Jak chránit louky?

Jaký význam mají louky a pastviny

Louky a pastviny představují široké rozpětí různých společenstev, která jsou důležitou krajinotvornou součástí české krajiny, zdrojem druhové rozmanitosti a útočištěm mnoha ohrožených druhů organismů.

Co dává louka člověku

Pestrá kvetoucí louka je navíc plná života. Dává potravu včelám, čmelákům a motýlům, poskytuje útočiště lučním koníkům a cvrčkům a spoustě dalších živých tvorů. Pokud byl z místa odstraněn trávník, je vhodné odhrnout i svrchní zbytečně úrodnou vrstvu a půdu podle potřeby vylehčit pískem.

Kdy Smykovat louky

Cílem smykování je rozhrnutí krtin, mravenišť, na pastvinách i tuhých výkalů a urovnání nerovností. Smykování se provádí pomocí lehkých lučních smyků, nebo obrácenými lehčími branami. Smykování se provádí co nejdříve na jaře (březen až polovina dubna), než začnou porosty obrůstat, u pastvin ihned po vypasení oplůtku.

Jak zasít louku

Louku vyséváme velmi mělce do hloubky max. 5 mm do zkypřené, urovnané a odplevelené půdy. Před výsevem nehnojíme! Potřebné množství osiva na danou plochu si před výsevem rozdělíme na 2 poloviny a vyséváme každou zvlášť, nejlépe dvěma směry (do kříže).

Jak založit motýlí louku

Se založením motýlí louky je nejlepší začít na jaře okolo měsíce dubna. Vysévat do současného trávníku není možné, stávající kytky a traviny by novým semínkům nedaly prostor a v rámci konkurence by je utlačily. Současný travní drn se tedy musí mechanicky rozbít a zapravit pod půdu.

Jaký je rozdíl mezi pastvinou a loukou

Louky a pastviny jsou častým přírodním společenstvem, i když tak docela přírodní nejsou, alespoň ne všechny. Rozdíl mezi loukou a pastvinou je ve způsobu hospodaření. Na pastvinách se pase dobytek a na loukách se seče tráva. Většina luk a pastvin vznikla tak, že lidé vypálili nebo vykáceli les.

Jak hnojit louku

Luční porosty jsou však velmi různorodé, a tak i hnojení na ně může účinkovat rozdílně. Hnojení, především dusíkem, je jedno z nejúčinnějších opatření, jak zvýšit výnosy a v mnoha případech i zlepšit kvalitu sklízené píce. Množství živin v půdě je spjato s celou řadou vlastností porostu.

Jak často kosit louku

Jak se starat o louku

První rok se doporučuje sečení při výšce porostu 20-30 cm (až 4 krát ročně). Druhý rok sečeme 2-3 krát ročně a porost se postupně zahušťuje, sečení může být už na výšku jen 5 cm. Třetí rok by měla být louka už v plné kráse, sečeme 1-3 krát ročně.

Kdy založit louku

U zakládání louky musíme být trpěliví. Louka se v plné kráse projeví druhým až třetím rokem. Pokud si koupíme louku s příměsí letniček, je termín výsevu nejlepší na jaře (od dubna do konce května). Směs bez přímesí letniček můžeme vysít na podzim (konec září a říjen).

Jací živočichové žijí na louce

Drobné savce na louce představují hlodavci – myš domácí, hraboš polní a hmyzožraví rejskové. V podzemí ryjí krtci. Z větších savců se setkáme s ježkem evropským, se zajícem polním, králíkem divokým, srncem evropským. Na louku zavítá divoké prase i liška obecná, lasice kolčava i hranostaj.

Jak obnovit louku

Při obnově přirozených luk je pravidelné kosení nejméně dvakrát do roka naprostou nezbytností. Z ekologického hlediska je nejideálnější ruční kosení. Nezanechává žádné zplodiny a díky minimálnímu zhutnění půdy nemá negativní vliv na živočišné populace žijící na loukách. Na druhé straně je časově i fyzicky náročné.

Jak se starat o louku

Jak se starat o louku

První rok se doporučuje sečení při výšce porostu 20-30 cm (až 4 krát ročně). Druhý rok sečeme 2-3 krát ročně a porost se postupně zahušťuje, sečení může být už na výšku jen 5 cm. Třetí rok by měla být louka už v plné kráse, sečeme 1-3 krát ročně.

Jak založit Luční louku

Zakoupené luční osivo je dobré pro výsev smíchat s jemným pískem. Lépe se vám pak bude směs semínek na plochu dávkovat. 10 g semínek vám stačí na cca 5 metrů čtverečních. Po vysetí je třeba hráběmi semínka mírně zapravit do země, ale stačí opravdu zlehka jen tak 0,5 cm pod povrch, poté uválcovat nebo ušlapat.

