Jak chutná jitrocel?

Co pomáhá léčit jitrocel

Léčí dýchací cesty a hojí rány

Látky obsažené v jitroceli pomáhají léčit kašel, bronchitidu, plicní astma a dokonce i tuberkulózu. Druhým nejčastějším použitím je hojení řezných a tržných ran přiložením čerstvých jitrocelových listů. Jitrocel také pomáhá při bodnutí hmyzem či kousnutí zvířete.

Jak chutná jitrocelový sirup

Sirup z léčivé byliny jitrocele kopinatého pomáhá proti kašli, nachlazení a dalších onemocněních horních cest dýchacích. Pomáhá při odkašlávání, léčbě zánětu průdušek a astmatu. Jitrocelový sirup je navíc opravdu chutný, je sladký a milují ho tak i děti.
Archiv

Co sbírat z jitrocele

Kdy sklízet a jak uchovat. Jitrocel si vyhlédněte na čisté louce. Sbírejte pouze listy, a to nejlépe přes den, sběr ráno není vhodný kvůli ranní rose.

Jak poznám jitrocel

Jak poznáte jeho příbuzné jitrocelejitrocel větší (Plantago major) má širší okrouhlé listy, nejsou tak dlouhé a je také nižší, květenství je naopak delší a není dohněda.jitrocel prostřední (Plantago media) je někde mezi tím, má „širší“, spíš vejčité nebo eliptické listy, které jsou zejména v mládí chlupaté.

Jak dlouho louhovat jitrocel

Říká se mu čaj, ale v pravém slova smyslu jde o nálev: lžíci čerstvých nadrcených nebo vrchovatou lžičku sušených listů spařte čtvrtlitrem vody a několik minut louhujte.

Jak udělat čaj z jitrocele

Jak na přípravu:

Vrchovatou lžíci sušených listů jitrocele zalijeme 250 ml horké vody. Hrnek zakryjeme a necháme 15 minut odstát. Poté nálev scedíme a podle chuti přidáme med a dle chuti i citrón.

Na jaký kašel se používá jitrocelový sirup

Jitrocelový sirup obsahuje extrakt z listů jitrocele kopinatého a pomáhá snazšímu vykašlávání hlenů. Je určen k léčbě vlhkého kašle.

Kdy sbírat jitrocel na sirup

Listy se sbírají od jara do přelomu srpna a září za suchého počasí. Suší se v tenké vrstvě na vzdušném místě, na slunci nebo v troubě či sušičce při teplotě do 40 °C. Listy nesmí zčernat ani se zapařit.

Na jaké půdě roste jitrocel

Vyskytuje se převážně na neobdělávané půdě, ale i v travních porostech – na loukách a pastvinách, v parcích, v zahradách. Výskyt na orné půdě je ojedinělý, převážně ve víceletých pícninách. Vzhledem k ojedinělému výskytu při intenzivním obhospodařování půdy je význam tohoto plevele malý.

Kde roste jitrocel

Hojně roste na místech osídlených travními společenstvy jako jsou louky, meze, pastviny, výslunné stráně, v trávnících, úhorech, podél komunikací, v parcích a příležitostně i jako plevel na polích.

Kdy sbírat Jitrocelová semínka

Semena jitrocele podle výzkumů účinně snižují hladinu cholesterolu v krvi. Je prokázáno, že s větším obsahem vlákniny v potravě se zároveň snižuje hladina cholesterolu. Pravidelnou konzumaci semen je ale nutno konzultovat s lékařem. Klásek se semeny se sbírá hned po odkvětu, listy se trhají od června do září.

Jak jíst jitrocel

Jitrocel kopinatý / Jitrocel větší

Z růžice vyrůstá několik stvolů se snadno rozpoznatelnými květy. Mladé listy se opět dají jíst syrové jako salát, ty starší je nutné dlouze povařit, čímž ztratí hořkost, případně připravit jako špenát. Uvařené listy chutnají sladce a jsou zvláštně mazlavé.

Jak často užívat jitrocelový sirup

Užívejte jednu polévkovou lžíci denně."

Kdy užívat jitrocelový sirup

„Jitrocelový sirup ale můžeme kloktat například při zánětech ústní dutiny či dásní. Už stovky let je účinným přírodním pomocníkem i odvar z jitrocele při poranění kůže – do jitrocelového nálevu namočíme gázu a přiložíme jí na poraněné místo, ať už se jedná o popáleninu, říznutí, odřeninu či třeba o bodnutí hmyzem.

Kdy delat sirup z jitrocele

Jitrocelový sirup je přírodní prostředek proti kašli a nachlazení, posiluje horní cesty dýchací, rozpouští a uvolňuje hleny, usnadňuje odkašlávání, ulevuje při zánětech průdušek a mandlí, při katarech a astmatu. Užívá se 1 lžíce 3x denně (ne před spaním).

Jak dlouho vydrží jitrocelový sirup

Jak dlouho vydrží jitrocelový sirup

Pokud ho budeme skladovat na chladném místě, vydrží celou zimu.

Kdy roste jitrocel větší

Literatura uvádí, že jitrocel kopinatý kvete v Česku od května do září či října. Jitrocel kvete až do příchodu mrazů a začíná kvést, když začnou delší dny.

Jak vyrobit mast z jitrocele

V hrnci si rozehřejte masťový základ (případně sádlo, máslo nebo olej) a přidejte dvě velké hrsti listů jitrocele, které předtím natrhejte na menší kousky nebo ideálně rozmačkejte v hmoždíři. Rozrušíte tím pletivo bylinky a uvolníte účinné látky. Dále odstavte a nechte jeden týden macerovat v chladné a temné místnosti.

Jak se množí jitrocel

Jitrocel se může dožívat až 12 let, během kterých dorůstá do velikosti několika desítek centimetrů. Rozmnožuje se jak pomocí semen, tak i vegetativně.

Jak dlouho louhovat jitrocelový čaj

Říká se mu čaj, ale v pravém slova smyslu jde o nálev: lžíci čerstvých nadrcených nebo vrchovatou lžičku sušených listů spařte čtvrtlitrem vody a několik minut louhujte. Nápoj udělá dobře při nastuzení, škrábání v krku a kašli.

Co uvařit z jitrocele

Z jitrocele se dá uvařit med, což je vlastně hustý sirup. Postupujeme podobně, jako když vaříme pampeliškový med. Kromě prostředků lidového léčitelství, listy využijeme podobně jako zeleninu – např. je můžeme jemně nakrájet do nočků nebo usmažit v těstíčku.

Na co je dobrý jitrocelový sirup

Sirup je určen jako podpůrná léčba při nemocech z nachlazení, kašli a zánětu průdušek a zahlenění dýchacích cest.

Jak často brát jitrocelový sirup

Sirup z jitrocele čistí krev od všech nečistot a chorobných látek. Správně bychom jej měli používat stále a brát denně před každým jídlem jednu polévkovou lžíci (děti jen čajovou lžičku).

Jak dlouho vydrzi jitrocelový sirup

Jak dlouho vydrží jitrocelový sirup

Pokud ho budeme skladovat na chladném místě, vydrží celou zimu.

Co se vyrábí z jitrocele

Pro své pozitivní účinky se jitrocel využívá převážně k výrobě čajových směsí, které mají působit protizánětlivě a na trávení. Současně se z jitrocele vaří odvary při problémech s dýchacími cestami. Je to díky jeho schopnosti odhlenit dutiny.