasinky nebo bakterie příslušného druhu a v patřičném množství dodávají, aby kvašení probíhalo rychleji, případně aby nenastalo jiné a nežádoucí kvašení.

Co všechno se dá kvasit

Kvasit se dá nejen zelenina a ovoce, ale v podstatě téměř jakákoli plodina či rostlina, tedy i ořechy nebo třeba medvědí česnek. V zemích bývalého Sovětského svazu je to dokonce i starý chleba, z něhož se vyrábí oblíbený alkohol.
Archiv

Jak doma fermentovat

V jednom litru vody rozmíchejte 20 g kvalitní soli jako je solný květ nebo himalájská sůl. Zeleninu očistěte a pokrájejte na menší kousky. Dejte jí do velké mísy nebo hrnce a dobře promíchejte. Přidejte solný roztok a nechte hodinu nebo i déle odstát.

Jak fermentovat jablka

Vodou zalijeme jablka v nádobě. Zakryjeme a necháme 3–7 dní v pokojové teplotě (do vzniku bublinek). Čím déle necháme fermentovat, tím bude chuť silnější. Podáváme vychlazené.

Co produkují kvasinky

Prvořadý význam mají dnes v kvasném průmyslu při výrobě lihu, piva, vína, pekařského droždí (viz článek Saccharomyces cerevisiae) a také některých mléčných nápojů. V krmivářském průmyslu nabývají význam krmné směsi z kvasnic.

Jak nastartovat fermentaci

Aby se mohlo nastartovat kvašení, je potřeba zamezit přístupu vzduchu k zelenině. Toho docílíte tím, že zelenina bude celá ponořená do nálevu a sklenice bude zavřená víčkem. Posledním krokem ve výrobě zdravé pochoutky je, že jí necháte ve sklenicích zhruba týden stát při pokojové teplotě, dokud nezačne kvasit.

Co je to ferment

Jsou to potraviny kvašené, nebo se jim také říká kysané. Nejvíce známé je kysané zelí. Ovšem kvašené potraviny nejsou omezené pouze na zelí nebo kvašené okurky. Můžeme využívat mnohem více, od kvašených zelenin, divokých bylin, přes kvašenou soju, pečivo až po různé nápoje a speciality.

Jak dlouho trva fermentace

Primární fermentace trvá asi 5-10 dnů, v závislosti na druhu koncentrátu a teplotě při fermentaci. Primární fermentace je ukončena, když ustanou bubliny v kvasné zátce a hladiny v obou polovinách kvasné zátky se vyrovnají.

Jakou zeleninu lze fermentovat

Fermentovat lze téměř cokoliv, a to od okurek, salátu, dýně, mrkve, ředkviček, celeru až po květák nebo brokolici. Benefitem takto upravené zeleniny je dobrá stravitelnost pro tělo. Vybírejte vždy čerstvou zeleninu, a nikoliv natlučenou nebo nahnilou.

Jak dlouho trvá fermentace

A fermentace může začít. Celý proces trvá 2 až 7 dní podle typu odrůdy.

Jakou zeleninu fermentovat

Naložit můžete cokoliv. Cibuli, mrkev, červenou řepu, čínské zelí, bílé nebo červené zelí, ředkvičky… Na 1 kilogram zeleniny je třeba 20 g soli. Zeleninu nejdříve nakrájejte, dochuťte (můžete použít pepř, česnek, chilli, kmín, kopr) a důkladně osolte.

Jak fermentovat v medu

Fermentace se tedy rozjíždí ve chvíli, kdy med zvlhne při špatném skladování – anebo se nastartuje záměrně, stačí trocha vlažné vody a pokojová teplota. Vyšší vlhkost rázem aktivuje přítomné enzymy a mikroorganismy a ty zahájí fermentační proces. V průběhu kvašení se produkují kyseliny, tudíž stoupá kyselost medu.

Kde se berou kvasinky

Nejčastější příčiny kvasinkové infekce

Kvasinky tak mají možnost žít v převaze a sliznice je náchylnější na vznik infekce. Jiné narušení pH sliznice: k těmto faktorům patří menstruace, pohlavní styk, pobyt v bazénu s vodou obsahující desinfekční přípravky, nevhodné prostředky používané k intimní hygieně a podobně.

Kde se berou kvasnice

Základní součástí droždí neboli kvasnic jsou pekařské kvasinky zvané Saccharomyces cerevisiae Hansen, které se získávají biotechnologickým postupem množení čistých kvasničných kultur. Dalo by se říci, že jsou to takové mikro houby a ty se začnou pomocí cukru z melasy za přítomnosti kyslíku a přídavku živin rozmnožovat.

Proč jíst fermentované potraviny

Proč jíst fermentované potravinylepší stravitelnost potravin.zlepšení střevní mikroflóry a zažíváníposílení imunity.zabránění rozvoje bakteriálních infekcíeliminace toxických látek z potravin.potenciální zmírnění alergií

Jak fermentovat pyl

Pokud chcete fermentovat, existuje k tomu více postupů. Nám se osvědčilo fermentování v medu. Pylová zrna namočíme do vody, ale ne moc, aby zrna ve vodě neplavala. Poté přidáme mokrý pyl do medu v poměru 1:4 a necháme ho 14 dní odležet.

Jak se rychle zbavit kvasinek

Na kvasinky platí antimykotická léčba

Pokud se potvrdí kvasinkový původ, je potřeba absolvovat antimykotickou léčbu. Při ní se používají jak masti a gely, tak vaginální tablety nebo globule. I před jejich zavedením je vhodné provést výplach, který funguje jako doplňková léčba k vyčištění pochvy.

Co nejíst při kvasinkové infekci

Při kvasinkové (někdy uváděné jako protikvasinkové) dietě se nesmí konzumovat cukr, bílá mouka, bílá rýže, průmyslově zpracované potraviny a sladké ovoce.

Jak se dají chytit kvasinky

Kvasinková infekce není jen záležitostí žen. „Kvasinková infekce může být pohlavně přenosná. Přenáší se při nechráněném pohlavním styku, a to obousměrně – ze ženy na muže i naopak,“ vysvětlila gynekoložka Radka Gregorová.

Jak zabít kvasinky

Velmi dobrou prevencí, ale i doplňkem léčby je zvýšená konzumace cibule, česneku, křenu – tedy potravin, které jsou přírodními antibiotiky a působí i proti kvasinkám. Grapefruitová jadérka také brzdí bujení kvasinek, bakterií, virů, používá se z nich hlavně extrakt.

Co to znamená fermentace

K fermentaci dochází, když se organická (živá) hmota pomocí enzymů přemění na energii. Během tohoto procesu se mikrobi živí cukry a škroby a dále je štěpí na alkoholy a kyseliny. To potraviny jednak konzervuje a také obohacuje o prospěšné bakterie zvané probiotika.

Na co je dobrý pyl

Na co včelí pyl působí příznivě normální fungování: imunitního systému – díky obsahu enzymů a vitamínů hormonálního systému žen – u žen například v období klimaktéria a období mentruace. na všechny metabolické funkce těla, na naše srdce a správné složení krevních tuků

Co obsahuje perga

Je zvláště bohatý na vitamin P (rutin), provitamin A (βkaroten), různé minerální látky a oligoelementy (zejména draslík a železo), éterické oleje, enzymy, pigmenty a další biologicky aktivní přírodní látky.