Jak daleko od sebe nášlapy na zahradě?

Jak usadit nášlapy do zahrady

Je to velice jednoduché. Kamenné nášlapy pokládáme tak, že zakoupený kus položíme na trávu a vyřežeme kolem něj do trávy obrys. Trávu odstraníme a půdu mírně prohrabeme. Velice důležité je zasypat vzniklý tvar štěrkem nebo kamennou drtí, protože pouze tak bude odtékat přebytečná voda.
Archiv

Jak udělat chodník na zahradě

Pro vedlejší chodníky v zahradě stačí obvykle šíře 40-80 cm. Pro obytné zahrady se doporučuje šířka chodníků pro vstupy do domu a hlavní chodníky 120-150 cm. Málo frekventovaným cestičkám a stezkám postačí nášlapné prvky, např. betonové nebo kamenné plochy o šířce 40 cm.

Jak udělat cestu na zahradě

Taky je možné udělat cestičku zkombinovanou z velkých kamenů a drobných kamínků po vzoru japonských zahrad. Také se hodí ke starším domům s kamennou podezdívkou. Je tedy potřeba vyhloubit cestičku (cca 20cm), položit textilii (abychom zabránili růstu plevelů) a pak nasypat vrstvu oblázků nebo štěrku.

Jak usadit šlapáky

Máte-li menší kameny, můžete vyskládat plochy s potřebnou velikostí z několika kusů. V tom případě se však snažte dělené šlapáky střídat s celistvými. Šlapáky osazujte tak, aby byl jejich povrch asi 2–3 cm nad zemí. Při této výšce kameny nepřekážejí při sekání trávy ani nejsou v trávníku utopeny.

Co dát pod Naslapy

Jak nášlapy zbudovat

Nášlapy se ovšem nepokládají přímo na tento povrch, ale je třeba jim pečlivě připravit podloží. Při pokládce do travnaté plochy počítejte s tím, že bude třeba pod nášlapy vytvořit vrstvu hrubého štěrku o síle vrstvy 10 až 15 centimetrů.

Jak udělat kamenný chodník

Před pokládkou kamenné dlažby je vhodné zpracovat kladečský plán dlažby, který ušetří materiál i čas. Následně použijte flexibilní lepidlo Stonelep a výšku zubu 10mm. Po položení dlažby se zaspáruje – částečně nebo celoplošně a po kompletním očistění a odstranění nečistot se dlažba impregnuje proti vodě a mastnotě.

Jak vysoký obrubník

Běžný zahradní obrubník má výšku 25 cm. Při pokládce obrubníků se počítá s tím, že přijdou uložit na cca 5 cm vysoké betonové lože. Takže, aby byl obrubník zároveň s vrcholem provázku, musí být zemina od provázku vzdálena 30 cm.

Jak hluboko kopat pod zámkovou dlažbu

Vyznačte si průběh chodníku. Po celé trase vykopejte zeminu až do hloubky cca 30 cm. Potom vše vyplňte cca 20 cm silnou vrstvou kamenné drtě (0/40) a rovnoměrně zhutněte vibrační deskou. K ohraničení cesty jsou vhodné trávníkové kamené obrubníky nebo dlažební kostky.

Jak na zpevnění příjezdové cesty

Zámková dlažba patří k nejelegantnějším a zároveň nejtrvanlivějším způsobům zpevnění ploch. Lze pomocí ní realizovat cestičky, parkovací místa a i kratší příjezdové cesty. Pro dlouhé cesty se nehodí kvůli vysoké ceně. Pro pojezdové cesty volíme dlaždice tloušťky nejméně 8 cm.

Jaký štěrk na cestu

Již nyní vám můžete prozradit, že nejpevnějším materiálem právě pro příjezdové cesty je frakce 32/125 a frakce 16/32.

Co zasadit mezi kameny

Rostliny vhodné pro výsadbu do suchých zídekMateřídouška úzkolistá – Thymus serpyllum.Hlaváček jarní – Adonis vernalis.Koniklec velkokvětý – Pulsatilla grandis.Plamenka šídlovitá – Phlox subulata.Rozchodníky – Sedum.Netřesky – Sempervivum.Trávnička přímořská – Armeria maritima.Lomikámen – Saxifraga.

Jak udělat štěrkovou cestu

Pokud je půda bažinatá, vyplatí se nejprve položit cca 10 cm suti, pak položit geotextilii a na ni nasypat zbytek štěrku. Geotextilie zabrání smíchání podkladu se sutí. Vrstvu suti je opět nutné zhutnit. Nakonec přijde vrstva ostrohranného štěrku, který se nám líbí a který bude tvořit vrchní pohledovou vrstvu cesty.

