Jak často Vertikutovat trávník
Jak správně vertikutovat Travní plochu vertikutujeme strojem osazeným noži a pružinami dvakrát ročně.
Proč pískovat trávník
Pískování přispívá k odbourávání a nižší tvorbě travních plstí a mechů. Zrychluje povrchové osychání travní plochy po dešťových srážkách, či automatickém zavlažování. Pomáhá vyrovnávat menší nerovnosti po celé travní ploše. Také přispívá k rychlejšímu odnožování trav.
Kdy se vyčesává trávník
Na rozdíl od vertikutace se nejedná o výrazný zásah do vývoje trav. To znamená, že vyčesávat můžete defakto kdykoliv, pokud trávník roste a to i nepravidelně. Ideální je vyčesání, možno i opětovné, na začátku sezóny, kdy ještě není trávník ve vegetačním období a není schopen zregenerovat plánovanou vertikutaci.
Archiv
Jak Zapískovat trávník
Po aerifikaci nezapomeňte zapískovat
Po aerifikaci je vhodné trávník zapískovat křemičitým pískem v množství přibližně 1000 kg na 100 m2. Ideální je použít písek o frakci (hrubosti) 0,2 – 2 mm. Díky propískování půdního profilu se zlepší přístup vzduchu a živin ke kořenům, omezí se růst mechů a jiných plevelů.
Archiv
Jak provzdušnit trávník
K provzdušňování použijte například ruční aerofikátor, rotační provzdušňovač trávníku nebo provzdušňovací válec – existují i přístroje, které lze použít jak k vertikutaci, tak k aeraci. Pokud je plocha trávníku malá, obvykle postačí klasické rycí vidle.
Kdy dělat Aerifikaci trávníku
Aerifikace je pro trávník nejtěžší regenerační zásah, proto bychom ho měli směřovat na období, kdy je růst trávy nejintenzivnější. A to je druhá půlka května a první půlka června, následně pak září.
Jak se správně starat o trávník
Desatero péče o trávník. Základem je správné osivo a přihnojováníSprávné osivo s kostřavou. Správná travní směs by měla být na začátku všeho.Pravidelná sečOstřete nože.Sběr trávy místo mulčováníHnojit.Jde to i bez zavlažováníPravidelně vertikutovat.Provádějte aerifikaci.
Jak mít dokonalý trávník
Pohnojit trávník stačí 3x do roka.
Vybírejte kvalitní hnojivo s dlouhodobým účinkem. Vždy dbejte na to, aby půda pod trávníkem byla neustále mírně vlhká, ale ne rozmáčená. S vyschlou půdou zasychají i kořínky, v příliš vlhké půdě tráva může začít uhnívat. Kropte tedy dle potřeby a dejte si záležet na rovnoměrnosti.
Jak často hnojit trávník
Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.
Jak vyčesat trávník
Nože vertikutátoru by se měly zařezávat do hloubky 3-5 milimetrů, hlubší vertikutace už trávníku spíše uškodí. Vertikutace musí probíhat ve vysokých otáčkách, aby nože správně řezaly, nikoliv trhaly travní drny.
Jak správně provzdušnit trávník
Trávník lze aerifikovat pomocí speciálních provzdušňovacích vidlí nebo pomocí motorizovaného trávníkového provzdušňovače. S oběma přístroji se do půdy vytlačí trubkovitými válci díry. Poté se takto vyhloubená zemina celá odstraní. U malých ploch k provzdušnění trávníku zpravidla postačí provzdušňovací vidle.
Jak zjemnit trávník
Těžkou jílovitou půdu můžete zjemnit říčním nebo křemenným pískem v poměru 1 metr krychlový písku na 50 metrů čtverečních. Naopak do lehkých písčitých půd můžete zapracovat kompost. Ať už máte půdu jakoukoliv, měli byste do ní zapracovat nejméně 10 litrů trávníkové zeminy na metr čtvereční.
Jak obnovit trávník
Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny. Trávník můžeme popřípadě prořezat vertikutačními hráběmi do hloubky cca 2 až 4 mm. Těžší půdy vylehčíme křemičitým pískem, lehké půdy obohatíme například rašelinou.
