Jak hnojit hrášek?

Jak pěstovat hrášek doma

Hrášek je opravdu nenáročná rostlina. Vzešlé rostlinky jsou otužilé a snáší i mírný mráz, posléze hrách nejlépe prospívá při teplotách kolem 15 °C. Zalévat nemusíte příliš často, aby ale byly lusky dostatečně šťavnaté, nesmí půda zcela vyschnout. Záhonky odplevelujeme a pravidelně okopáváme.
Archiv

Jak hluboko síť hrách

Hrách musí mít hlubší výsev, poléhavé hrachy vyséváme do řádků 25 – 30 cm od sebe, v řádcích po jednom na vzdálenost 3 – 5 cm, do hloubky 4 – 5 cm, semena šplhavých odrůd vyséváme do hnízd po 3 až 4 zrnech, do hloubky 4–5 cm a hnízda klademe 10–15 cm od sebe.

Kdy nejpozději zasadit hrášek

Klíčem k pěstování hrášku je zasadit ho brzy na jaře, aby dozrál, dokud je ještě chladné počasí. V našich klimatických podmínkách je ideální vysévat hrášek v březnu nebo nejpozději v dubnu. V teplejších oblastech se dá pěstovat i podzimní hrášek, který ovšem není tak chutný jako ten jarní.

Jak nechat vyklíčit hrášek

Naklíčit hrách je velice jednoduché: vezměte vhodnou nádobu, vsypte hrách a zalijte studenou vodou. Nechte 24 hodin máčet. Pak vodu slijte a hrách v nádobě nechte klíčit. Hrách pravidelně proplachujte, kuličky vám nesmí oschnout.

Co zasadit k hrášku

Hrášek můžeme pěstovat ve společné kultuře třeba s ředkvičkami, salátem, kedlubnami, mrkví, cuketami nebo okurkami. Špatní sousedé pro něj jsou všechny cibuloviny, brambory a rajčata. Hrášek je obecně docela otužilý a vzešlým rostlinkám nevadí ani teploty lehce pod nulou, „ustojí“ až -3 °C.

Co dát po hrášku

Poslední várku hrášku můžete vysévat až koncem června, sklízet pak budete v září. Pro sklizeň na podzim vyberte pozdní odrůdy. Hrách nemusí mít samostatný záhon, můžete ho pěstovat ve společnosti jiné zeleniny, třeba celeru, salátů, brokolice, okurek nebo mrkve. Ve stejný čas můžete vysévat i fazole (dietní luštěniny).

Jak casto Zalevat hrách

Zálivku aplikujeme pravidelně zejména po výsevu, při vzcházení rostlin, při květu a nasazování lusků. Přihnojování hrachu není nutné. Rostlina si z půdy umí získat poměrně dost živin také díky symbiotickým bakteriím na kořenech.

Kdy je zralý hrášek

No ale začátečníci bych poradil : zralý hrach poznáte hmatem na lusku. Jestli budou v lusku tvrdé kulaté bobule, je hrášek zralý. Popravdě je hrách zralý tehdy,když lusky zežloutnou a ztvrdnou. Pokud je hrách zralý k přímé konzumaci,řídíme se velikosti plodů.

Co zasadit vedle hrášku

Co zasadit vedle hrášku:Mrkev.Česnek.Pórek.Kopr.Salát.Rajče.Paprika.Ředkvičky.

Co sázet po hrášku

Poslední várku hrášku můžete vysévat až koncem června, sklízet pak budete v září. Pro sklizeň na podzim vyberte pozdní odrůdy. Hrách nemusí mít samostatný záhon, můžete ho pěstovat ve společnosti jiné zeleniny, třeba celeru, salátů, brokolice, okurek nebo mrkve. Ve stejný čas můžete vysévat i fazole (dietní luštěniny).

Jak dlouho klíčí hrášek

Rané typy můžete sklízet již za 11–12 týdnů po výsevu, pozdní za 13–14 týdnů. Cukrový hrášek určený ke konzumaci i s lusky nevydrží moc dlouho čerstvý.

Jak daleko od sebe sázet hrášek

Jednotlivé hrášky vysazujte v rozestupu 3–5 cm od sebe, asi 5–8 cm hluboko. Ideální je vysévat semena ve dvojitých řádcích po obou stranách opory (řádky v rozestupu 12–15 cm od sebe). Jako opora může sloužit pletivo nebo tyče s nataženými provázky mezi nimi.

Kdy plodí hrách

Protože máme sklizeň spojenou s počátkem léta, neuvědomíme si, že tento druh zeleniny sice klíčí velmi rychle, avšak dozrává až po třech měsících od výsevu. Často zbytečně čekáme s výsevem na konec dubna či dokonce květen, i když v teplejších oblastech můžeme poprvé vysévat už koncem března.

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Proč je hrášek horký

V určité fázi se totiž cukry, které dávají hrášku jeho sladkost, mění na škroby. Hrášek už je pro nás přezrálý, je tvrdý a hořký. Nejspolehlivějším řešením zůstává jednoduše ochutnávka. Abychom hrášek ochránili před škůdci, například mšicemi, můžeme vedle něj zasadit třeba šalvěj.

Jak dlouho roste hrášek

Rané typy můžete sklízet již za 11–12 týdnů po výsevu, pozdní za 13–14 týdnů. Cukrový hrášek určený ke konzumaci i s lusky nevydrží moc dlouho čerstvý.

Kdy se sází hrášek

Kdy sázet hrách

Semena hrachu klíčí i při nízkých teplotách. Mezi zahrádkáři se termíny pro výsev hrachu různí. Někteří čekají na konec dubna až začátek května, ovšem v teplejších oblastech můžeme semena vysévat již koncem března.

Jak se starat o hrášek

Jak pečovat o hrášek v truhlíku

Pamatujte, že hrášek má rád vlhkou půdu, ale ne přemokřenou. Zalévejte ho tedy spíše častěji, ale menším množstvím vody. Nezapomínejte občas hrášek i pohnojit – alespoň jednou za 3 týdny. Hrášek je relativně nenáročná rostlina, ale může být náchylná na škůdce a nemoci.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Jak správně zamrazit hrášek

Hrášek vaříme 3 – 5 minut, scedíme, hned ochladíme ve studené vodě, necháme odkapat a oschnout. Naplníme ho do mikrotenových sáčků nebo například plastových kelímků a necháme zmrazit. Obaly (sáčky, kelímky) ve kterých hrášek zmrazujeme musí být dobře uzavřeny, abychom zabránily vysychání.

Kdy je zralý hrách

Popravdě je hrách zralý tehdy,když lusky zežloutnou a ztvrdnou. Pokud je hrách zralý k přímé konzumaci,řídíme se velikosti plodů. konzumovat k přímému jídlu ho můžeme v okamžiku,kdy se začnou uvnitř lusku tvořit semena,hrášky.

Které rostliny se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Co s čerstvým hráškem

Syrový je vděčnou a hodnotnou zeleninou pro děti, svěží barvou a chutí doplní saláty nebo pomazánky. V teplé kuchyni jsou z něj výborné a oblíbené polévky nebo teplá příloha k masu. Cukrový hrášek je součástí zeleninových směsí hlavně v asijské kuchyni.

Jak sterilizovat hrášek

Hrášek vyloupeme z lusků. Z vody a soli si připravíme 2%-ní roztok – 20 g soli na 1 litr vody. Nálev necháme přejít varem. Hrášek naplníme do sklenic, zalijeme nálevem a sterilizujeme cca 20 – 25 minut těsně pod bodem varu vody.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.