Kdy stříhat živý plot ze smrku
Někdo říká, že smrk se má nechat vyrůst na požadovanou úroveň a pak stříhat. Jenže postupným sestříháváním smrk zahustíte. Takže klidně hned další rok po zakořenění smrky stříhejte. Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy.
Kdy stříhat živý plot z habru
Snadno zmlazuje z kořenů a má ohromnou regenerační schopnost. Řez provádíme jednou až dvakrát ročně. Poprvé řežeme koncem června. Druhý řez je možný na podzim.
Archiv
Kdy stříhat živý plot z Tůjí
Túje je ideální stříhat alespoň dvakrát do roka. První období nastává v červnu, kdy se odstraní převážně přečnívající výhonky. Druhý a větší řez se provádí na podzim. Tehdy je potřeba určit finální tvar rostlin a zabránit jejich rozrůstání nechtěnými směry.
Archiv
Kdy stříhat živý plot z ptačího zobu
Tento zakrsle rostoucí druh nepotřebuje žádný řez. Jen výjimečně je dobré provést lehké prosvětlení koruny. Vysazené živé keře poprvé prostříháváme v předjaří a podruhé koncem června, kdy ukončí druhou růstovou fázi. Je-li to zapotřebí, můžeme třetí a poslední řez provést ještě v září, ale nejpozději počátkem měsíce.
Jak omladit živý plot
Pravidelné stříhání
Pak vydrží pěkné a husté i desítky let. Tvarovaný živý plot se stříhá jednou nebo dvakrát ročně, záleží na tom, zda dřevina roste rychle, nebo pomalu. Ty první se doporučuje zkracovat v květnu a například v červenci, u pomalu rostoucích stačí vzít nůžky do ruky jen jednou do rok.
Jak odstranit živý plot
Někdy se radí ořezané rostliny podkopat a pak ořezané části zakrýt zeminou. Tak dojde k postupnému odumření kořenů. A nebo – což může být s ohledem na velikost plotu poměrně nákladné – kořeny vykopat. Problém může být i samotné vyřezávání starých keřů.
Jak rychle roste živý plot z habru
Habry jsou velmi odolné vůči mrazu, snášejí vedro a ročně přirůstají 25 až 35 cm. Po výsadbě sazenic habru je dobré je zalít alespoň 10 litry vody a zamulčovat kůrou.
Jak zkrátit živý plot
Živý plot bude třeba zastřihnout hned na začátku a zkrátit značnou část jeho výšky pomocí řetězové pily. Možná ho budete chtít zkrátit na výšku pouhých 1–1,2 metru. Tím podpoříte rychlý růst nových výhonků, které pak můžete zastřihávat a tvarovat během růstu.
Kdy je vhodné stříhat živý plot
Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.
Čím ostříhat živý plot
Čím stříhat živé ploty
Zahradnické nůžky použijte pro zastřihávání malých výhonků. Pro práci ve výškách si pomůžete teleskopickými nůžkami. Nemusíte tak na štafle. Pro silnější větve si pořiďte motorové benzinové, elektrické nebo akumulátorové nůžky, vhodné pro stříhání živého plotu.
Jak daleko od plotu může být živý plot
Nudisty chránil živý plot
Obratem přišla obsílka s vyčíslenou škodou 70 tisíc korun, píše Kamila do seriálu Sousedské války. V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m.
Jak daleko od plotu vysadit habr
Při zakládání živého plotu vysazujeme nejčastěji 2 rostliny habru obecného na metr plotu. Při tomto sponu dochází k optimálnímu zápoji a rostliny si při tom nekonkurují. Pokud sázíme sazenice habru ve dvou řadách, použijeme trojúhelníkový spon.
Kdy sázet živý plot z habru
Habrový živý plot – na podzim je nejvhodnější doba pro jeho výsadbu.
Jak tvarovat živý plot
Větve s listy (i větve s jehličím) by měly mít vysazené dřeviny už od země a tvar u vrcholu by měl být o cca 10 procent užší než u základny. Zužováním živého plotu směrem vzhůru až o 10 procent předejdeme škodám, které by jinak způsobil sníh a vítr. Tvarovaný živý plot musíme seříznout dvakrát ročně – na jaře a v létě.
Jak Zmladit živý plot
Zmlazení živých plotů
To přichází v úvahu například u dřišťálu nebo ptačího zobu. Obzvláště mnoho času na to, aby po omlazení mohl opět hezky růst, potřebuje zimostráz. Stálezelené rostliny stříhejte brzy v létě, opadavé druhy živých plotů byste měli stříhat hned na začátku jara.
Jak stříhat živý plot
Živý plot vysazený na podzim stříháme poprvé až na jaře příštího roku. Živý plot vysazený na jaře zastřiháváme ihned. U prostokořenných rostlin tomu předchází před výsadbou sestřihnutí kořenů, jejichž postranní výhony zkracujeme na třetinu délky, ostatní jen trochu. Zároveň odstraníme poškozené kořeny.
Jak založit živý plot z habru
Jámu pro výsadbu vyplníme kvalitní kompostovou zeminou, kde jednotlivé sazenice umisťujeme v rozpětí zhruba 30 cm od sebe. Pokud chceme mít živý plot velmi hustý, rostliny nasadíme ještě více k sobě. Ne však méně než 20 cm. V průběhu činnosti zasypáváme kořenový systém exemplářů hlínou, kterou mírně sešlápneme.
Jak dlouho roste plot z habrů
Živý plot z habru se vysazuje v množství 3 až 4 sazenic na 1 metr a pro svůj bujný růst do výšky i do stran se musí stříhat aspoň dvakrát ročně. Za dva roky od výsadby už habry budou pěkně zahuštěné, za další rok až dva pak budou tvořit výstavní plot.
Jak rychle roste živý plot z habrů
Habry jsou velmi odolné vůči mrazu, snášejí vedro a ročně přirůstají 25 až 35 cm. Po výsadbě sazenic habru je dobré je zalít alespoň 10 litry vody a zamulčovat kůrou.
Jak daleko od plotu sázet živý plot
Obratem přišla obsílka s vyčíslenou škodou 70 tisíc korun, píše Kamila do seriálu Sousedské války. V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m.
Jak se starat o Habrovy plot
Potřebuje vlhkou a úrodnou půdu, která bude hlinitopísčitá. Habr ale můžete vysadit i do stínu, poradí si také s ostrým sluncem. Přes zimu potřebuje vlhkou půdu. Keře pak vysazujte podle toho, jak chcete mít plot vysoký.
Jak oživit živý plot
Zahuštění starších plotů
A nyní se dostáváme k již starším živým plotům. Tyto ploty lze oživit dvojím způsobem. Staré stromky a keře radikálně seřízněte, aby mohly znovu obrůst. Pokud vám v plotu zejí volná místa, vysaďte mezi staré stromky nové sazenice, ale pozor: s dostatečně bohatým kořenovým balem.
Jak se starat o živý plot
Zejména po výsadbě nových rostlin musíme dbát na pravidelnou zálivku (půda musí zůstat stále vlhká). I v dalších letech je potřeba živý plot zalévat, pokud nastane delší sucho. Dřeviny vhodně přihnojujeme, výborné je především tzv. mulčování například prostřednictvím mulčovací kůry, která dodá rostlinám dostatek živin.
Co pod živý plot
Tamaryšek – keř pro neformální živé ploty
Kromě dřišťálu, kaliny, zlatice, meruzalky a růží patří k nejvděčnějším keřům vhodným do přírodních (neformálních) živých plotů tamaryšek.