Jak betonovat kameny

Betonujte po vrstvách tak, aby byl beton mezi jednotlivými kameny tlustý alespoň 10 cm. Beton musí být dostatečně hustý, aby kameny neklesaly a nenarušovaly tak jednotlivé soustavy. Kameny navlhčete a v každé z vrstev je klaďte rovnoměrně vedle sebe. Ujistěte se, že je každý kámen zcela obalen betonem.

Čím řezat obrubník

Ideální je použít vhodný diamantový kotouč na zámkovou dlažbu, ve spojení s vhodným zařízením. Zámkovou dlažbu (zámkovku) můžete řezat například ruční úhlovou bruskou (flexou) nebo stolovou pilou na stavební materiály. Elektrické zařízení vybírejte i s ohledem na výšku zámkové dlažby, kterou budete řezat.

Jak hluboko obrubník

Pod obrubníky je vhodné nasypat malou vrstvu štěrku, který následně dobře zhutníme. Obrubníky by se měli pokládat do betonové lože s výškou 80 – 100 mm. Vnitřní opěrná část by mít cca 1/3 výšky obrubníku. Přitom vzdálenost mezi jednotlivými by měla být 1 – 2 mm.

Jak srovnat štěrk pod dlažbu

Štěrk pod dlažbu se klade na zhutněnou pláň. Při stavbě chodníku pro pěší použijte pro zhotovení podkladu štěrk frakce 8/16 mm ve vrstvě tloušťky 100–150 mm. Na tuto urovnanou vrstvu štěrku se rozvrství kladecí vrstva štěrku frakce 4/8 mm, nebo 2/5 mm v tloušťce 30–50 mm.

Co se dává pod zámkovou dlažbu

Připravte si správný podklad pod zámkovou dlažbu

V obou případech je třeba použít šterkodrť s frakcí 0-32, případně 0-63 mm. Po hrubém vyrovnání a zhutnění například pomocí vibrační desky je díky obsahu jemných částic podklad pod zámkovou dlažbu pevný a připravený na podkladní zásyp a samotné položení.

Jaký štěrk na zpevnění cesty

Již nyní vám můžete prozradit, že nejpevnějším materiálem právě pro příjezdové cesty je frakce 32/125 a frakce 16/32.

Jak udělat vjezd na pozemek

K žádosti je nutné přiložit projekt vypracovaný oprávněnou osobou a vyjádření vlastníka komunikace a dopravního inspektorátu Policie ČR. Stavbu vjezdu poté schvaluje obecný stavební úřad, kde jedním z podkladů pro jeho rozhodování je právě rozhodnutí dopravního úřadu o připojení vjezdu.

Jak zpevnit štěrk

S řešením – štěrkovými rohožemi Nidagravel – přichází společnost Floravil. Nejednoho dokáže chůze na nezpevněné štěrkové ploše potrápit. Podpatky se zabořují, po autě zůstávají na cestě vyjeté koleje. Alternativu pevného a stabilního povrchu nabízejí štěrkové rohože Nidagravel®.

Jak zpevnit cestu ve svahu

Pro zpevnění šikmých ploch a svahů, například pracovních cest a příjezdů ve svahu, je skvělým řešením zatravňovací dlažba ECORASTER. Tvárnice ECORASTER pro zpevnění svahu jsou opatřeny výřezy pro kotvící tyče.

Co roste v kamení

Zahrady s handicapem – kamenitý pozemek

český název latinský název charakteristika
dobromysl obecná Origanum vulgare aromatická trvalka
čistec vlnatý Stachys byzantina suchovzdorná trvalka
třemdava bílá Dictamnus albus suchovzdorná trvalka
tařice skalní Aurinia saxatilis nenáročná trvalka

Co zasadit podel chodniku

Z letniček jsou vhodné netýkavky (potřebují však více vody) nebo begónie (Begonia semperflorens). U chodníků mohou vyniknout i některé nižší a kompaktně rostoucí dřeviny, například brsleny (Euonymus fortunei „Emerald Gold“), zimolezy (Lonicera nitida), tavolníky (Spiraea japonica) a další.

Jak správně vykopat základy

Po skrývce ornice (vrchní vrstva zeminy cca 10 cm, dle návrhu) a vytyčení základů se vykopou tzv. základové rýhy neboli výkopy. Tyto výkopy musí mít skutečně obdélníkový průřez se začištěnými kouty dna výkopu. Výkop nesmí ve své spodní části zůstat „kulatý“ značně to totiž snižuje efektivní šířku základové spáry.

Čím spojit kameny

Polyesterové tmely se používají pro tmelení a lepení mramoru, konglomerovaného kamene nebo kamene jako je travertin pro vnitřní použití. Jsou k dostání v tekutém nebo tuhém provedení, transparentní (průhledné), barevné nebo barvené barvícími pastami.