Kdy se sází hrášek
Hrách setý snáší chlad, dá se tedy vysévat přímo na záhon velmi časně, už od druhé poloviny března. V dobrých podmínkách vyklíčí už za dva týdny. Sklizeň prodloužíme, pokud hrášek vyséváme ve dvoutýdenních intervalech, můžeme rovněž střídat odrůdy.
Archiv
Jak správně zasadit hrášek
Jak sázet hrách
Hrách vyséváme do řádků vzdálených od sebe 12 až 15 centimetrů. Někteří zahradníci sázejí na husto, jiní preferují řidší porost a vzdálenost mezi řádky tak může být i více než 20 centimetrů. Vzdálenost mezi semeny v řádku závisí na druhu a odrůdě, proto je vhodné vždy dodržet doporučení na obalu semen.
Archiv
Kdy nejpozdeji vysadit hrášek
Téměř zapomenutý je už dnes hrách s fialovými lusky. V závislosti na odrůdě můžete vysévat od poloviny března do května. Do řádků vzdálených přibližně 40 cm sejte zrnka hrachu v odstupu 3 až 5 cm do hloubky přibližně 3 cm. Zahrňte a půdu lehce přimáčkněte.
Jak hluboko zasadit hrášek
Jednotlivé hrášky vysazujte v rozestupu 3–5 cm od sebe, asi 5–8 cm hluboko. Ideální je vysévat semena ve dvojitých řádcích po obou stranách opory (řádky v rozestupu 12–15 cm od sebe).
Archiv
Jak si zasadit hrášek na balkoně
Hrášek můžete sázet přímo do půdy nebo do květináče. Pokud sázíte do květináče, naplňte ho zahradní zeminou a na povrch vysypte semena hrášku. Zakryjte je tenkou vrstvou zeminy. Do truhlíku (jako vždy samozavlažovacího) o velikosti 80 cm se mi vejdou 2 řady hrášku, v každé řadě cca 10 rostlinek.
Co dát po hrášku
Poslední várku hrášku můžete vysévat až koncem června, sklízet pak budete v září. Pro sklizeň na podzim vyberte pozdní odrůdy. Hrách nemusí mít samostatný záhon, můžete ho pěstovat ve společnosti jiné zeleniny, třeba celeru, salátů, brokolice, okurek nebo mrkve. Ve stejný čas můžete vysévat i fazole (dietní luštěniny).
Jak pěstovat hrášek v květináči
Hrášek můžete sázet přímo do půdy nebo do květináče. Pokud sázíte do květináče, naplňte ho zahradní zeminou a na povrch vysypte semena hrášku. Zakryjte je tenkou vrstvou zeminy. Do truhlíku (jako vždy samozavlažovacího) o velikosti 80 cm se mi vejdou 2 řady hrášku, v každé řadě cca 10 rostlinek.
Kam zasadit hrách
Časné výsevy dobře využijí zimní vláhu a jsou také méně napadány škůdci. Sejeme do 30–40 cm vzdálených řádků do druhé nebo třetí trati, hrách není náročný na živiny. Sejeme-li dostatečně brzo, můžeme zvolit i řidší výsev než se doporučuje; rostliny se rozvětví a dobře zaplní prostor.
Co zasadit vedle hrášku
Co zasadit vedle hrášku:Mrkev.Česnek.Pórek.Kopr.Salát.Rajče.Paprika.Ředkvičky.
Které rostliny se nesnáší
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Jak se starat o hrášek
Jak pečovat o hrášek v truhlíku
Pamatujte, že hrášek má rád vlhkou půdu, ale ne přemokřenou. Zalévejte ho tedy spíše častěji, ale menším množstvím vody. Nezapomínejte občas hrášek i pohnojit – alespoň jednou za 3 týdny. Hrášek je relativně nenáročná rostlina, ale může být náchylná na škůdce a nemoci.
Jak pěstovat hrách na balkoně
Hrášek můžete sázet přímo do půdy nebo do květináče. Pokud sázíte do květináče, naplňte ho zahradní zeminou a na povrch vysypte semena hrášku. Zakryjte je tenkou vrstvou zeminy. Do truhlíku (jako vždy samozavlažovacího) o velikosti 80 cm se mi vejdou 2 řady hrášku, v každé řadě cca 10 rostlinek.
Co nesnáší rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.
Kdy dát sazenice na balkon
S výsevem začněte v březnu. Pokud máte velké jižní okno, můžete začít i dříve. Mladé rostliny dejte ven od dubna, pokud je balkon slunný a chráněný před větrem. Na teplomilnou zeleninu jako rajčata, lilky a papriky je ideální jižní balkon.
Co dát pod rajčata
Do jamky se hodí kompost, tráva i popel
Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.
Co se snese s okurkou
Okurka je protiva
Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí.
Jak pestovat hrách na balkoně
Hrášek se v pohodě vejde do truhlíku (dvě řady, s mezerami 5 cm od sebe), fazole je o něco náročnější a je lepší na ně mít větší nádobu (30 cm průměr pro 3 rostliny). Hrášek stačí vysít podle návodu od semenáře a v momentě, kdy rostlinky vykouknou, tak ještě přidat tyčky, po kterých se budou šplhat.
Co můžu zasadit k rajčatům
Pod rajčaty vytvářejí husté spodní patro, které podobně jako saláty zastiňují povrch půdy. Použít se dá i majoránka, petržel, pažitka, oregano, koriandr anebo šalvěj. Vhodná je také máta, ta navíc odpuzuje slimáky, musíme ale volit jen nízkou.
Jak hluboko koření okurky
Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.
Kdy sázet na balkon
Zelenina ve vzrostlých sazenicích by měla být na balkónech od poloviny května, ale některé druhy můžete vysadit už v dubnu. V dubnu sázejte hrášek, fazole, ředkvičky, saláty, mrkev, petržel, mátu, meduňku, tymián, levanduli. Sazenice zasaďte večer, zalijte a dva dny chraňte před přímým sluncem.
Co mají rády rajčata
Rajčata mají rády propustnou dobře prohnojenou půdu a proudění vzduchu, ovšem ne průvan. Spolu s okurkami a paprikami patří do první trati, to znamená mezi nejhladovější zeleninu vůbec. Nezapomeňte je přihnojit kvalitním organickým hnojivem až půjdou do květu a později také průběžně při tvorbě a dozrávání plodů.
Jak často zalévat sazenice okurek
Okurky ocení zálivku, kterou budeme provádět spíše méně často, zato vydatně a důkladně. Rostlina si pak vytvoří lepší kořenový systém. Okurky stačí zalévat 1–2x týdně tak, aby se voda dostala cca 10–20 cm pod povrch půdy.
Kdy sázet sazenice okurek
Můžete si zvolit dva způsoby – sázení okurek ze semene nebo ze sazenic. Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.
Jak rychle rostou rajčata
Výhodou vlastního pěstování rajčat je možnost sklidit plody rovnou na stůl nebo pro zpracování, tedy s nejlepšími chuťovými vlastnostmi. rajčata začínáme sklízet za 8–10 týdnů po výsadbě, plody nenecháme přezrávat, neboť by měkla a praskala.
Jak přírodně hnojit rajčata
Draslík podporuje kvetení a tvorbu plodů, proto se poohlédněte po hnojivu NPK v poměru 5-10-10. Kromě základních prvků potřebují rajčata také dostatek mikroživin, hlavně hořčíku. Pokud rostliny trpí nedostatkem hořčíku, končí jejich růst zakrněním, protože tato živina pomáhá rostlinám správně vstřebávat dusík a fosfor.