Jak obnovit Spálený trávník
Nechejte trávník nadechnout
Ta vám pomůže zbavit se starých odumřelých rostlin, zbytků mechu a posekané trávy. Vertikutace by se měla provést jak na jaře, tak i před začátkem podzimu, tedy nyní, ne přelomu srpna a září. Díky tomu se váš trávník znovu „nadechne“ a připraví se na zimu. A nezapomeňte na hnojivo.
Jak casto delat aerifikaci
Aerifikace se provádí plnými nebo dutými hroty do hloubky 5 až 8 cm. Hroty mají průměr 6 až 25 mm. Množství vpichů na m2 se pohybuje v rozmezí 100 až 800. Aerifikaci provádíme minimálně dvakrát ročně, ideálně na jaře a na podzim.
Jak Provzdusnit trávník
Trávník lze aerifikovat pomocí speciálních provzdušňovacích vidlí nebo pomocí motorizovaného trávníkového provzdušňovače. S oběma přístroji se do půdy vytlačí trubkovitými válci díry. Poté se takto vyhloubená zemina celá odstraní. U malých ploch k provzdušnění trávníku zpravidla postačí provzdušňovací vidle.
Proč se Vápní trávník
Vápnění trávníku se používá pro odstranění mechu. Ten se tvoří na ostíněných místech s kyselou půdou. Hašené vápno z českého nebo dolomitického vápence snižuje kyselost půdy a vytváří optimální pH.
Kdy posypat trávník vápnem
Vápnění můžete provádět mimo vegetační období. To znamená buď brzy na jaře, kdy už roztál sníh, ale tráva ještě nezačala růst (únor/březen), nebo na podzim, kdy traviny naopak růst přestávají (říjen/listopad). Pokud je to ale možné, zvolte si raději podzim.
Jak urychlit růst trávy
Před výsevem trávníku použijeme startovací dlouhodobě působící hnojivo. Tím dojde k podpoře počátečního růstu nových rostlinek a k rychlejšímu vývoji trávníku. Tak se může celý proces urychlit a nový trávník pak lze dříve zatěžovat.
Jak udělat rovný trávník
Rozhrabávejte a zasypávejte. Mnohé prohlubně se dají jednoduše vyrovnat zasypáním. Malé hrbolky rozhrabeme hráběmi a rozhrneme je do ztracena anebo do sousedních důlků. Máme-li na zahradě větší nerovnosti je nutné rozhrabávání několikrát opakovat.
Jak často zalévat trávník
Jak často a jak moc Pokud neprší, měl by se trávník zalévat dvakrát týdně, pokaždé 10 až 15 milimetry. Pokud tráva dlouhodobě nedostává dostatečné množství vody, je kořenový systém nucen tlačit se k povrchu, kde voda je, a tráva je postupně čím dál citlivější vůči suchu.
Kdy začít hnojit trávník
Pokud jste navíc hnojili předešlý podzim, živiny pomalu uvolňované z podzimního hnojiva pomohou trávníku i brzy z jara. Nejlepší doba k jarnímu hnojení je v květnu nebo začátkem června, aby se trávník připravil na léto.
Kdy vyhrabat trávník
Na jaře se do vertikutace pusťte v období od konce března do konce dubna, na podzim pak od konce srpna do konce září. Přesný termín zvolte podle počasí i stavu trávníku – například na jaře nesmí být zmrzlý ani podmáčený. Nejlepší je vertikutace v době, kdy tráva začíná rašit.
Kdy nejpozdeji Vertikutovat
Kdy vertikutovat Vertikutaci provádějte jen u trávníků starých alespoň 3 roky, mladší byste mohli poškodit. Opakujte ji 2× ročně: vždy na jaře a na podzim. Na jaře se do vertikutace pusťte v období od konce března do konce dubna, na podzim pak od konce srpna do konce září.
Kdy dělat aerifikaci trávníku
Aerifikace je pro trávník nejtěžší regenerační zásah, proto bychom ho měli směřovat na období, kdy je růst trávy nejintenzivnější. A to je druhá půlka května a první půlka června, následně pak září.