Jaké rostliny rostou na louce

Dominantními travami jsou ovsík vyvýšený, srha laločnatá či lipnice luční, výrazný květnatý aspekt tvoří byliny jako kopretina, pampelišky, kontryhel, zvonek rozkladitý, kohoutek luční, jetel luční, chrastavec rolní, pryskyřník prudký a další. Jedná se o dosti produktivní porosty sečené obvykle dvakrát do roka.

Jaké hnojivo na louky

Hnojení, především dusíkem, je jedno z nejúčinnějších opatření, jak zvýšit výnosy a v mnoha případech i zlepšit kvalitu sklízené píce. Množství živin v půdě je spjato s celou řadou vlastností porostu. Ovlivňuje nejen růst nadzemních a podzemních částí rostlin, ale i druhové složení a mikrobiální aktivitu v půdě.

Kdy zasít luční kvítí

Jarní výsev

Je třeba ho pokládat ve vzdušné, tenké vrstvě do 2 cm, poprvé koncem června, poté v půli a na konci července, aby se do půdy dostala postupně dozrávající semínka různých druhů. Později bude louka prospívat i bez naší péče, ale vzcházející rostlinky se vyplatí jemně zavlažovat, pokud pravidelně neprší.

Co kvete na louce

Květiny na loukách – 12 nejznámějšíchHluchavka bíláHvozdík kartouzek.Jetel lučníTřezalka tečkovanáKopretina bíláSedmikráska chudobka.Pampeliška lékařskáPřeslička rolní

Kdy hnojit louky

Re: Hnojení louky

hnuj aplikovat jde, nejlépe na podzim a na jaře zbytky usmykovat. Samozřejmě opravdu malá dávka a žádné velké kusy. Mohl bys to aplikovat i na jaře, ale přes zimu to krásně zmizí. Proto se přikláním k přihnojení hnojem po poslední seči.

Jak srovnat louku

Příprava půdy

Pokud chceme změnit klasický trávník na louku, musíme ho zorat a půdu dokonale srovnat. Malou plochu lze během léta důkladně namulčovat, například slámou, a zahubit tak trávu. Potom mulč odstraníme a povrch jen jemně, mělce zryjeme, aby se semena dala zapracovat hráběmi do horní vrstvy půdy (asi 0,5 cm).

Jak kosit louku

„Rozdělte si pozemek na tři díly,“ radí expert. „První sekejte, když louka teprve začíná kvést, tedy na začátku května, protože znova rychle vykvete. Další seč této části udělejte na podzim. Druhou část posekejte v době, kdy odkvétají kopretiny a ona obrazí na konci srpna, pak ji posekejte podruhé.

Co poletuje na louce

Poletuje tu plno nejrůznějšího hmyzu (motýli, včely, vosy, čmeláci, komáři, mouchy, vážky a slunéčka sedmitečná. V trávě můžeme vidět kobylku, saranče, mravence a cvrčka. Luční rostliny postupně rozkvétají. Mezi nejzákladnější patří kopretina, zvonek, ovsík, psárka,lipnice a kohoutek.

Co najdu na louce

Vlhké louky nabízejí tužebník jilmový, rdesno hadí kořen nebo krvavec toten. Znalý bylinkář nebo paní kořenářka by jistě vyjmenovali bylinek mnohokrát více a proto jim nebudeme lézt do zelinek. Jako pěstitelé rozličných přírodních rostlin pro zakládání květnatých luk se raději vrátíme k našim zkušenostem.

Kdy obnovit trávník

Ideální čas je v září a první polovině října, kdy je půda ještě teplá, aby osivo vyklíčilo. Zároveň má pažit dostatek času, aby se uchytil a do zimy zesílil. Pokud je trávník suchý jen místy, stačí ho dosít. Jestli ale vidíte vyprahlá spáleniště na víc než polovině plochy, pusťte se raději do obnovy celého trávníku.

Co patří na louku

Trávy spolu s obilninami řadíme do jedné skupiny rostlin (tzv. čeledi) označované jako lipnicovité. K nejčastějším bylinám na louce patří např. pampeliška lékařská, sedmikráska obecná, kopretina bílá, zvonek rozkladitý, jetel luční, jetel plazivý, kohoutek luční a šťovík kyselý.

Jaké byliny rostou na louce

Na téměř všech původních loukách, najdeme jitrocel kopinatý – výborný na kašel, ženské bylinky kontryhele a řebříčky, na bolení zubů černohlávek a také třeba svízel syřišťový nebo lnici květel. Vlhké louky nabízejí tužebník jilmový, rdesno hadí kořen nebo krvavec toten.